XII Forum Promocji Turystycznej w kwietniu 2023 r.
Rozpoczęły się przygotowania do XII Forum Promocji Turystycznej. Obędzie się ono w środę 19 kwietnia 2023 r. w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu.
Ostatnie dwie edycje Forum Promocji Turystycznej odbyły się w łódzkim Orientarium oraz w terminalu Lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. Teraz Forum Promocji Turystycznej ponownie odbędzie się we wrocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, które jest centrum wiedzy o wodzie. Ośrodek łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4.600 m². Od 2002 roku obiekt znajduje się na liście zabytków. Zbiornik pełnił swą pierwotną funkcję do 2011 roku, gdy został wyłączony z użytku. W grudniu 2015 roku wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji po przeprowadzeniu niezbędnych remontów i rewitalizacji przekształciło budowlę w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”.
Dostosowanie zabytkowej budowli do funkcji wystawienniczej wymagało wprowadzenia nowych elementów architektonicznych. Wejście główne znajduje się w części dobudowanej od południa. Zostało wykonane z miedzi, która współgra z miedzianą zabudową. Zbiornik jest zagłębiony w terenie na 360 cm. Jego wnętrze tworzą cztery prostokątne komory, nakryte żelbetowymi kolebkowymi sklepieniami. Murowane ściany z cegły klinkierowej mają grubość dochodzącą do 126 centymetrów. Od zewnątrz budowla jest nakryta warstwami gliny i ziemi. Grubość tego „płaszcza” dochodzi do 160 cm. Porasta go roślinność łąkowa. Na dach zbiornika prowadzą pochylnie i schody. Sterczące wśród traw kominki przypominają o zabytkowym charakterze budynku i jego pierwotnej funkcji.
Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu jest miejscem, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw. Wystawa podzielona jest na 7 stref tematycznych: „Głębiny”, „Ocean Życia”, „Strefa relaksu”, „Człowiek i woda”, „Historia inżynierii wodnej”, „Miasto i woda”, „Stany wody”, Każda z nich pokazuje wodę w innym aspekcie. Można w nich np. wejść do rzeczywistych rozmiarów repliki batyskafu Trieste, który jako pierwszy w historii dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, poznać działanie starożytnych wynalazków związanych z wodą, czy dowiedzieć się, ile wody zawiera ludzkie ciało. Dodatkowo wystawę otwiera film Planeta Wody wyświetlany na panoramicznym ekranie w 360°, a całość urozmaica strefa Wystaw Czasowych, w której ekspozycje są cyklicznie zmieniane.
Promocja turystyki wpływa pozytywnie na koniunkturę całej branży
Oprócz działalności wystawienniczej, Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu, dysponuje rozbudowaną ofertą edukacyjną opartą na podstawie programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. W ramach specjalnych zajęć uczniowie szkół mogą wziąć udział w warsztatach naukowych. Grupy zorganizowane mogą skorzystać również z usług przewodnika. Wybrane atrakcje: drukarka wodna o długości 46,5 m, wir wodny o wysokości 3,5 m, ekran panoramiczny 360° o długości 60 m, replika batyskafu „Trieste” w skali 1:1, modele ryb głębinowych, instalacja złożona z modeli rekina i 1500 tuńczyków w skali 1:1, stacja badawcza rafy koralowej, najdokładniejsza na świecie kopia rzeźby Dawida wykonana w akrylu w skali 1:2, ściana z porostem imitującym las amazoński, makiety starożytnych wynalazków, makiety największych statków na świecie, multimedialna mapa Wrocławia, interaktywny schemat zakładów produkcji wody i oczyszczalni ścieków, symulator zamieci śnieżnej, ogień z pary wodnej.
XII Forum Promocji Turystycznej organizowane w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu jest adresowane do przedstawicieli branży turystycznej. Uczestnikami będą biura podróży, agenci turystyczni, osoby odpowiedzialne za promocję w samorządach wojewódzkich, gminnych, powiatowych, pracownicy i członkowie Regionalnych Organizacji Turystycznych i Lokalnych Organizacji Turystycznych, branża turystyki krajowej i przyjazdowej, hotelarze oraz dziennikarze zajmujący się tematyka turystyczną.
W programie XII Forum Promocji Turystycznej, organizowanego w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, we Wrocławiu: wystąpienia, panele, dyskusje; dzień wymiany wiedzy oraz dwa wieczory (Beforek, After Party). Trzy sesje będą poświęcone następującym tematom: „Znaczenie turystyki zrównoważonej”, „Granice frekwencji w atrakcjach turystycznych”, „Przyszłość rejsów wielkich wycieczkowców?”, „Muzea tradycyjne czy żywe”, „Wędrówki śladami wielkich postaci”, „Nowości w ubezpieczeniach turystycznych”, „Szlaki kulinarne”, „Nowinki technologiczne dla biur podróży”, „Przyszłość multiagentów i agentów turystycznych”, „Perspektywy touroperatorów w Polsce”. W dyskusjach weźmie udział około 30 ekspertów z Polski i zagranicy.
XII Forum Promocji Turystycznej, w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu, organizowane jest przez redakcję portalu branżowego WaszaTurystyka.pl.
Współorganizatorem jest Centrum Edukacyjne „Hydropolis” we Wrocławiu.
Rejestracja (po zniżkowej cenie do 15 lutego 2023 r.) TUTAJ
Branżowy portal internetowy waszaturystyka.pl jest liderem rynku komunikacji w branży turystycznej, który z powodzeniem działa na rynku medialnym od 2013 r.. Jest on organizatorem Forum Promocji Turystycznej, wydarzenia, które odbywa się wiosna i jesienią każdego roku. To wyjątkowa przedsięwzięcie na polskim rynku. Ponadto portal internetowy waszaturystyka.pl organizuje Galę Wasza Turystyka. Podczas tego wydarzenia wyróżnionych jest 100 najbardziej wpływowych osób w branży turystycznej w Polsce. W 2022 r. Kapituła Nagrody „Ambasador” Instytutu Biznesu przyznała branżowemu portalowi internetowemu waszaturystyka.pl statuetkę „Ambasador Promocji Turystyki. Uroczystego wręczenia dokonali Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha i Juliusz Bolek – Przewodniczący rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.
Instytut Biznesu to organizacja stworzona przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców. Powstał on w 2011 roku. Instytut Biznesu wspiera biznes w zakresie zwiększania wydajności, efektywności, poszukiwania kapitału, zmian własnościowych oraz co obecnie jest bardzo potrzebne w procesach restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Przygotowuje też raporty, analizy i stanowiska, które są potrzebne przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. Instytut zajmuje się szeroko rozumianym doradztwem. Eksperci organizacji przygotowują raporty, analizy i sprawozdania, na zamówione tematy. Instytut Biznesu prezentuje też własne stanowiska, odnoszące się do wybranych zagadnień aktualnego życia gospodarczego.