Światowy Dzień Nerek – zadbaj o swoje zdrowie!

 

Światowy Dzień Nerek został ustanowiony na 9 marca przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne oraz Międzynarodową Federację Fundacji Nerek. Z tej okazji popularyzuje się wiedzę na temat zapobiegania i leczenia chorób nerek.

Jan Duława: Co dziewiąty Polak nie wie, że ten problem go dotyczy

Przewlekła chorobę nerek łatwo zdiagnozować w początkowej fazie. Jest ona stosunkowo prosta do leczenia. Eksperci wskazują, że mimo prostej identyfikacji, ponad 90 proc. chorych nie jest świadomych dolegliwości. Jednocześnie dane wskazują, że następstwa chorób nerek są drugim po nadciśnieniu tętniczym przewlekłym schorzeniem, będącym przyczyną przedwczesnych zgonów. 

W Polsce, z powodu chorób nerek, cierpi 4-4,5 miliona osób. Jednak co dziewiąty Polak nawet nie wie, że ten problem dotyczy także jego, ponieważ w początkowych stadiach choroba może przebiegać bezobjawowo. Szczególnie narażeni są chorujący na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze czy nawracające infekcje dróg moczowych. 

„Nierozpoznana i nieleczona choroba nerek postępuje niezauważalnie i może doprowadzić do całkowitej niewydolności nerek.” – Ostrzega prof. Ryszard Gellert – konsultant Krajowy do spraw Nefrologii. – „Kluczowe znaczenie ma koordynacja opieki nad pacjentem, która zaczynałaby się od regularnych badań profilaktycznych, zleconych przez lekarza rodzinnego. Następnie pacjenci z niewydolnością nerek kierowani byliby do odpowiednich specjalistów.” – Proponuje prof. Ryszard Gellert – konsultant Krajowy do spraw Nefrologii.

Liczby mówią: Choroby nerek

Światowy Dzień Nerek jest okazją do debaty o tym, jak ważne, dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, są nerki, jak o nie dbać, jakie są pierwsze objawy chorób, a jeśli już ktoś choruje, jakie są możliwości leczenia, aby utrzymać maksymalną możliwą aktywność życiową. Zwrócenie uwagi społecznej na dobrostan nerek to ważne społeczne zadanie. Co roku z powodu następstw chorób nerek umiera około 80.000 Polaków i jest to drugie, po nadciśnieniu tętniczym, przewlekłe schorzenie, powodujące przedwczesne zgony. Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek należą do grup narażonych na największe ryzyko poważnych powikłań. 

Diaverum Polska doskonale zdaje sobie sprawę jak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie choroby. Organizacja prowadzi poradnie nefrologiczne, w których leczeni są pacjenci od wczesnych stadiów choroby nerek.” – Przypomina Ryszard Zając – dyrektor naczelny Diaverum Polska. – „Diaverum stale prowadzi też społeczną akcję edukacyjną dla pacjentów ich rodzin – ucząc profilaktyki i właściwego postępowania z chorobą i pokazując, że jej wpływ na życie pacjenta można minimalizować.” – Wyjaśnia Ryszard Zając – dyrektor naczelny Diaverum Polska, dostawcy usług w zakresie leczenia chorób nerek. 

Podróżnik z niewydolnością nerek

W lutym 2023 r. Diaverum opublikowało krótki poradnik żywieniowy, z którego pacjenci i ich rodziny mogą dowiedzieć się m. in. o wpływie na organizm ważnych pierwiastków odżywczych, takich jak potas i fosfor, czy o znaczeniu odpowiedniego bilansu płynów u osoby dializowanej. Materiały edukacyjne przygotowane przez Diaverum podkreślają ponadto, że choroba nerek nie musi oznaczać rezygnacji z wszystkich przyjemności życia.  

 „W procesie leczenia chorób nerek dużą rolę odgrywa wsparcie ze strony personelu, informowanie o dostępnych metodach i wynikach leczenia.” – Uważa – Wyjaśnia Ryszard Zając – dyrektor naczelny Diaverum Polska. – „Diaverum stara się promować wśród pacjentów poczucie, że choroba nie musi ich ograniczać i że przy odpowiednim zaplanowaniu dializ pacjenci mogą nawet podróżować i nie rezygnować ze swoich zainteresowań.” – Twierdzi Ryszard Zając – dyrektor naczelny Diaverum Polska.

Nauka cały czas nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nerki chorują. Aż 35 proc. chorób nerek pojawia się z nieznanych przyczyn, z kolei u pozostałych odpowiada za nią cukrzyca (w 25 proc. przypadków), a także kłębuszkowe zapalenie nerek oraz nefropatia nadciśnieniowa. Zaawansowana choroba nerek może prowadzić do ich całkowitej niewydolności, przez co wielu chorych kwalifikowanych jest do przeszczepu bądź do przewlekłego dializowania. 

https://centrum-informacji.com/warto-dbac-o-nerki-najlepszym-lekarstwem-jest-odpowiednia-dieta/

Dlatego ogromnie ważna jest profilaktyka, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożenia chorobami nerek. Wczesne wykrycie choroby zdecydowanie zwiększa komfort życia pacjenta i możliwości wyboru przez niego optymalnej metody leczenia. 

Diaverum zapewnia opiekę nefrologiczną poprawiającą jakość życia pacjentom z przewlekłą chorobą nerek (PChN), ponieważ uważa, że „każdy zasługuje by żyć pełnią życia!” Organizacja jest wiodącym światowym dostawcą usług nefrologicznych i opiekuje się ponad 39.000 pacjentami, wykonując około 6.200.000 zabiegów rocznie. 

Wizją Diaverum jest transformacja opieki nefrologicznej, zapewniająca najwyższą jakość opieki dla pacjentów przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów dla płatników. Organizacja jest skoncentrowana na hemodializie.Oferuje również szeroki wachlarz usług począwszy od profilaktyki, dializy otrzewnowej i opieki domowej, aż po skoordynowane leczenie chorób współistniejących i transplantacji. Diaverum zatrudnia około 12.000 pracowników i prowadzi 451 ośrodków dializ, w 24 państwach na całym świecie. Siedziba główna Diaverum znajduje się w Malmö, w Królestwie Szwecji. W Polsce centrala mieści się przy ul. Cylichowska 13/15, w Warszawa.

Agencja Informacyjna, gospodarka, /ART/ 9.03.2023