Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój

 

Przedsiębiorstwo DS Smith jest wiodącym dostawcą opakowań przyjaznych środowisku. Teraz nadszedł czas na otwarcie w Bełchatowie jednej z najnowocześniejszych fabryk w Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie będzie korzystne dla potencjału zielonej transformacji polskich i zagranicznych przedsiębiorstw. Umocni pozycję Polski w walce o zrównoważoną przyszłość.

 

Handel przeciwny systemowi kaucyjnemu dla szkła jednorazowego

 

Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój w Bełchatowie to nowe przedsięwzięcie przedsiębiorstwa DS Smith, w Polsce. W ośrodku mają powstawać opakowania, które będę podlegały w 100 proc. recyklingowi lub ponownemu użyciu dla największych organizacji branż przemysłowych i sektora produktów szybkozbywalnych i szybkorotujących takich jak artykuły spożywcze czy środki czystości (ang. FMCG, fast-moving consumer goods), ze szczególnym uwzględnieniem kanału e-commerce. Celem ekspertów DS Smith jest tworzenie zrównoważonych, nadających się do recyklingu opakowań oraz zoptymalizowanie śladu węglowego w łańcuchach dostaw. Wybudowanie Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój w Bełchatowie kosztowało ponad 300.000.000 zł. W tej sposób stworzono dwieście nowych miejsc pracy. Dla Bełchatowa oznacza to powstanie nowego, ważnego pracodawcy.

 

„Otwarte Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój w Bełchatowie jest z jednej strony inwestycja uwzględniająca najlepsze praktyki zielonego budownictwa, z drugiej zaś odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i naszych klientów, na wymogi gospodarki o obiegu zamkniętym oraz związane z nią nadchodzące regulacje, a także oczekiwania samych konsumentów w zakresie ochrony środowiska naturalnego przez przedsiębiorstwa.” – Wyjaśnia Krzysztof Sadowski – prezes DS Smith Polska.

 

„Dla Bełchatowa Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój produkujące innowacyjne opakowania tekturowe przez DS Smith to znacząca inwestycja.” – Wyjaśnia Mariola Czechowska – Prezydent Bełchatowa. – „Wpływa na zrównoważony rozwój regionu i wzrost jego atrakcyjności. Przedsięwzięcie DS Smith jest ważnym impulsem dla ekosystemu biznesowego Bełchatowa i okolic. Warto dodać, że powstanie Centrum oznacza tworzenie innowacji dla zrównoważonego rozwoju największych przedsiębiorstw w Polsce i na świecie.” – Dodaje Mariola Czechowska – Prezydent Bełchatowa.

 

Dzień Papierowej Torby

 

W Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój w Bełchatowie tworzone będą rozwiązania opakowaniowe dla największych przedsiębiorstw z sektora przemysłowego i FMCG, oparte na Wskaźnikach Projektowania dla Obiegu Zamkniętego, z uwzględnieniem potrzeb kanałów eCommerce i tradycyjnego, które będą spełniać ambitne cele środowiskowe.

 

DS Smith tworzy opakowania z myślą o zmieniającym się świecie. Pracuje dla czołowych firm z branży FMCG, sieci detalicznych i przedsiębiorstw przemysłowych, dostarczając im innowacyjnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, które pomagają zwiększać sprzedaż, ograniczać koszty i zarządzać ryzykiem.” – Opowiada Reinier Schlatmann – prezes regionu Europy Środkowo-Wschodniej w DS Smith. – „Jako dostawca opakowań przyjaznych środowisku odpowiadamy za wspieranie naszych klientów w zielonej transformacji. Ponadto powstanie Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój w Bełchatowie udowadnia, jak ważnym rynkiem dla DS Smith jest Rzeczpospolita Polska i jak rośnie zapotrzebowanie na innowacje wspierające zrównoważony rozwój przedsiębiorstw.” – Wyjaśnia Reinier Schlatmann – prezes regionu Europy Środkowo-Wschodniej w DS Smith.

 

W Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój w Bełchatowie, eksperci DS Smith będą pracować nad innowacyjnymi projektami skupionymi na optymalizacji samych rozwiązań opakowaniowych, a także kosztów środowiskowych i finansowych generowanych w łańcuchach dostaw, odpowiadając na zapotrzebowanie na opakowania spełniające wymagania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz redukcję śladu węglowego, a co za tym idzie zmniejszenie wpływu na środowisko i umożliwienie przedsiębiorcom osiągnięcia realnych oszczędności.

 

Żabka zrywa z plastikiem

 

„20 proc. mniej kosztów, krótszy czas pakowania o blisko 50 proc. i aż o połowę mniej transportów, a co za tym idzie znaczące ograniczenie emisji CO2 – to tylko niektóre rezultaty wprowadzonych rozwiązań opakowaniowych i optymalizacji łańcucha dostaw.” – Tłumaczy Reinier Schlatmann – prezes regionu Europy Środkowo-Wschodniej w DS Smith. – „Nawet niewielka zmiana w konstrukcji opakowania (np. o 1 mm) potrafi mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie opakowania w łańcuchu dostaw, paletyzację czy liczbę transportów. Dlatego właśnie DS Smith przykłada bardzo dużą wagę na każdy etap produkcji opakowania – od projektowania aż do momentu, gdy produkt trafi do odbiorcy, szczególnie w obliczu obecnych wyzwań środowiskowych.” – Wyjaśnia Reinier Schlatmann – prezes regionu Europy Środkowo-Wschodniej w DS Smith.

 

Państwa Unii Europejskiej coraz bardziej rygorystycznie dążą do redukcji wykorzystania plastiku. Unijne przepisy już zakazały stosowania m.in. plastikowych słomek, sztućców i kubeczków z dodatkiem polistyrenu. Przepisy ograniczające użycie plastikowych opakowań wprowadziła od stycznia 2022 r. m. in. Republika Francuska – zakazując pakowania większości owoców i warzyw w opakowania z plastiku. W Rzeczpospolitej Polskiej również toczą się prace nad dostosowaniem krajowych przepisów do nowych wymogów.

 

„Coraz częściej przedsiębiorcy chcą mieć pewność, że oferowane im rozwiązania są nie tylko najbardziej efektywne kosztowo, ale i środowiskowo.” – Twierdzi Reinier Schlatmann – prezes regionu Europy Środkowo-Wschodniej w DS Smith. – „Biznesmeni mają świadomość zasad działania gospodarki o obiegu zamkniętym i chcą rozszerzać ich stosowanie w swoich przedsiębiorstwach zastępując kontrowersyjny plastik opakowaniami bardziej przyjaznymi środowisku oraz już dziś przygotować się na nadchodzące zmiany. Kolejnym aspektem jest rosnąca świadomość i oczekiwania konsumentów w zakresie odpowiedzialnego środowiskowo biznesu.” – Uważa Reinier Schlatmann – prezes regionu Europy Środkowo-Wschodniej w DS Smith.

 

Społeczna przychylność dla recyklingu

 

Według ośrodków badań społecznych, konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na proekologiczne zachowania marek. W tym także na to jak pakowane i transportowane są produkty. Aż 40 proc. konsumentów, rosnącego w siłę kanału sprzedaży eCommerce, wskazuje, że otrzymana przesyłka była zbyt duża w stosunku do wysyłanego produktu, a 43 proc. uważa, że sprzedawca użył do pakowania zbyt dużej ilości plastikowej taśmy klejącej.

 

Te i inne aspekty dotyczące opakowania i drogi jaką pokonuje zanim trafi do punktu docelowego, będą także przedmiotem optymalizacji wykonywanych przez ekspertów DS Smith w Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój w Bełchatowie podczas analizy kosztów ekonomicznych i środowiskowych łańcucha dostaw klientów.

 

„Dzięki rozwiązaniom DS Smith do 2025 roku z półek w sklepach zostanie wyeliminowanych 1.000.000.000.000.000 opakowań z tworzyw sztucznych. Ten cel będzie osiągniemy miedzy innymi dzięki potencjałowi, który niesie ze sobą nowo otwarte Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój w Bełchatowie.” – Uważa Reinier Schlatmann – prezes regionu Europy Środkowo-Wschodniej w DS Smith.

 

Katarzyna Megier: Plastik jest potrzebny i ma przyszłość

 

Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój w Bełchatowie to kolejny krok DS Smith w dostarczaniu coraz bardziej zrównoważonych opakowań, ale i samej ich produkcji. Najnowocześniejsze w swojej klasie maszyny zapewnią jakość i wydajność na najwyższym poziomie. W zakładzie znajdują się linie produkcyjne dedykowane opakowaniom e-commerce, wielkogabarytowych z tektury HD oraz wysokiej jakości drukiem HQ Flexo. DS Smith zastosował również rozwiązania logistyczne najnowszej generacji.

 

„Bełchatowska fabryka DS Smith będzie także korzystać z odzysku ciepła z maszyn produkcyjnych i podczyszczalni ścieków. Najnowocześniejsze maszyny spełniają wszelkie normy w zakresie zużycia energii oraz pozwalają na redukcję odpadów. Do podlewania terenów zielonych będzie zbierana deszczówka, a pracownicy będą mogli korzystać ze stacji ładowania samochodów elektrycznych.” – Wyjaśnia Krzysztof Sadowski – prezes DS Smith Polska.

 

DS Smith jest wiodącym dostawcą proekologicznych opakowań z tektury falistej, a ponadto prowadzi działania recyklingowe i jest producentem papieru. Odgrywa kluczową rolę w łańcuchu dostaw w sektorach takich jak e-commerce, FMCG i przemysł. W Polsce przedsiębiorstwa działa od ponad 50 lat.

 

Podatek od opakowań

 

DS Smith w Rzeczpospolitej Polskiej posiada 8 fabryk zlokalizowanych w Kielcach (4), Oławie (1), Kutnie (1), Kwidzynie (1) oraz nowo otwarta w Bełchatowie, a także centra logistyczne w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Czeladzi. Przedsiębiorstwo zatrudnia w Polsce ponad 1.450 osób. Otwarty we wrześniu 2022 r. zakład produkcyjny opakowań z tektury falistej w Bełchatowie jest jedną z najnowocześniejszych fabryk tego typu w Europie.

 

Co siódme opakowanie tekturowe w Europie i co dziesiąte w Polsce produkowane jest przez DS Smith. Każdego dnia z polskich fabryk przedsiębiorstwa wyjeżdża 3.500.000 tekturowych opakowań. Poprzez swój cel „Kreowanie opakowań z myślą o zmieniającym się świecie” oraz strategię zrównoważonego rozwoju „Na teraz. I na przyszłość”, DS Smith angażuje się w przyspieszenie wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Przedsiębiorstwo dostarcza swoim klientom i społeczeństwu ekologiczne rozwiązania − zastępuje problematyczne tworzywa sztuczne, eliminuje ślad węglowy z łańcucha dostaw i zapewnia nowatorskie rozwiązania w zakresie recyklingu. Dostosowany do indywidualnych potrzeb klientów model „Pudełko z pudełka w 14 dni”, szerokie możliwości projektowe innowacyjność stanowią fundament oferty DS Smith.

 

Centrala DS Smith mieści w Londynie w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. Spółka jest notowana na liście FTSE 100. Działa w 34 państwach. DS Smith zatrudnia około 30.000 osób. Spółka jest partnerem strategicznym Fundacji Ellen MacArthur. Jej historia zaczęła się od założonej w latach 40. XX wieku przez rodzinę Smith przedsiębiorstwa produkującego pudełka.

 

Kultowy przysmak Ferrero Rocher w opakowaniach nadających się do recyklingu

 

Agencja Informacyjna, gospodarka, /DEC/ 7.09.2022