Wszyscy potrzebują fachowców

 

Agencja Informacyjna: Our Future Foundation wraz z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji zorganizowali debatę „Renesans kształcenia zawodowego. Dlaczego europejski rynek pracy potrzebuje specjalistów?” Celem było znalezienie odpowiedzi na na pytania: Dlaczego rozwój kształcenia zawodowego jest priorytetem dla Polski? Jakie są zawody i branże przyszłości?

W dyskusji „Renesans kształcenia zawodowego. Dlaczego europejski rynek pracy potrzebuje specjalistów?”, zorganizowanej przez Our Future Foundation i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, uczestniczyli: Jolanta Tomasik – Head of People & Culture & Competence Development z Renault Trucks; Marcin Berta – Academy Manager w DMG Mori; Piotr Strzałkowski – Leader of Activation w przedsiębiorstwie Grohe; Kamil Tomkowicz – Członek Zarządu Our Future Foundation oraz Marcin Malinowski – Zastępca Dyrektora Biura Promocji w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Powrót do szkoły

Debatę „Renesans kształcenia zawodowego. Dlaczego europejski rynek pracy potrzebuje specjalistów?”, zorganizowanej przez Our Future Foundation i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, rozpoczęło postawienie diagnozy w jakim stanie znajduje się szkolnictwo zawodowe w Polsce. „Edukacja nie podąża za potrzebami rynku.” – Ocenia Jolanta Tomasik z Renault Trucks Polska. – „Technologie niezmiernie szybko się rozwijają, pędzą do przodu, tak że niestety szkolnictwo branżowe pozostaje w tyle. Dlatego ważną rolę w dostępie do wiedzy o nowych technologiach odgrywają przedsiębiorstwa takie jak Renault Trucks. To na nich spoczywa odpowiedzialność edukowania i przygotowywania przyszłych pracowników branżowych. Także z punktu widzenia rekrutacji można zaobserwować, że specjalistów w danej dziedzinie jest coraz mniej. Bardzo trudno znaleźć dzisiaj prawdziwych fachowców. Poszukiwania nowych talentów do organizacji jest czasochłonne, a rekrutacja na stanowisko mechanika może trwać miesiącami.” – Ujawnia Jolanta Tomasik z Renault Truck Polska.

Uczestnicy debaty „Renesans kształcenia zawodowego. Dlaczego europejski rynek pracy potrzebuje specjalistów?”, zorganizowanej przez Our Future Foundation i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, podkreślali, że jest bardzo istotne, aby biznes wspierał rozwój szkolnictwa i udostępniał dostęp do najnowszych osiągnięć i wiedzy praktycznej. – „Nauczyciele w szkołach branżowych są bardzo często fantastycznymi zawodowcami. Natomiast prawdą jest, że ci ludzie już powoli odchodzą na emeryturę.” – Zwraca uwagę Piotr Strzałkowski z Grohe. – „Brakuje nauczycieli młodych i tu jest myślę bardzo dużo do zrobienia przez przez przemysł, przez przedsiębiorstwa, żeby szkolnictwo wspierać. Przedsiębiorcy muszą znaleźć partnerów w szkołach.” – Twierdzi Piotr Strzałkowski z Grohe.

Branżowe Centra Umiejętności stają się faktem

Podczas debaty „Renesans kształcenia zawodowego. Dlaczego europejski rynek pracy potrzebuje specjalistów?”, zorganizowanej przez Our Future Foundation i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, pojawiło się pytanie, dlaczego w takiej sytuacji młodzi nie są zainteresowani szkolnictwem branżowym? – „W ostatnich dekadach był taki trend, że wszyscy właśnie chcieli otrzymać dyplom uczelni wyższej. Za tym trendem wszyscy podążali, pewnie trochę bezrefleksyjnie.” – Ocenia Kamil Tomkowicz z Our Future Foundation. – „Patrzyliśmy na naszych rodziców, oni wmawiali nam, że studia są kluczem do sukcesu. A jaka jest rzeczywistość? Nie można odnaleźć się na tym rynku pracy, a brakuje fachowców technicznych, dla których pracodawcy stwarzają mnóstwo możliwości. Warto pokazywać młodym ludziom, że ścieżka akademicka nie jest jedyna. – Twierdzi Kamil Tomkowicz z Our Future Foundation.

„Jak poprawić wizerunek specjalistów, fachowców?” – O to został zapytany Marcin Malinowski z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, który dostrzega pozytywne zmiany w Polsce. – „Sytuacja się poprawia, dzięki reformie, która daje wsparcie systemowe szkolnictwu branżowemu. Już można dostrzec korzystną tendencję – blisko 60 proc. młodych ludzi w szkołach ponadpodstawowych stawia na naukę praktycznych umiejętności, w szkołach zawodowych. Ten odsetek, wyższy niż średnia w Unii Europejskiej, wskazuje, że w Polsce zaczynamy doceniać prestiż przygotowania do zawodu.” – Uważa Marcin Malinowski z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Liczą się: umowa o pracę i stabilność zatrudnienia

Luka w kształceniu branżowym jest potężna. Sytuacja jest poważna. 77 proc. unijnych przedsiębiorstw zgłasza problemy ze znalezieniem pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Pojawia się zatem pytanie: „Jak jeszcze można zachęcać młodych ludzi do wyboru zawodów technicznych?” Komisja Europejska ustanowiła 2023 rok „Rokiem Umiejętności”. Celem jest zainteresowanie młodych Europejczyków kontynuowaniem nauki, podnoszenia kwalifikacji zawodowych i udziałem, w szkoleniach dofinansowanych z funduszy unijnych.

Agencja Informacyjna, gospodarka, /KAM/ 5.09.2023