Torby papierowe, mimo iż popularność zyskały w ostatnich latach, znane są od setek lat. Ich współczesna rola ze względu na ochronę środowiska oraz strategie promocyjne, wydaje się szczególnie ważna. 12 lipca obchodzony jest Dzień Papierowej Torby. Tego dnia w Rybniku odbędzie się konferencja “Społeczeństwo obywatelskie a ochrona środowiska”, której tematem będzie m.in. problem odpadów z folii i nie tylko.
Papier należy do najpopularniejszych surowców wykorzystywanych do produkcji opakowań już w II wieku p.n.e. Chińczycy wykorzystywali arkusze z kory morwy do pakowania produktów żywnościowych. Historia toreb papierowych jest więc bardzo długa, chociaż pierwsze wzmianki o nich pojawiły się dopiero w 1844 roku.
Zanim wynalazek Chińczyków przedostał się do Europy i do Ameryki, upłynęło kilkanaście wieków. Historia współcześnie wykorzystywanych w różnych gałęziach biznesu papierowych toreb ma więc początek dopiero w XIX wieku. Wykorzystywano wówczas papier wytwarzany z miazgi drzewnej, w zastępstwie do lnu lub innych włókien.
Pierwszym nazwiskiem, które pojawia się w historii produkcji toreb papierowych, jest Francis Wolle. Opatentował on w 1852 roku w Stanach Zjednoczonych, pierwszą maszynę do produkcji papierowych opakowań. Maszyna ta dość szybko stała się popularna także we Francji i Anglii. W 1869 roku, wraz ze swoim bratem, Wolle założył firmę Union Paper Bag Company, która z roku na rok odnotowywała coraz większe zyski. W 1935 roku w Savannah, firma otworzyła zakład produkcyjny, który pozwolił na stworzenie 500 miejsc pracy. Zakład ten dział do dnia dzisiejszego i należy do koncernu International Paper.
Kolejną istotną osobistością w historii produkcji papierowych toreb jest urodzona w 1838 roku Margaret Knight. Już od najmłodszych lat wykazywała ona nadzwyczajne zdolności techniczne, konstruując m.in. sanki czy latawce dla swych braci. Przez całe życie odkrywała i tworzyła nowe wynalazki, uzyskując łącznie 26 patentów. Wyjątkowe zdolności Margaret przyczyniły się do tego, iż nazywano ją „żeńskim Edisonem”. W 1870 roku Knight odegrała swoją rolę w produkcji papierowych toreb udoskonalając maszynę Francisa Wolle’a. Maszyna skonstruowana przez Margaret Kight cięła, składała i sklejała gotowe produkty wytwarzając torby klockowe i fałdowe. Opatentowanie tego wynalazku nie było jednak łatwe. Najpierw pomysłowi udoskonalenia maszyny sprzeciwiła się firma Columbia Paper Bag Company w Springfield, dla której Margaret pracowała. Ostatecznie maszyna po wielu próbach i testach powstała w Bostonie. Kolejne problemy pojawiły się za sprawą Charlesa Annana, który odwiedzając fabrykę w Springfield, postanowił ukraść wynalazek Knight i opatentować go pod swoim nazwiskiem. 16-dniowe postępowanie pochłonęło znaczną część funduszy Margaret. Jedynym argumentem Annana było twierdzenie, iż kobieta nie byłaby w stanie pojąć działania tak skomplikowanej maszyny. Za stroną Knight przemawiali nie tylko świadkowie, ale również dokładne notatki i szkice, które sporządzała w trakcie całego procesu tworzenia.
Możliwość automatycznego składania i klejenia papierowych toreb o kwadratowych dnach zrewolucjonizowała całą branżę. Margaret Knight założyła własną firmę, a jej nazwisko na stałe zapisało się w historii. Proces wytwarzania toreb papierowych do dzisiaj nie uległ większym zmianom, chociaż w wynalazku Knight pojawiło się kilka innowacyjnych rozwiązań w procesie produkcji (m.in. za sprawą Williama Purvisa w 1890 roku).
Największy rozkwit produkcji toreb miał miejsce w latach 30. XX wieku. Stało się tak za sprawą Charlesa Stilwella, który w 1883 roku udoskonalił maszynę. Torby wytwarzane przez ulepszony wynalazek były wygodniejsze ze względu na doprecyzowane płaskie dno, które pozwalało opakowaniom stać. Największą zasługą Stilwella było jednak spopularyzowanie toreb papierowych w sektorze handlowym.
Konkurencję dla toreb papierowych przyniosło dopiero wynalezienie przez Gustawa Thulina w latach 60. XX wieku toreb foliowych. To zmniejszyło nieco popularność toreb papierowych na jakiś czas. Powrót do opakowań papierowych nastąpił dopiero po tym, jak okazało się, że opakowania foliowe rozkładają się kilkadziesiąt lat i mają negatywny wpływ na środowisko.
Współcześnie torby papierowe wciąż są popularne. Przede wszystkim ze względu na ich ekologiczny wymiar. Rozkładają się szybko i nie niszczą środowiska. W większość sklepów wykorzystywane są na zakupy. Poza ekologicznym aspektem, torby papierowe zyskały swoją popularność również jako gadżety reklamowe. Wiele znanych butików pakuje produkty w torby zaprojektowane specjalnie dla ich marki. Z papierowych toreb w celach marketingowych korzystają firmy z wielu branż. Zaprojektowane z logotypem i w odpowiednim rozmiarze papierowe torby stanowią doskonały dodatek reklamowy.
Estetyczność papierowych opakowań a także bogata kolorystyka i wzornictwo papieru pozwalają na wykorzystywanie ich również jako opakowań prezentowych.
Choć popularność papierowych toreb jest krokiem w dobrym kierunku, nadal jednak większość naszych opakowań ma związek z folią. Jak prowadzić skuteczny recykling, czy każdy materiał plastikowy nadaje się do przetworzenia? O tym będą rozmawiać uczestnicy i prelegenci rybnickiej konferencji “Społeczeństwo obywatelskie a ochrona środowiska”. Tematem przewodnim konferencji Fundacji Rozwoju CMP będzie kwestia gospodarki odpadami i recyklingu energetycznego.
Wstęp na konferencję jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy ze względu na obostrzenia sanitarne. Chętni do udziału w konferencji powinni zgłosić swój udział na adres mailowy frcmp@outlook.com.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/ 02.07.2020