Doskonałe wyniki gruzińskiej gospodarki
Urząd Statystyczny Gruzji przekazał, że gruzińska gospodarka wzrosła o 5,1 procent we wrześniu rok do roku. Z kolei średni realny wzrost produktu krajowego brutto w okresie od stycznia do września 2023 r. wyniósł 6,8 procent.
Urząd Statyczny podał, że o poziomie PKB Gruzji zadecydował szacunkowy realny wzrost w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym, budownictwie, handlu, hotelarstwie i gastronomii. Jednocześnie odnotowano spadek przychodów w sektorze przetwórstwa przemysłowego, transportu i magazynowania oraz nieruchomości.
Na początku października 2023 r. Bank Światowy podał, że skorygował w górę prognozę wzrostu gospodarczego na 2023 roku dla Gruzji do 5,9%. Azjatycki Bank Rozwoju również podniósł swoją prognozę wzrostu na 2023 rok z wcześniejszych 4,5 na 6 procent, stwierdzając, że „wysokie bezpośrednie inwestycje zagraniczne i niższe bezrobocie” wspierają „silny wzrost” gruzińskiej gospodarki.
Optymistyczne założenia budżetowe
Premier Gruzji Irakli Garibashvili powiedział w zeszłym miesiącu, że rząd podniósł prognozę wzrostu na 2023 rok z wcześniejszych pięciu do 6,5 procent i dostosowuje budżet państwa, zwiększając go o 500 mln lari (184,86 mln dolarów) w oparciu o zwiększoną stopę wzrostu.
Premier powiedział także, że budżet kraju na 2024 rok zaplanowano ze wzrostem na poziomie 5,2 proc. Garibashvili powiedział, że budżet rośnie trzeci rok z rzędu, co umożliwiło finansowanie „bardzo ważnych” programów w ostatnich latach. – Będziemy finansować także inne ważne projekty, które postępują w aktywnym tempie, czy to infrastrukturalne, społeczne czy zdrowotne (…) Gospodarka w tym roku wygląda zupełnie inaczej niż 10 lat temu – dodał mówił szef rządu Gruzji.
Dług państwa spada, depozyty obywateli rosną
Premier Irakli Garibashvili przekazał również, że dług rządu został obniżony z 60 procent PKB dwa lata temu do około 38 procent. Z kolei rezerwy budżetowe osiągnęły „najwyższy w historii” poziom ponad 5,5 miliarda dolarów. Nastąpił także niemal „dziesięciokrotny” wzrost depozytów obywateli w bankach komercyjnych w ciągu ostatniej dekady.
Gruzja pozostaje jednym z krajów o największym wzroście gospodarczym w regionie. W ostatnich latach Gruzja stara się przyciągnąć inwestycje zagraniczne, co pomogło w rozwijaniu różnych sektorów gospodarki, przede wszystkim turystyki, przemysłu, energii i infrastruktury. Gruzja inwestuje w rozwój infrastruktury, w tym w budowę dróg, portów, lotnisk i linii kolejowych. Poprawa infrastruktury jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego kraju i zwiększenia konkurencyjności. Ma znaczenie również dla rozwoju turystyki, która jest ważnym sektorem gospodarczym w Gruzji. Kraj przyciąga turystów dzięki pięknym górskim krajobrazom, zabytkom kulturowym, doskonałej kuchni, dobrym winie i legendarnej gościnności.
Rozwój nie bez problemów
Mimo pozytywnych aspektów, Gruzja nadal stoi w obliczu pewnych wyzwań gospodarczych, w tym korupcji, biurokracji i niskiego poziomu przestrzegania prawa. Kraj boryka się z obszarami spornymi, takimi jak separatystyczne, wspierane przez Federację Rosyjską quasi-republiki Osetia Południowa i Abchazja, co wpływa na jej sytuację polityczną i gospodarczą.
– Gruzja jest od dłuższego czasu na drodze do NATO i Unii Europejskiej – komentuje redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski. – Na razie jednak nie widać końca tej drogi, a obecne władze Gruzji na Zachodzie postrzegane są jako prorosyjskie. Rosnąca gospodarka pozwala jednak myśleć o inwestycjach w bezpieczeństwo, które dla Gruzji są niezbędne. Wejście tego państwa do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie tylko przyciągnęło by inwestorów, ale stanowiło by element stabilizujący dla Południowego Kaukazu, otwierając atlantyckie i europejskie perspektywy przed Armenią – mówi Miłosz Manasterski.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST, Agenda.ge/ 31.10.2023
Zdjęcie dodane przez Rudolf Kirchner: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/malownicze-zdjecie-miasta-w-ciagu-dnia-2759804/