VIII Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju o kryzysie energetycznym

 

„Od lat pracujemy nad niezależnością i dywersyfikacją źródeł energii. Najistotniejszym aspektem niezależności energetycznej jest zrównoważony rozwój. Potrzebujemy więcej lokalnych odnawialnych źródeł energii. Potrzebujemy większej efektywności i oszczędności energii, niższego zużycia, żeby jak najlepiej wykorzystać nasze zasoby. – Twierdzi Ditte Juul JørgensenDyrektor Generalna ds. Energii w Komisji Europejskiej, w rozmowie z Togetair podczas ósmego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (European Sustainable Development Week – EUSEW).

 

II Kongres ESG Polska Moc Biznesu

 

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (EUSEW) to największe wydarzenie poświęcone zagadnieniom zielonej energetyki w Europie. Wśród prawie 8.000 uczestników znajdują się przedstawiciele rządów, czołowych organizacji pozarządowych i instytucji Unii Europejskiej, którzy dzielą się doświadczeniami i pomysłami na wprowadzenie bardziej zielonej i sprawiedliwej społecznie gospodarki energetycznej. Tydzień energii organizowany jest przez Dyrekcję Generalną ds. Energii Komisji Europejskiej oraz Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Ekologia i cyfryzacja jako kierunki transformacji energetycznej Europy”.

 

VIII Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii to ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie, którego zadaniem jest pobudzenie i uczynienie zrozumiałymi działania, projekty i wydarzenia, promujące zrównoważony rozwój oraz wdrażanie Agendy 2030 wraz z jej Celami Zrównoważonego Rozwoju. Inicjatywa ta skierowana jest do uczniów, studentów, organizacji pozarządowych, instytucji edukacyjnych, przedstawicieli środowisk naukowych, samorządów, przedsiębiorców oraz wszystkich osób, dla których ważne są kwestie zrównoważonego rozwoju.

 

VIII Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii który odbył się w Brukseli, w Królestwie Belgii, w dniach 26-30 września 2022 r. Dyskusje zdominowały tematy, dotyczące zapewnienia niezależności energetycznej Unii Europejskiej, jej cyfryzacji w celu wsparcia i pobudzenia zielonej transformacji oraz potrzeb globalnej współpracy w celu podjęcia znaczących działań na rzecz klimatu.

 

Welscience in Bydgoszcz „Covid. Doświadczenie społeczne”

 

„Rzeczpospolita Polska już po raz ósmy zaangażuje się w Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii, które promuje Cele Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030.” – Zwraca uwagę Anna MoskwaMinister Klimatu i Środowiska w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. – „Dzięki edycji w 2021 r.  udało się, mimo pandemii koronawirusa SARS-CiV-2, wypromować 66 interesujących inicjatyw, za co serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym organizacjom. Mam nadzieję, że i w 2022 r. będzie podobnie. Liczę, że i tym razem będzie podobnie.  Zachęcam do działania zarówno najmłodszych, młodzież, przedsiębiorców, jak i przedstawicieli instytucji publicznych. Zależy mi, aby różnego rodzaju polskie projekty, wydarzenia i działania realizowane na rzecz zrównoważonego rozwoju były widoczne zarówno w Polsce oraz w  całej Europie.” – Deklaruje Anna MoskwaMinister Klimatu i Środowiska w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

 

„Konfrontujemy się z trzema kryzysami na raz. Najtrudniejszy obecnie to kryzys klimatyczny. Mamy wysokie koszty życia w gospodarstwach domowych oraz kryzys dostaw energii. Rozwiązaniem są odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna. Obserwujemy drastycznie rosnące ceny paliw kopalnych. To pokazuje jednak, że odnawialne źródła energii to krok naprzód, który może być sposobem na rozwiązanie obecnych trudności.” – Uważa Ciaran CuffeEuroposeł Parlamentu Europejskiego – Dublin, w rozmowie z Togetair. – „Doświadczamy teraz wielu kryzysów. Nie tylko wojny rosyjsko-ukraińskiej, po napaści militarnej Federacji Rosyjskiej 24 lutego 2022 r. Proste przesłanie dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu nadal rezonuje w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Niebawem ruszy wdrożenie 20 aktów legislacyjnych, dotyczących odnawialnych źródeł energii, efektywności energii, modernizacji budynków. Im lepiej zostaną dokonane termoizolacje domów, tym bardziej można się odizolować od szantaży energetycznych stosowanych przez Władimira Putina – Prezydenta Federacji Rosyjskiej.” – Przekonuje Ciaran CuffeEuroposeł Parlamentu Europejskiego – Dublin, w rozmowie z Togetair.

 

Dla dobrej, sąsiedzkiej atmosfery Ty też porozmawiaj o Czystym Powietrzu

 

W ramach VIII Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii, który odbył się w Brukseli, w Królestwie Belgii, był zorganizowany także III Europejski Energetyczny Dzień Młodzieży. Podczas tego wydarzenia, młode pokolenie, z różnych państw członkowskich dyskutowało i przedstawiało ze swojej perspektywy, w jaki sposób najlepiej osiągnąć cele energetyczne Unii Europejskiej i jakie działania należy podjąć, aby zapewnić zrównoważoną przyszłość energetyczną dla następnego pokolenia.

 

„Młodzi ludzie są najgłośniejsi, ale też najlepiej poinformowani.” – Wyjaśnia Anja Fortuna – Wiceprezes Europejskiego Forum Młodzieży, w wywiadzie dla Togetair. – „Młode pokolenie jest świadome kryzysu klimatycznego oraz jego skutków, ponieważ jego konsekwencje, będą ważyć głównie na ich życiu i życiu ich dzieci. Młodzi ludzie pragną wprowadzić zrównoważone, szybkie do osiągnięcia cele, żeby ograniczyć kryzys klimatyczny; zmniejszyć nadmierną konsumpcję, zaimplementować zrównoważoną mobilność, zainwestować w odnawialne źródła energii.” – Uważa Anja Fortuna – Wiceprezes Europejskiego Forum Młodzieży, w wywiadzie dla Togetair.

 

Organizatorzy Szczytu Klimatycznego Togetair obecni w Brukseli, Królestwie Belgii, podczas VIII Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii, reprezentowali polską perspektywę w rozmowach z czołowymi eurodeputowanymi i parlamentarzystami takimi jak Ditte Juul Jorgensen – Director General, DG Energy, European Commission; Bart Biebuyck – Executive Director, Clean Hydrogen Partnership; Yves Paindaveine – Head of Sector, Directorate-General Connect; Mechthild Wörsdörfer – Deputy Director-General for Energy, DG Energy, European Commission; Ciarán Cuffe – Member of European Parliament and President of EUFORES (Irlandia, Greens) odpowiedzialnymi w Unii Europejskiej za zrównoważoną energię.

 

10 lat Instytutu Biznesu

 

„W 2022 roku, który jest wyjątkowy dla energetyki i ekologii jeszcze bardziej zależy nam, aby budować porozumienie i znajdować rozwiązania na poziomie europejskim. Dlatego musieliśmy być na VIII Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Energii, który odbył się w Brukseli, w Królestwie Belgii.” – Wyjaśnia Agata Śmieja – Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz organizatorka Szczytu Klimatycznego Togetair.

 

Togetair TV News zrealizował serię wywiadów na takie tematy, jak: kryzys klimatyczny, uzależnienie od paliw kopalnych uwydatnione przez kryzys na Ukrainie oraz reakcje międzynarodowe na agresję rosyjską, przestawienie systemu energetycznego na całkowicie odnawialne źródła energii, a także Europejski Zielony Ład i REPowerEU jako główne narzędzia przyspieszenia transformacji energetycznej.

 

„Praca nad takimi tematami, jak zmiana klimatu, zwiększenie efektywności energetycznej i czyste środowisko to kluczowe sprawy, nie tylko do końca 2022 roku, w czasie czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej, ale i w późniejszym okresie.” – Wyjaśniał Tomáš Prouza – czeski ekonomista, były wiceminister finansów oraz sekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Premiera Republiki Czeskiej, w studio Togetair na VIII Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Energii.– „Zdecydowanie potrzebujemy w Europie, również w Czechach i w Polsce, aby przemysł był dużo bardziej czysty, dużo bardziej efektywny energetycznie, a nasze społeczeństwa miały gwarancję, że walczymy ze zmianą klimatyczną.” – Twierdzi Tomáš Prouza – czeski ekonomista, były wiceminister finansów oraz sekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Premiera Republiki Czeskiej.

 

Agencja Informacyjna, depesza, /DEC/ 2.10.2022