Pampalini wraca!

 

Studio Filmów Rysunkowych rozpoczyna realizację nowych odcinków z legendarnym bohaterem Pampalinim – Łowcy zwierząt. To jedno z nowych przedsięwzięć planowanych w 2021 roku przez Wytwórnię z Bielska Białej

„Pampalini łowca zwierząt” to serial animowany dla dzieci. Był on realizowany przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w latach 1975–1980. Filmy były adresowane do młodych widzów. Jednak, ponieważ filmy były bardzo śmieszne, zyskały też ogromna sympatię o dorosłych. Historyjki opowiadały o tytułowym sympatycznym i pomysłowym myśliwym, który chełpił się tym, że złapanie każdego zwierzaka. Pampalini tryskał energią i stosował różne przemyślne fortele, aby osiągnąć sukces. Jednak z powodu zbytniej pewności sienie, a czasem nieudolności nigdy nie udawało mi się zrealizować zadania. Czasem przeszkadzała mu w tym również nieodłączna towarzyszka wypraw – niezbyt mądra, ale zabawna i sympatyczna małpka – koczkodan. Dzięki przygodom Pampaliniego dzieci poznają różne gatunki zwierząt i ich środowiska, w których żyją.

Scenariusze o przygodach Pampaliniego napisał Leszek Mech i Bronisław Zeman. Opracowaniem plastycznym zajmowali się Tadeusz Depa i Bronisław Zeman. Muzykę serialu skomponował Antoni Mleczko. Za montaż filmów odpowiadał Alojzy Mol. Filmy „Pampalini – Łowca zwierząt reżyserowali: Bronisław Zeman, Marian Cholerek, Jan Hoder, Ryszard Lepióra i Wiesław Zięba.

Łącznie powstało zaledwie 13 odcinków („Pampalini i lew”, „Pampalini i grizzly”, „Pampalini i mrówkojad”, „Pampalini i tapir”, „Pampalini i kondor”, „Pampalini i boa”, „Pampalini i yeti”, „Pampalini i słoń”, „Pampalini i żyrafa”, „Pampalini i struś”, „Pampalini i goryl”, „Pampalini i krokodyl” i „Pampalini i hipopotam”). Głosu głównemu bohaterowi użyczyli Tadeusz Kwinta i Andrzej Śleziak (2 odcinki). Filmy trwały od 7 do 10 minut.

W nowych odcinka słynny łowca Pampalini nie będzie chwytał zwierząt w egzotycznych krainach, a wyruszy tropem przygody po Polsce. Twórcy na razie nie zdradzają co sympatyczny bohater będzie próbował złowić, ani jakie będą jego perypetie. Nowe przygody Pampaliniego będą adresowane zarówno do dzieci, które mają śledzić z zapartym tchem opowieści oraz do ich rodziców, z myślą o których w serialu pojawią się nawiązania do poprzednich serii i spora dawka łączącego pokolenia humoru. Jak zapowie Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej pierwsze odcinki tej rodzinnej produkcji powinny być gotowe już pod koniec 2021 r. 

W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej rozpoczęły się także prace koncepcyjne nad całkowicie nowym serialem skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat. Roboczy tytuł tej serii to „Biuro śledcze”. Bohaterowie filmów będą uczyć konstruktywnego rozwiązywania problemów i zagadek. Historie będą objaśniać dzieciom skomplikowaną rzeczywistość oraz zachęcać do zdobywania wiedzy.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 3.01.2021