Narodowe Centrum Kultury Filmowej  dostępne online

 

 

Na platformie Youtube są już dostępne pierwsze videoblogi Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi nazwane „NCKF Spot”. Krótkie filmiki mają charakter cykliczny i określają główne kierunki działania tej powołanej niedawno do życia Instytucji. Póki co jest to jedyna dostępna forma „zwiedzania” tego obiektu. Otwarcie Narodowego Centrum Kultury Filmowej  ma nastąpić dopiero w połowie 2023 roku.

 

Pierwsze videoblogi „NCKF Spot” zostały opublikowane 15 stycznia 2021 roku. Przedstawiono w nich postać Kazimierza Prószyńskiego – pioniera kinematografii, który w 1898 roku opisał konstrukcję bio-pleografu. Wspomniane videoblogi  Narodowego Centrum Kultury Filmowej można oglądać tutaj: https://www.youtube.com/channel/UCc7HtpJhY4hNbHY-5bV2GXA.

 

Narodowe Centrum Kultury  Filmowej w Łodzi  ma konto na platformie Youtube
Narodowe Centrum Kultury  Filmowej w Łodzi  ma konto na platformie Youtube

 

Filmowy cykl instytucji ukaże widzom prezentowane wystawy, poinformuje o  aktualnych planach instytucji, pokaże różnorodne eksponaty gromadzone latami, w których posiadaniu jest Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

 

Będą to np. plakaty z kultowych filmów czy kostiumy. Na videoblogu nie zabraknie również odcinków poświęconych stricte historii kina. Informacje przekazywane będą zarówno przez doświadczonych filmoznawców jak i pasjonatów kina wchodzących w skład Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi:

”Zespół przygotowujący videobloga to ludzie z pasją i miłością do kina, którzy z wielkim zapałem popularyzują wiedzę o X muzie i aktywnie pracują nad coraz to nowymi atrakcjami dla widzów.” – Wyjaśnia Michał Kędzierski – rzecznik instytucji.

 

 

Początki  Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi sięgają 2016 roku.

 

Wizualizacja ekspozycji "Materia kina"
Wizualizacja ekspozycji „Materia kina”

 

W 2008 roku powołano do życia instytucję kultury zwaną „EC1 Łódź – Miasto Kultury”.

Jeszcze w tym samym roku w ramach instytucji rozpoczęto prace mające na celu odrestaurowanie terenu byłej elektrociepłowni Łódź. W 2016 roku podjęto decyzję o zrealizowaniu w tym miejscu działu „EC1 Łódź – Miasto Kultury” zwanego Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Ulokowano je w części wschodniej budynku wraz z Planetarium. W części zachodniej budynku uruchomiono kino sferyczne. W 2017 roku wyłoniono wykonawców  odpowiedzialnych za projekt wnętrz i wystaw Narodowego Centrum Kultury Filmowej. W kwietniu 2020 roku ruszyły prace budowlane wybranych przestrzeni EC1 Wschód na potrzeby m.in. wystaw stałych.

 

Centrum Kultury Filmowej w Łodzi będzie wyposażone w trzy wystawy stałe.

Pierwszą z nich będzie wystawa nazwana „Kino Polonia” – pokazująca w jaki sposób następował rozwój kultury filmowej i polskiej kinematografii. Zwiedzający, prócz historii, wybranych arcydzieł czy życiorysów wybitnych twórców, będą mogli zobaczyć tutaj kostiumy, rekwizyty, sprzęt a nawet afisze czy bilety. Wystawa „Kino Polonia” pokaże również marginalizowane zjawiska jak np. kino jidysz lat 30. czy kinofikacja kin lat 40. i 50.

 

„Materia kina” – tu zwiedzający będą mogli poznać kolejne etapy realizacji filmu a nawet wejść w rolę twórców w ramach specjalnie przygotowanej gry.

Pośród zadań jakie będą czekać na gości wystawy  znajdzie się np.: wybór aktorów, planowanie ruchów kamery, projekt materiałów promocyjnych.

 

„Mechaniczne oko” – ostatnia wystawa stała, która w postindustrialnej scenografii pokaże zmiany jakie zaszły w technologiach audiowizualnych.

Wystawa wyposażona będzie w hologramy, mapowanie czy ekrany parowe, które ukażą dawne dzieje technologii cyfrowej, którą dziś spotykamy w salach kinowych.

 

Wizualizacja wystawy stałej „Mechaniczne oko”
Wizualizacja wystawy stałej „Mechaniczne oko”

 

 

Narodowe Centrum Kultury Filmowej wyposażone będzie ponadto w sale edukacyjne, mediatekę, 3 salowe kino czy sale, w których mieścić się będą wystawy zmienne.

Projekt finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Otwarcie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi  możliwe będzie po zakończeniu inwestycji czyli w połowie 2023 roku.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /WAC/ 27.01.2021