Juliusz Erazm Bolek Wielkanoc karta świąteczna

Juliusz Erazm Bolek – jasność która rodzi nadzieję – Wielkanoc 2024

Agencja Informacyjna: Zbliżają się świata Wielkiej Nocy, a to oznacza, że poeta Juliusz Erazm Bolek – laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO (akronim od angielskich słów United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury) przygotował nową autorską kartkę świąteczną z z życzeniami.

Kartka na święta Wielkiej Nocy w 2024 roku z wierszem 

Co roku od ponad 30 lat Juliusz Erazm Bolek przygotuje karki świąteczne ze swoimi wierszami z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz Świąt Wielkiej Nocy. W 2024 roku tradycji stało się zadość. Znów Juliusz Erazm Bolek stworzył kartkę świąteczną. Na pierwsze stronie jest jego krótki wiersz, wykonany w stylistyce poezji konkretnej: 

tajemnica odrodzenia 

śmierć przemienia się w energię 

jasność 

która rodzi nadzieję 

Grafika na pierwszej stronie to wyjątkowe połączenia tematyki świątecznej, cudu odradzania oraz nawiązania stycznego i kolorystycznego do polskiej sztuki ludowej. To fenomenalne, że to wszystko udało się w zwięzły i syntetyczny sposób połączyć Juliuszowi Erazmowi Bolkowi. 

Juliusz Erazm Bolek składa życzenia na święta Wielkiej Nocy 

Wewnętrzna strona karnetu zawiera też okolicznościowe życzenia: „Z okazji Świąt Wielkiej Nocy proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia dobrej energii która rodzi Nadzieję” – pisze na swojej świątecznej kartce w marcu 2024 roku Juliusz Erazm Bolek – laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Treść życzeń nawiązuje do przesłania wiersza z frontowej części karnetu.

Juliusz Erazm Bolek – wiersze na święta

Okolicznościowe kartki świąteczne Juliusz Erazm Bolek od wielu lat. W przeszłości przy tworzeniu strony graficznej z poetów współpracowali artyści: Piotr Wiśniewski (zmarł tragicznie) Anna Dworak, a ostatnio Jola Grabowska. Co roku Juliusz Erazm Bolek tworzy okolicznościowe wiersze. Teraz coraz częściej kartki świąteczne sa wykonane w stylistyce poezji konkretnej. Biorąc pod uwagę, że trwa to ponad 30 lat jest to już imponujący przejaw wytrwałości i konsekwencji. Kartki świąteczne Juliusza Erazma Bolka powstają w niewielkich nakładach około 200 egzemplarzy i są rozsyłane do znajomych i przyjaciół poety.

Zbigniew W. Kowalewski – teledysk z poezją świateczną Juliusza Erazm Bolka 

W 2010 roku polski filmowiec Zbigniew W. Kowalewski inspirowany wielkanocnym wierszem Juliusza Erazma Bolka stworzy świąteczny teledysk. Oto on:

Kim jest Juliusz Erazm Bolek?

Juliusz Erazm Bolek – poeta i pisarz, laureat wielu wyróżnień m. in. Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO, za książkę „Abracadabra”. Jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”, publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. 

Książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy, a autorom otrzymał nagrodę „Optymista Roku 2023”. Jego tom wierszy „Skróty szaleństwa”, w formie koncertowego słuchowiska, z udziałem heavy-metalowego zespołu Scream Marker, w którym poezję poety czytali Aleksandra Mikołajczyk i Wojciech Żołądkowicz, został wydany na płycie CD.

Badacz granic formy

Juliusz Erazm Bolek bada granice formy, m. in. tworzy plakaty poetyckiePrace były przedstawiane na wielu wystawach indywidualnych. Znajdują się także w albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Juliusz Erazm Bolek zajmuje się także poezją konkretnąByła ona prezentowana na kilkunastu wystawach w Polsce, na Litwie i w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. Prace poezji konkretnej zostały opublikowane w albumach „Litery i symbole” i „Concrete words”. 

W 2023 roku, Agencja Artystyczna Impressarium, przygotowała specjalną instalację, prezentującą poezję konkretną, stworzoną przez Juliusza Erazma Bolka. Ekspozycja spotkała się z zainteresowaniem odwiedzających. Poezja Juliusza Erazma Bolka została przetłumaczona na ponad 30 języków. O poecie powstały dwa filmy dokumentalne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji w działek Kultura, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI Kultura /dec/ 30.03.2024