Studio Filmów Rysunkowych dla Papcia Chmiela
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej postanowiło upamiętnić Henryka Jerzego Chmielewskiego, autora słynnego komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”. Na ścianie Willi Rotha – siedziby Studia w Bielsko-Białej w poniedziałek 25 stycznia 2021 r. pojawił się wideo-mural będący podziękowaniem dla twórcy od jego czytelników.
Henryk Jerzy Chmielewski, czyli jak sam siebie nazywał w swoich komiksach – „Papcio Chmiel” – zmarł 21 stycznia 2021 r. w wieku 97 lat. Pomysł by podziękować mu animacją pojawił się w bielskim Studio Filmów Rysunkowych nieprzypadkowo.
– Komiksy „Papcia Chmiela” zawładnęły wyobraźnią Polaków i można powiedzieć, że kształtowały poczucie humoru całych pokoleń – powiedział Tomasz Małodobry, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej. – Inspiracje twórczością Chmielewskiego znajdujemy także w wielu filmach animowanych. Dlatego chcieliśmy podziękować szczególny za wspaniałe komiksy. Ale nie tylko za nie. Henryk Jerzy Chmielewski był nie tylko artystą, ale i żołnierzem. Walczył w szeregach Armii Krajowej i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
To ważne by w dobie skupionych na sobie celebrytów młodzi ludzie wiedzieli, że naprawdę wielcy Artyści potrafili służyć Ojczyźnie swoją sztuką, a kiedy trzeba było walczyli o nią z bronią w ręku.
– mówi Tomasz Małodobry.
Animowany mural poświęcony Henrykowi Chmielewskiemu będzie wyświetlany na ścianie Willi Rotha w Bielsko-Białej do piątku 29 stycznia 2021 r.
Henryk Jerzy Chmielewski, znany powszechnie jako „Papcio Chmiel” urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie.
Był grafikiem, rysownikiem oraz publicystą. W 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej, gdzie nosił pseudonim „Jupiter”. Brał również udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 r. jako żołnierz 7. pułku piechoty „Garłuch”. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim. Więcej o Artyście: Odszedł Henryk J. Chmielewski – ojciec Tytusa | Agencja Informacyjna | Kultura (agencja-informacyjna.com)
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r.
Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały „Czy to był sen?” nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studiem współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. W wytwórni powstało ponad 1.000. filmów animowanych. W roku 2021 r. SFR przygotowuje premierę nowej serii „Pampalini łowca zwierząt”.
Więcej o Studiu Filmów Rysunkowych:
Studio Filmów Rysunkowych ma nowego szefa | Agencja Informacyjna (agencja-informacyjna.com)
Kuba i Śruba jadą do Armenii | Agencja Informacyjna (agencja-informacyjna.com)
Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 26.01.2021