Franczyza wyzwala małą przedsiębiorczość

Już 6.000 osób, w 950 miejscowościach w całej Polsce, prowadzi swój biznes pod flagą Żabki. Przedsiębiorstwo w ostatnich latach przeprowadziło szereg zmian. Unowocześniono sklepy. Wprowadzono nową wizualizację placówek. Wyposażono je w nowoczesne meble i sprzęt. Zainwestowano w wydajne oświetlenie ledowe. Sieć skoncentrowała się na stworzeniu szeregu narzędzi technologicznych i rozwiązań, które mają podnosić jakość współpracy franczyzowej.

Żabka, wspólnie z franczyzobiorcami, wypracowuje wiele rozwiązań pozwalających jeszcze efektywniej prowadzić im własne biznesy. Dba jednocześnie o wysoki poziom kompetencji przedsiębiorców, kładąc szczególny nacisk na szkolenia i budowanie wiedzy.

„Cieszy nas, iż już tylu franczyzobiorców prowadzi sklepy Żabka w całej Polsce. Ich wyjątkowość i różnorodność są siłą całej sieci.” – Uważa Adam Manikowski – dyrektor zarządzający w Żabka Polska. – „Dzięki franczyzobiorcom jesteśmy obecni w praktycznie w każdym zakątku Polski. Coraz częściej sklepy Żabki powstają w niewielkich miejscowościach. Żabka dysponuje unikalnymi zasobami, które pozwalają na stworzenie wyjątkowego programu wdrożeniowego do sieci. Jest on efektywny i dostosowany do potrzeb partnerów biznesowych. To pozwala na start we własnym biznesie praktycznie każdemu, kto pragnie być przedsiębiorcą.” – Wyjaśnia Adam Manikowski – dyrektor zarządzający w Żabka Polska.

Atrakcyjna oferta i wsparcie dla przedsiębiorców w Żabce nie kończą się na etapie przystąpienia do sieci.

Przekazywanie wiedzy i pozyskiwanie nowych umiejętności są istotnym elementem dalszego rozwoju franczyzobiorców w trakcie trwania całej współpracy. Niedawno Żabka uruchomiła nową platformę szkoleniową, która pozwala jeszcze łatwiej i czytelniej zdobywać interesujące ich informacje nt. prowadzenia placówki, m.in. poprzez Bazę Wiedzy, cykle tematyczne czy możliwość zadawania bezpośrednich pytań szkoleniowcom. Z narzędzia mogą korzystać także pracownicy zatrudnieni w sklepach.

„Jako franczyzobiorca otrzymuję bardzo duże wsparcie od Żabki, które pomogło mi przetrwać nawet w najtrudniejszych momentach pandemii koronawirusa SARS-COV-2.” – Zwierza się Wioletta Michta, franczyzobiorczyni Żabki z Kielc. – „Dzięki sieci mogę prowadzić własny sklep, który nie wymagał dużego wkładu własnego na starcie. Korzystam też m.in. z ogromnego zaplecza marketingowego, na które nie byłabym w stanie samodzielnie sobie pozwolić. Sieć kładzie też mocny nacisk na szkolenia i muszę przyznać, że dzięki temu jestem bardzo świadomym przedsiębiorcą.” – Twierdzi Wioletta Michta, franczyzobiorczyni Żabki z Kielc.

Nowi przedsiębiorcy przystępujący do sieci Żabki otrzymują w pełni wyposażony i umeblowany sklep w lokalizacji, która oceniana jest pod kątem m.in. potencjalnej liczby klientów.

Mają również dostęp do know-how. Działają pod szyldem bardzo znanej i uznanej marki. Żabka cały czas rozwija swoją ofertę franczyzową. Ostatnio zdecydowała się na waloryzację kwoty gwarantowanego przychodu. Dodano również do oferty dodatkowe wsparcie finansowe, które stanowi atrakcyjny impuls do budowania własnego biznesu. Dzięki temu od 1 lipca 2021. wszyscy nowi franczyzobiorcy Żabki zyskują 17.000 zł przychodu gwarantowanego miesięcznie przez pierwsze 12 miesięcy oraz możliwość uzyskania do 12.000 zł dodatkowego wsparcia finansowego na rozwój biznesu. To wszystko przy wkładzie własnym wynoszącym zaledwie 5.000 zł, które wydatkowane są na zakup produktów regionalnych czy kasy fiskalnej.

Wszyscy franczyzobiorcy Żabki mają zapewnione wsparcie ze strony specjalnej jednostki – Centrum Wsparcia Franczyzobiorców oraz partnerów ds. sprzedaży, z którymi pozostają w stałym kontakcie przez cały okres współpracy, a także na szereg nowoczesnych narzędzi jak aplikacja Cyberstore ułatwiająca im zarządzanie sklepem z poziomu smartfona.

Żabka zapewnia swoim franczyzobiorcom również dodatkową pomoc w trudnych sytuacjach.

Od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 solidarnie wspiera franczyzobiorców m.in. bezpłatnie przekazując do sklepów środki ochrony osobistej i do dezynfekcji. Dodatkowo, od jakiegoś czasu, w sieci funkcjonują też nowe usługi, jak „Żabka do domu” czy „Zamów i odbierz” będące odpowiedzią na zmieniające się potrzeby klientów. Żabka ściśle współpracuje również z Radą Franczyzobiorców, która reprezentuje głos wszystkich działających w sieci przedsiębiorców. Organ aktywnie uczestniczy w tworzeniu i opiniowaniu nowych projektów w sieci.

Żabka stawia na nowoczesne rozwiązania troszcząc się o środowisko naturalne.

W 2020 r. została uruchomiona pierwsza Żabka zasilana w pełni odnawialną energią. W pobliżu wielu sklepów powstały też stacje naprawy rowerów. Poprzez to działanie sieć pragnie być przyjazna rowerzystom i zachęca klientów do aktywnego trybu życia. We wszystkich punktach sieci zostały całkowicie wyeliminowane torebki foliowe. Opakowania marek własnych wytwarzane są z plastiku pochodzącego z recyklingu, a kubki stosowane w Żabka Café są wykonane z surowców w pełni biodegradowalnych.

„Franczyza to bardzo interesujące rozwiązanie. Dziś początkujący przedsiębiorca, który chciałby prowadzić samodzielnie sklep staje przed olbrzymim wyzwaniem i ogromnym ryzykiem niepowodzenia.” – Uważa Sławomir Skowiński – szef Centrum Informacji. – „Skorzystanie z szansy jaką daje franczyzna Żabki to droga na skróty, albo raczej dostęp do najnowocześniejszego know-how, przy zaangażowaniu minimalnego wkładu własnego, stanowiącego równowartość minimalnego kapitału wymaganego przy założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Takie rozwiązanie to także minimalizacja ryzyka, związanego z prowadzeniem własnego biznesu.” – Komentuje Sławomir Skowiński – szef Centrum Informacji.

Agencja Informacyjna Gospodarka /ART/ 14.07.2021