Tomasz Wróblewski i Ursula von der Layen. Dyrektywa CSDD

Tomasz Wróblewski: Dyrektywa CSDD napuszcza jedne przedsiębiorstwa na drugie

Agencja Informacyjna – Opinie | Jak działa dyrektywa CSDD w praktyce pisze Tomasz Wróblewski, prezes zarządu fundacji Warsaw Enterprise Institute.

III kongres esg gospodarka obiegu zamknietego
Wdrażanie ESG – debata III Kongres ESG w Warszawie

Dyrektywa CSDD szkodliwa dla ekonomii?

Kiedy ostatnio na III Kongresie ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa (III ESG Congress – Europe – leaders of sustainable development)w Warszawie tłumaczyłem, że dyrektywa o wymuszaniu na przedsiębiorstwach spełniania nieekonomicznych wskaźników, w tym czysto ideologicznych miar tożsamościowych, jest destrukcyjna dla ekonomii i jest marksistowska w swojej wymowie, usłyszałem że musimy z optymizmem patrzeć w przyszłość i brać przykład z Zachodu. 

Dyrektywa CSDD zablokowana przez FDP

No to patrzę. Niemieckie FDP (niem. Freie Demokratische Partei – Wolna Partia Demokratyczna), partner rządowej koalicji niemieckiej, zablokował zgodę Republiki Federalnej Niemiec na poparcie kolejnej dyrektywy w pakiecie ESG – CSDD (przyp. red. Corporate Sustainable Due Diligence Directive, czyli dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw – unijny akt prawny, który zobowiązuje duże przedsiębiorstwa, działające na terenie Unii Europejskiej do identyfikacji, oceny i zarządzania negatywnym wpływem na środowisko i społeczeństwo), ma zmusić duże przedsiębiorstwa aktywne we Wspólnocie do monitorowania i karania mniejszych podmiotów w łańcuchu dostaw, jeżeli nie spełniają wymogów klimatycznych, tożsamościowych, czyli zróżnicowania płci, manifestowania seksualności, i takie tam.

Co to znaczy ESG?
Co to znaczy ESG?

Dyrektywa CSDD to interwencjonistyczna regulacja

Dyrektywa CSDD jest jedną z najbardziej ambitnych i interwencjonistycznych regulacji napuszczająca jedne przedsiębiorstwa na drugie. Każdy koncern ma kontrolować swoich dostawców. Zarówno w Unii Europejskiej jak i na innych kontynentach. Krytycy, w tym potężne niemieckie lobby biznesowe, twierdzą, że to ogromne obciążenie dla przedsiębiorstw i w wielu przypadkach zapisy są niewykonalne.

Dyrektywa CSDD – jakie stanowisko polskiego rządu?

Ambasadorowie Unii Europejskiej dali wstępne zielone światło dla projektu, przyjęcie ustawy planowane jest na 9 lutego 2024 r. Teraz wszystko się sypie. Ciekaw jestem stanowiska polskiego rządu, zwłaszcza że multum tych przedsiębiorstw w łańcuchu jest w Polsce?

Tomasz Andrzej Wróblewski – prezes zarządu fundacji Warsaw Enterprise Institute.

Kim jest Tomasz Wróblewski?

Tomasz Andrzej Wróblewski  dziennikarz, publicysta i youtuber. Studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1985 r. ukończył studia na Wydziale Nauk Politycznych uniwersytetu w Houston w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie mieszkał odd 1982 r. Pracował na polach naftowych i na lokalnych uczelniach. W latach 1986–1990 był także korespondentem Radia Wolna Europa z Waszyngtony, później radia RMF FM oraz dzienników „Życie Warszawy” i „Życie”. W 1992 r opublikował książkę „Bill Clinton. Ani chwili do stracenia…”, w której opisał życie Billa Clintona, nowo wybranego 42 prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. 

Tomasz Wróblewski był redaktorem naczelnym polskiej wersji tygodnika „Newsweek” (2001–2004, 2005–2006), magazynu „Profit”, „Dziennik Gazewta Prawna” (2010–2011), dziennika „Rzeczpospolita” (2011–2012); od marca 2015 do sierpnia 2016 roku redaktor naczelny tygodnika „Wprost”. Od września 2014 roku jest prezes zarządu fundacji Warsaw Enterprise Institute – warszawskiego think-tanku koncentrującego się na kwestiach państwa, bezpieczeństwa, gospodarki i demografii, o profilu konserwatywnym. Jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. W kwietniu 2016 roku prawomocnie skazany za zniesławienie firmy kolporterskiej Garmond Press, ułaskawiony przez Andrzeja Dudę – Prezydenta rzeczpospolitej Polskiej w styczniu 2017 r. Jest wykładowcą uczelni Collegium Civitas w Warszawie. 

III Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa

III Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa (III ESG Congress – Europe – leaders of sustainable development)odbył się w środę 31 stycznia 2024 r. w Warszawie.

Patronat honorowy nad III Kongresem ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Nauki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, JM Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

III Kongres ESG w Warszawie.

Patronat objęli: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Nadzoru Audytowego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Politechnika Warszawska.

Partnerem Strategicznym jest: ORLEN.

Partnerami Głównymi są: Adamed Pharma, Alior Bank, AMS, Diaverum, Hasco-Lek S.A., Lidl Polska, PGE Polska Grupa Energetyczna, Grupa Żabka.

Partnerami są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP), PZU, Huawei Polska, DS Smith.

Partnerami wspierającymi są: Polska Grupa Porcelanowa, PwC, Grupa Ferrero, Tarczyński, IAR Technologies oraz COGIT, Dobra Fundacja, Bio Planet, LONGI Solar oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerami merytorycznymi są: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Krajowa Izba Gospodarcza, Szkoła ESG, PRME – Polish Chapter Priciples for Responsible Management, Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Unsung Heroes, Fundacja Polski Instytut Rozwoju Rodziny, Our Future Foundation, Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites, Warsaw Enterprise Institute, Polityka Insight, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego, Związek Pracodawców Klastry Polskie, Olimpiady Specjalne Polska.

Partnerami badawczymi są: PSMM Monitoring & More oraz Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Partnerami medialnymi są: Dziennik Gazeta Prawna, Wyborcza.biz, Polska Agencja Prasowa, Super Biznes, Gazeta Polska, Raport ESG, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, Agencja Informacyjna, Obserwator Gospodarczy, ngo.pl, Świat OZE.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, opinie, /DEC/ źródło (tekst i foto): facebook, wikipedia/ 10-02.2024