Telewizja hybrydowa umożliwia odbiór zarówno tradycyjnych programów proponowanych przez stacje telewizyjne i treści dostępnych w Internecie za pośrednictwem aplikacji telewizyjnych w standardzie HbbTV. To zupełnie nowe możliwości dla telewidzów.
„Telewizja hybrydowa (HbbTV) dodaje szereg nowych funkcjonalności do znanych nam kanałów, (tych, które oglądamy przez cyfrową telewizję naziemną) – choćby takich jak możliwość zatrzymania programu albo obejrzenia go od początku – nawet jeśli włączyliśmy telewizor później, możemy nagrać program.” – Wyjaśnia Maciej Staszak, wiceprezes Emitel, spółki, która od kilku lat rozwija tę technologię, budując szereg rozwiązań w tym zakresie.
To rozwiązanie techniczne sprawia, że przed cyfrową telewizją naziemną otwierają się nowe perspektywy rozwoju. Nowe funkcjonalności pozwalają stać się tej formie dystrybucji sygnału telewizyjnego jeszcze atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Widzowie mogą korzystać z takiej oferty, pod warunkiem posiadania odbiornika telewizyjnego odpowiednich parametrach. Musi on być podłączony do szerokopasmowego łącza internetowego a po drugie posiadać standard HbbTV. Jest on już dostępny w większości sprzedawanych telewizorów.
„Ciekawym przykładem obrazującym technologię HbbTV jest serwis, który Emitel przygotował we współpracy z Legia Warszawa”. – Mówi Maciej Staszak, wiceprezes Emitel. – „Widz przeglądając dostępne kanały trafia na serwis, który może kojarzyć się z portalem internetowym. W tym miejscu kibice Legii Warszawa mogą obejrzeć materiały, które nie są emitowane na kanałach sportowych, oferujących transmisje meczów. W serwisie znajdują się dodatkowe wywiady z piłkarzami, transmisje z szatni oraz inne ciekawe audycje. Na tym kanale emitowane są także na żywo mecze sparingowe Legii. To prawdziwa atrakcja dla fanów klubu.”
Z technologii HbbTV korzysta także Telewizja Polska. Udostępnia ona widzom dodatkowe treści, np. w formie serwisów VOD. Podobnie jest w przypadku stacji TVN, która umożliwia interakcję w trakcie emisji seriali czy też teleturniejów. HbbTV rozwija się również w Europie. W Hiszpanii można zapauzować program. W Czechach widzowie mogą obejrzeć dodatkowe mecze piłkarskie oraz programy dla dzieci. W Niemczech możliwe jest przeglądanie archiwalnych programów. HbbTV jest obecne także we Francji, we Włoszech, Szwecji, Norwegii, na Litwie, Węgrzech, Słowacji i Chorwacji.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /BEJ/ 16.12.2019