Pandemia koronawirusa SARS-COV-2 sprzyja franczyzie

Wpływu pandemii na rynek handlowy w Polsce był jednym z tematów na d którym dyskutowano podczas XXVIII edycji Welconomy Forum in Toruń. Eksperci zastanawiali się m. in. czy pandemia koronawirusa SARS-COV-2 zwiększyła zainteresowanie franczyzą, jako modelem współpracy w bezpiecznym biznesie.

Minął już ponad rok od wybuchu pandemii koronawirusa SARS-COV-2, która spowodowała diametralne zmiany w życiu codziennym ludzi na całym świecie. Część z tych zmian prawdopodobnie pozostanie na dłużej. Pandemia koronawirusa SARS-COV-2 wpłynęła na rozwój handlu oraz na zachowanie konsumentów, przyspieszyła pewne trendy. Wpłynęła też dość istotnie na rynek franczyzy. Wzmocniła zainteresowanie franczyzą zarówno po stronie franczyzodawców, jak i franczyzobiorców.

Pandemia koronawirusa SARS-COV-2 mocno wpłynęła na handel detaliczny w Polsce.

Choć polska gospodarka uczy się funkcjonować w warunkach ograniczeń, według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego sprzedaż detaliczna spadła w lutym 2021 roku o 3,1 proc. W porównaniu ze styczniem 2021, odnotowano jednak wzrost o 3,5 proc. Udział sprzedaży internetowej w sprzedaży detalicznej ogółem jest ściśle skorelowany z okresami kwarantann narodowych, kiedy w centrach handlowych otwarte pozostają jedynie sklepy z asortymentem pierwszej potrzeby.

Po zakończeniu trzeciej kwarantanny narodowej spadek udziału sprzedaży przez internet zaobserwowano w większości kategorii produktów, szczególnie tych sklasyfikowanych w grupach: tekstylia, odzież, obuwie (z 44,0 proc. w styczniu 2021 do 23,8 proc. w lutym 2021).

Maciej Ptaszyński – wiceprezes zarządu Polskiej Izby Handlu powiedział, że:

„Wpływ pandemii koronawirusa SARS-COV-2 na handel detaliczny jest bardzo niejednolity. Jej wpływ na sklepy należy oceniać według kilku różnych kryteriów: formatu sklepu, asortymentu, lokalizacji i kanału sprzedaży. Dopiero w sytuacji, gdy weźmiemy pod uwagę te cztery parametry będziemy mogli powiedzieć w jaki sposób pandemia koronawirusa SARS-COV-2 dotknęła dany sklep. Handel detaliczny produktami spożywczymi jak do tej pory przechodzi pandemie lepiej niż inne kategorie sklepów. Prawie wszystkie sklepy spożywcze pozostały otwarte. Oczywiście bardzo dużo się zmieniło jeśli chodzi o strukturę kosztów, czy o funkcjonowanie. Handel detaliczny produktami spożywczymi to podmiot strategiczny z punktu widzenia funkcjonowania społeczeństwa. W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się różnego rodzaju informacje o upadających sklepach, w szczególności małych sklepach spożywczych. To nie jest do końca prawda, że one tak wszystkie masowo upadają. Tak naprawdę, te sklepy, które funkcjonują w ramach różnego rodzaju integracji: grup zakupowych czy też programów franczyzowych, radzą sobie.”

Czy zmiany zachowań konsumentów, które przyniosła pandemia koronawirusa SARS-COV-2 i wzrost znaczenia e-commerce wpływa na rynek handlu detalicznego?

„Na podstawie organizowanych przez nas badań możemy stwierdzić, że zmieniają się preferencje jeżeli chodzi o motywy zakupu Polaków.” – Stwierdził Andrzej Czernek – członek zarządu, dyrektor generalny Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska. – „Kiedyś przede wszystkim decydowała cena. Ta tendencja się zmienia na rzecz jakości. Od kilku lat badania pokazują, ze to właśnie jakość stanowi decydujący czynnik o tym jaki produkt wybrać. Na drugim miejscu jest cena, na trzecim pochodzenie towaru. Konsumenci gotowi są zapłacić nawet wyższą cenę za podobne towary, jeżeli to jakość przeważa o danym produkcie. Również to, że producenci zaznaczają polskość produktów oraz różne akcje promocyjne polską żywność wpływa na wybory zakupowe Polaków.” – Przekonywał Andrzej Czernek – członek zarządu, dyrektor generalny Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska.

https://www.youtube.com/watch?v=rUG7ewezJDc

W pandemii koronawirusa SARS-COV-2 mocno rozwinął się rynek franczyzy.

Franczyzobiorca zawsze może liczyć na wsparcie franczyzodawcy, ma do dyspozycji wiedzę i doświadczenie specjalistów. Alfred Kubczak – dyrektor do spraw korporacyjnych Żabka Polska zaznaczył, że:

„Franczyzowy format Żabki jest kompleksowym rozwiązaniem, czyli przy bardzo małym nakładzie własnym kandydat na franczyzobiorcę otrzymuje wszystkie niezbędne narzędzia do prowadzenia własnego biznesu. W Żabce franczyzobiorca ma jednomiesięczny okres wypowiedzenia, nie ma żadnego zakazu konkurencji, wchodzi w ten biznes wnosząc około 5.000 złotych, może po trzech miesiącach podjąć decyzję o rozstaniu się z franczyzodawcą. (…) Rolą franczyzodawców jest uświadamianie odpowiedzialności, zwłaszcza wobec osób, dla których franczyza jest przejściem na rynku pracy na rynek przedsiębiorczości. Drugą rolą franczyzodawcy jest dostarczanie narzędzi, które pozwolą budować bezpieczeństwo franczyzobiorcy.” – Dodał Alfred Kubczak – dyrektor do spraw korporacyjnych Żabka Polska

Pomimo zawirowań na rynku handlowym szereg międzynarodowych sieci planuje swój rozwój w Polsce.

W pierwszym kwartale 2021 roku na https://agencja-informacyjna.com/zabka-zrywa-z-plastikiem/otwarcie pierwszego sklepu w Polsce zdecydowały się trzy zagraniczne marki, w tym dwie nowe marki meblowe: Duxiana ze Szwecji i Rolf Benz z Niemiec, które otworzyły swoje sklepy w galeriach wyposażenia wnętrz w Krakowie i Warszawie. Trzecia marka to klinika DentalProz Włoch, która rozpoczęła działalność w łódzkiej Manufakturze.

https://www.facebook.com/Welconomy/videos/840511936601297

Agencja Informacyjna, Gospodarka /SYL/ 02.07.2021

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura