Agencja Informacyjna: Zbliżają się świata Wielkiej Nocy, a to oznacza, że poeta Juliusz Erazm Bolek – laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO (akronim od angielskich słów United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury) przygotował nową autorską kartkę świąteczną z z życzeniami.
Spis treści
Kartka na święta Wielkiej Nocy w 2024 roku z wierszem
Co roku od ponad 30 lat Juliusz Erazm Bolek przygotuje karki świąteczne ze swoimi wierszami z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz Świąt Wielkiej Nocy. W 2024 roku tradycji stało się zadość. Znów Juliusz Erazm Bolek stworzył kartkę świąteczną. Na pierwsze stronie jest jego krótki wiersz, wykonany w stylistyce poezji konkretnej:
tajemnica odrodzenia
śmierć przemienia się w energię
jasność
która rodzi nadzieję
Grafika na pierwszej stronie to wyjątkowe połączenia tematyki świątecznej, cudu odradzania oraz nawiązania stycznego i kolorystycznego do polskiej sztuki ludowej. To fenomenalne, że to wszystko udało się w zwięzły i syntetyczny sposób połączyć Juliuszowi Erazmowi Bolkowi.
Juliusz Erazm Bolek składa życzenia na święta Wielkiej Nocy
Wewnętrzna strona karnetu zawiera też okolicznościowe życzenia: „Z okazji Świąt Wielkiej Nocy proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia dobrej energii która rodzi Nadzieję” – pisze na swojej świątecznej kartce w marcu 2024 roku Juliusz Erazm Bolek – laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Treść życzeń nawiązuje do przesłania wiersza z frontowej części karnetu.
Juliusz Erazm Bolek – wiersze na święta
Okolicznościowe kartki świąteczne Juliusz Erazm Bolek od wielu lat. W przeszłości przy tworzeniu strony graficznej z poetów współpracowali artyści: Piotr Wiśniewski (zmarł tragicznie) Anna Dworak, a ostatnio Jola Grabowska. Co roku Juliusz Erazm Bolek tworzy okolicznościowe wiersze. Teraz coraz częściej kartki świąteczne sa wykonane w stylistyce poezji konkretnej. Biorąc pod uwagę, że trwa to ponad 30 lat jest to już imponujący przejaw wytrwałości i konsekwencji. Kartki świąteczne Juliusza Erazma Bolka powstają w niewielkich nakładach około 200 egzemplarzy i są rozsyłane do znajomych i przyjaciół poety.
Zbigniew W. Kowalewski – teledysk z poezją świateczną Juliusza Erazm Bolka
W 2010 roku polski filmowiec Zbigniew W. Kowalewski inspirowany wielkanocnym wierszem Juliusza Erazma Bolka stworzy świąteczny teledysk. Oto on:
Kim jest Juliusz Erazm Bolek?
Juliusz Erazm Bolek – poeta i pisarz, laureat wielu wyróżnień m. in. Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO, za książkę „Abracadabra”. Jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”, publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”.
Książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy, a autorom otrzymał nagrodę „Optymista Roku 2023”. Jego tom wierszy „Skróty szaleństwa”, w formie koncertowego słuchowiska, z udziałem heavy-metalowego zespołu Scream Marker, w którym poezję poety czytali Aleksandra Mikołajczyk i Wojciech Żołądkowicz, został wydany na płycie CD.
Badacz granic formy
Juliusz Erazm Bolek bada granice formy, m. in. tworzy plakaty poetyckie. Prace były przedstawiane na wielu wystawach indywidualnych. Znajdują się także w albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Juliusz Erazm Bolek zajmuje się także poezją konkretną. Była ona prezentowana na kilkunastu wystawach w Polsce, na Litwie i w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. Prace poezji konkretnej zostały opublikowane w albumach „Litery i symbole” i „Concrete words”.
W 2023 roku, Agencja Artystyczna Impressarium, przygotowała specjalną instalację, prezentującą poezję konkretną, stworzoną przez Juliusza Erazma Bolka. Ekspozycja spotkała się z zainteresowaniem odwiedzających. Poezja Juliusza Erazma Bolka została przetłumaczona na ponad 30 języków. O poecie powstały dwa filmy dokumentalne.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji w działek Kultura, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.
AI Kultura /dec/ 30.03.2024.