Ranking agencji public relations

 

Partner of Promotion, MSL Group, 38 Content Communication, Hill & Knowlton Poland, 24/7 Communication i AM Art-Media Agencja PR – oto czołówka 15. rankingu agencji public relations, przygotowanego przez miesięcznik „Press”. Każde z tych 6 przedsiębiorstw osiągnęła w 2019 r. ponad 14.000.000 zł przychodu, a zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca przekroczyli próg 40.000.000 zł.

Ranking szereguje agencje według przychodu za 2019 r. Łączny przychód 26 agencji ujętych w zestawieniu to 247.900.000 zł, co oznacza wzrost o 2,5 proc. w porównaniu z rokiem 2018. Liderem rankingu od 13 lat pozostaje agencja Partner of Promotion, której przychód za 2019 rok wyniósł 44.700.000 zł, czyli o 5,4 proc. więcej w porównaniu z 2018 r. (klienci to m. in. Procter & Gamble, Ghelamco Poland, Oshee Polska, Bank Pekao SA, Renault Polska). Drugie miejsce już po raz piąty z rzędu zajęła agencja MSL Group, z ponad 40.500.000 zł przychodu (wzrost o 23,3 proc., klienci: Wyborowa – Pernord Ricard, Juul Labs, Netflix, Procter & Gamble, Carrefour). Na trzecim miejscu pozostała agencja 38 Content Communications z przychodem 19.900.000 zł (wzrost o 6,9 proc., klienci: Atlas, Grupa Accor, Iron Mountain Polska, Restaurant Partner Polska, Ministerstwo Cyfryzacji).

Kolejne, czwarte miejsce, należy do agencji Hill & Knowlton Poland, która osiągnęła ponad 17.900.000 zł przychodu (klienci: Boeing, Facebook, Huawei, Shell, Biedronka), a piąte do 24/7 Communication, której przychód za 2019 r. to ponad 14.600.000 zł (klienci: McDonald’s, Lidl, T-Mobile, Novartis, Warta). Goni ją AM Art-Media Agencja PR, z przychodem niemal 14.400.000 zł (klienci: Grupa Lux Med., Grupa Leonardo, Sąd Arbitrażowy przy KIG, Diaverum, Emitel). Dane finansowe, wykorzystane w zestawieniu, pochodzą z ankiet wypełnionych przez przedstawicieli przedsiębiorstw (sprawdzanych w Krajowym Rejestrze Sądowym) lub ze sprawozdań finansowych złożonych przez zarządy do KRS.

Jak podkreśla miesięcznik „Press”, rok 2019, zanim pandemia przewróciła świat do góry nogami, był dla branży public relations w Polsce czasem stabilnego rozwoju usług. Agencje wprowadzały lub rozwijały usługi w obszarach digital, influencer marketingu czy employer brandingu. Dużym powodzeniem cieszyło się również doradztwo z zakresu komunikacji korporacyjnej czy public affairs.

Pandemia zmieniła sposób komunikacji, przeniosła ją na inny poziom. „W tym czasie klienci docenili profesjonalne doradztwo, a mimo rzadszych kontaktów bezpośrednich, zastąpionych przez wideo- i telekonferencje, relacje z nimi się zacieśniły.” – Komentuje Monika Słowik, wiceprezes AM Art-Media Agencja PR. – „Jak zarządzać w kryzysie, jak komunikować się w tym czasie z pracownikami, a jak z interesariuszami, jakie działania CSR podejmować – ta wiedza okazała się nieoceniona, PR-owcy mogli i nadal mogą się na tym polu wykazać.” – Dodaje Monika Słowik, wiceprezes AM Art-Media Agencja PR.

Jak pandemia wpłynie na wyniki finansowe branży public relations w całym 2020 r., dopiero się okaże. Wiele przedsiębiorstw ogranicza bowiem budżety komunikacyjne. Według „Press”, szefowie agencji widzą w obecnej sytuacji również szansę dla branży na wzmocnienie relacji z klientami i pokazanie pełni swoich możliwości i kompetencji. Natomiast eksperci podkreślają, że pandemia ma negatywny wpływ na wyniki finansowe także i tej branży.

„Szczególnie początkowa faza kryzysu związanego z pandemią koronawirusa wpłynęła na budżety agencji public relations.” – Powiedział Agencji Informacyjnej dr hab. Dariusz Tworzydło, kierownik Katedry Komunikacji Społecznej i Public Relations na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. – „Badania, które prowadzi mój zespół, wykazują, że agencje odnotowują spadki przychodów, co może mieć wpływ na ich sytuację finansową nie tylko w tym, ale i w przyszłym roku.” – Dodaje dr hab. Dariusz Tworzydło.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /ART/ 25.09.2020