100 milionów Polregio

Agencja Informacyjna: Według danych Urzędu Transportu Kolejowego za pierwsze półrocze 2023 roku wynika, że pasażerowie coraz chętniej korzystają z usług Polregio. Spółka spodziewa się rekordowej liczby pasażerów w tym roku.

Rok 2022 był bardzo korzystny dla Polregio. Przewoźnik kolejowy poradził sobie z trudnościami związanymi z kryzysem, wynikającym z restrykcji sanitarnych zastosowanych z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wyniki przewozowe Polregio zaczęły nawiązywać do rekordowego dla całej kolei w roku 2019. Prognozy przewidują, że rok 2023 będzie jeszcze lepszy. Spółka spodziewa się, że w tym roku z jej usług skorzysta 100.000.000 pasażerów. Jest to możliwe, albowiem w roku 2022 z usług Polregio skorzystało 90.000.000 osób.

Od stycznia do końca czerwca 2023 r. Polregio przewiozło już ponad 48.000.000 osób. Oznacza to wzrost o niemal 8.000.000 w stosunku do analogicznego okresu w roku 2022. Największy polski przewoźnik regionalny zwiększył swój udział w ogólnopolskim rynku przewozów pasażerskich z 25,5 proc. do 26,5 proc. Względem liczby przewiezionych pasażerów Polregio znajduje się przed PKP Intercity (30.780.000 pasażerów) oraz Kolejami Mazowieckimi (30.510.000). Rekordowym miesiącem badanego zestawienia był maj 2023 r., kiedy to z pociągów Polregio skorzystało ponad 8.500.000 klientów.

„Jestem bardzo zadowolony wynikami, jakie ogłosił Urząd Transportu Kolejowego. Wynika z niego, że podróżni coraz chętniej korzystają z kolei, w tym z usług Polregio, to potwierdzenie, że ciężka praca wszystkich naszych pracowników przynosi efekty.” – Komentuje Marcel Klinowski – wiceprezes Polregio. – „Cieszę się Polregio jest najdynamiczniej rozwijającym się przewoźnikiem w kolejowych przewozach pasażerskich. Codziennie cała załoga pracuje nad nowymi rozwiązaniami w obszarze taboru i technologii, aby oferowane przez Polregio usługi były maksymalnie przyjazne dla pasażerów. Warto pamiętać, że kolej jest najbardziej ekologicznym i często najbardziej dostępnym cenowo środkiem transportu. Polregio współpracuje, z samorządami wojewódzkimi jako organizatorami przewozów, nad tym, żeby stale rosła również dostępność transportu kolejowego w regionach.” – Wyjaśnia Marcel Klinowski – wiceprezes Polregio.

W styczniu 2023 r. Polregio podpisała umowy ramowe z czterema producentami taboru na dostawę do 200 składów elektrycznych. FPS H.Cegielski, Pesa Bydgoszcz SA, Newag SA oraz Stadler Polska. Mają oni dostarczyć w ciągu trzech najbliższych lat nowoczesne, funkcjonalne pociągi z wi-fi i klimatyzacją. Zgodnie z harmonogramem pierwszy pociąg zostanie dostarczony w 2025 r., zaś koniec dostaw nastąpi w lipcu 2026 r. Nowe składy EZT będą się sukcesywnie pojawiać we wszystkich województwach, z którymi Polregio ma podpisane umowy wieloletnie.

Wartość podpisanych przez Polregio umów to ponad 7.000.000.000 zł. Finansowanie będzie pochodzić z grantów i pożyczek unijnych, innych źródeł (np. EBI), komercyjnych instrumentów dłużnych oraz środków własnych przewoźnika. Zaciągnięcie, przez przewoźnika kolejowego, zobowiązania na zakup taboru nastąpi na etapie podpisania umów wykonawczych, a zabezpieczeniem będą umowy wieloletnie. Pozyskanie tak dużej liczby pociągów jest możliwe dzięki stabilnej sytuacji finansowej spółki. W ostatnich dwóch latach spółka Polregio zabezpieczyła blisko 10.000.000.000 zł po stronie przychodów do 2030 r. w wieloletnich umowach z urzędami marszałkowskimi.

Polregio – polskie przedsiębiorstwo transportowe, prowadzące działalność w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych. Większościowym udziałowcem jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Spółka zatrudnia blisko 7.000 pracowników. Polregio to największy w Polsce przewoźnik pasażerski.  – dziennie wyjeżdża na tory ok. 1.900 pociągów, z których korzysta ok. 270.000 pasażerów. Zdecydowana większość realizowanych przez przewoźnika zadań to działalność o charakterze służby publicznej, która świadczona jest na zamówienie urzędów marszałkowskich – organizatorów regionalnego transportu kolejowego, w oparciu o umowy zawierane na świadczenie usług publicznych.

Polregio, w ramach misji publicznej realizuje przewozy kolejowe krajowymi i przygranicznymi pociągami Regio oraz pociągami międzynarodowymi zamawianymi przez ministra właściwego ds. transportu. Spółka współpracuje także z innymi przewoźnikami w zakresie: wzajemnej sprzedaży biletów, bieżącej informacji pasażerskiej oraz obsługi technicznej taboru. Od 2019 roku Spółka rozwija komercyjny segment działalności pod nową nazwą superREGIO.

Agencja Informacyjna, gospodarka, /DEC/ 3.08.2023