Welscience in Bydgoszcz „Covid. Doświadczenie społeczne”

 

 

Konferencja Welscience in Bydgoszcz „Covid. Doświadczenie społeczne” odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 13-14 października 2022. To nowa inicjatywa Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca” konferencji o charakterze popularnonaukowym.

 

XXIX Welconomy Forum in Toruń w trakcie wojny

 

Od 2019 roku ŚWIAT opanowało pojęcie „Covid” i „Covid-19”. Chodzi o światową pandemię wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2. Przez 2 lata bakcyl zrujnował wiele gospodarek, zrewidował stan służb medycznych, w końcu zmienił postawy i zachowania społeczne. Dziś wydaje się, że koronawirusem SARS-CoV-2 jest w defensywie. W rzeczywistości stał się on nowym elementem życia i przyczyną wielu śmierci. Niebezpieczeństwo nie minęło. W każdej chwili koronawirusem SARS-CoV-2 w swojej nowej mutacji może zaatakować ponownie. Organizatorzy Welscience in Bydgoszcz „Covid. Doświadczenie społeczne” postanowili podsumować doświadczenia związane z tą pandemią, aby zdobyta wiedza i doświadczenie mogły być pomocne w przypadku nowego kryzysu wywołanego przez ten lub inny wirus.

 

Welscience in Bydgoszcz to nowy pomysł na konferencje popularnonaukową.” – Wyjaśnia dr. Jacek Janiszewski – główny organizator wydarzenia. – „Odnoszę wrażenie, że we współczesnej debacie zbyt słabo słyszalny jest głos naukowców. Wydaje się, że należy zmienić ten stan rzeczy stąd pomysł na Welscience in Bydgoszcz .” – Tłumaczy dr. Jacek Janiszewski – główny organizator wydarzenia.

Konferencja Welscience in Bydgoszcz „Covid. Doświadczenie społeczne”

Konferencja popularnonaukowa Welscience in Bydgoszcz „Covid. Doświadczenie społeczne” rozpocznie się w czwartek 13 października 2022 r. o godz. 11.00 w Operze Nova Bydgoszcz (ul. Marszałka Ferdynanda Focha 5). Wykłady inauguracyjne to Pandemia COVID -19, czyli jak stawiać czoła globalnym wyzwaniom” (prof. dr hab. Michał Kleiber – Polska Akademia Nauk) i „Pandemia COVID -19 – świadomość a konsekwencje medyczne i społeczne” (prof. dr hab. n. med. Jacek Kubica – Kierownik Katedry Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Wydział Lekarski Collegium Medicum w Bydgoszczy. Moderatorem będzie prof. dr hab. n. med. Jacek Manitius.

 

10 lat Instytutu Biznesu

 

Pierwszego dnia konferencja popularnonaukowej Welscience in Bydgoszcz „Covid. Doświadczenie społeczne” odbędą się także dwie sesje medyczne. W pierwszej, która rozpocznie się o 13.30, dr n. med. Paweł Grzesiowski – ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 wystąpi z referatem „Pandemia Covid – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” i prof. dr hab. Andrzej Tretyn – Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 2012-2020 przedstawi temat „Szczepienia przeciw Covid-19 – skuteczność, bezpieczeństwo”. Moderatorem tego wydarzenia będzie dr n. med. Paweł Rajewski, profesor WSNoZ – Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Druga sesja, która rozpocznie się o 16.00, będzie się składać z wystąpień „Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w dobie pandemii Covid-19” (prof. dr hab. n. med. Zbigniew Izdebski Kierownik  Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego, Kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego) i „Trudności neuropsychologiczne w pandemii Covid – 19 jako doświadczenie społeczne” (prof. dr hab. Emilia Łojek – Katedra Neuropsychologii Klinicznej i Psychoterapii, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego). Panelistami będą dr hab. Monika Wiłkość – Dębczyńska, profesor UKW – Kierownik Psychologii Zdrowia, Wydział Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i prof. Yasser Khazaal – Medycyna Uzależnień Szpital Uniwersytecki w Lozannie i Uniwersytet w Lozannie – Szwajcaria, Uniwersytet Montrealski – Kanada. Moderatorem będzie prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz – Kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii w Collegium Medicum w Bydgoszczy w latach 1995-2021, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w latach 2007-2010.

Instytut Biznesu patronem Welscience in Bydgoszcz „COVID. Doświadczenie społeczne”

Drugi dzień konferencja popularnonaukowej Welscience in Bydgoszcz „Covid. Doświadczenie społeczne” rozpocznie się o godz. 10.00. Rozpocznie go Krzysztof PietraszkiewiczPrezes Związku Banków Polskich z wystąpieniem Covid i inne ważne problemy współczesnego świata (niech żywi nie tracą nadziei)”. O godz. 12.00 rozpocznie się sesja: Kultura, Edukacja, Społeczeństwo. Wówczas zostaną zaprezentowane wystąpienia „Wpływ coronawirusa na funkcjonowanie instytucji społecznych” (dr hab. Michał Wróblewski – Katedra  Badań Kultury, Instytut Socjologii, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) i „Edukacja zdalna” (dr hab. Jacek Pyżalski, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Pracownia Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych), „Jak pandemia zmieniła polską szkołę” (Dawid Łasińskitwórca postaci „Pan Belfer”, nauczyciel z internetów (65.000 subskrypcji na youtube, 38.000 na Facebooku i Instagramie, 5.000 na Tik Toku), „Relacja twórca – odbiorca w kulturze, w czasie pandemii” (prof. dr hab. Piotr Salaber dziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej – Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Instytut Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w latach 2006-2022). Moderatorem będzie prof. dr hab. Roman Leppert – Członek Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

 Obiektywy Agencji Informacyjnej

 

O godz. 14.30 rozpocznie się sesja ekonomiczna. Wówczas mają zostać zaprezentowane wystąpienia „Przejawy prostej destrukcji w okresie pandemii na przykładzie kluczowych korporacji świata” (dr hab. Mirosław Geise, profesor UKW – Instytut Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), „Wpływ pandemii na rynek pracy” (dr Dominik ŚliwickiWydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), „Zarządzanie zmianami w pracy personelu firmy oraz komunikacja w otoczeniu biznesu podczas pademii Covid-19” (Prof. dr hab. Katarina Prib – Wydział Marketingu i Zarządzania Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mohylańska” – Ukraina), „Cyfryzacja i E-Usługi czyli nowe wyzwania dla administracji publicznej i biznesu” (Radosław Ratajczak – Projektant produktów i usług, ekspert design thinking, Shopa Design & Strategy oraz Centralny Ośrodek Informatyki). Tę sesję moderować będzie dr hab. Ewa Szatlach, profesor UKW – Wydział Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

Organizatorem konferencji popularnonaukowej jest Welscience in Bydgoszcz „Covid. Doświadczenie społeczne” jest Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”. Organizacja powstała w 2000 roku. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych, zainicjowanych przez Stowarzyszenie Forum Polska – Zachód, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996–2000. Od 30 lat organizuje konferencje społeczno-gospodarcze „Welcomy Forum in Torun”. To forum jest miejscem spotkań gości z Polski i zagranicy. Podczas konferencji spotykają się, dyskutują i wymieniają poglądy przedstawiciele Unii Europejskiej, ambasadorowie, przedstawiciele rządu, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele nauki, kultury, mediów, i przedsiębiorcy. Tematyka „Welcomy Forum in Torun” obejmuje analizę najważniejszych wyzwań stojących przed polską, europejską i światową gospodarką w kontekście kryzysu ekonomicznego oraz procesów integracji i globalizacji.

 

Abu uczestniczyć w konferencji popularnonaukowej Welscience in Bydgoszcz „Covid. Doświadczenie społeczne” należy się zarejestrować. W tym celu trzeba skorzystać z linku: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSde17gmMavqF2VmIZtUaeNzTTOZHMuO0Sjd2V3jbghxsNiSBg/viewform

 

Patronem medialnym konferencji popularnonaukowej jest Welscience in Bydgoszcz „Covid. Doświadczenie społeczne” jest Agencja Informacyjna. Patronem merytorycznym jest Instytut Biznesu.

 

Agencja Informacyjna, gospodarka, /Dec/ 17.09.2022