Pierwszy Raport ESG już w sprzedaży!

Na rynku pojawił się nowy kwartalnik gospodarczy „Raport ESG”. Czasopismo poświęcone jest tematyce społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony środowiska i ładu korporacyjnego. To pierwszy taki periodyk na polskim rynku.

Skrót ESG pochodzi od trzech angielskich słów (environment – środowisko, social –społeczna odpowiedzialność i corporate governance – ład korporacyjny). Jest to sposób działania organizacji, który ma na celu wspierać ochronę środowiska, dbać o społeczeństwo, a także prowadzić odpowiedni ład korporacyjny w strukturach podmiotu. Obecnie jest to wiodący trend realizowany przez wiodące przedsiębiorstwa w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. W odpowiedzi na to teraz na polskim rynku pojawia się kwartalnik „Raport ESG”.

Kwartalnik „Raport ESG” to projekt wydawniczy Instytutu ESG, głównego organizatora I Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju na rzecz ekosystemu ESG. Czasopismo zawiera opinie, komentarze i artykuły, a także wskazówki i kierunki działania związane z rozwojem idei ESG przygotowane z myślą o polskich przedsiębiorcach.

1 numer kwartalnika „Raport ESG” zawiera wywiad z Barbarą Sochą – wiceminister rodziny i polityki społecznej, opowiadający o działaniach resortu w zakresie ESG. W materiale Minister dzieli się też przemyśleniami, o tym jak pogodzić życie prywatne i zawodowe, i jeszcze odnieść sukces. Inny wywiad jest z prof. Marcinem Wiąckiem – Rzecznikiem Praw Obywatelskich, wyjaśniającym jakie korzyści przynosi przemyślane zarządzanie różnorodnością w przedsiębiorstwach, a także o wyzwaniach, które idee ESG stawiają przed urzędem Rzecznika.

Pierwszy numer kwartalnika „Raport ESG” w dużej mierze został poświęcony I Kongresowi ESG, który miał miejsce w Warszawie, 26 stycznia 2022 r.

„Wydarzenie zainaugurowane dyskusją, z udziałem ministrów, przedstawicieli urzędów centralnych i konstytucyjnych organów państwa, uświadomiło nam, jak pilne jest stworzenie odpowiednich reguł ESG, według których polskie przedsiębiorstwa będą mogły konkurować na globalnym rynku.” Wyjaśnia Damian Kuraś – dyrektor Instytutu ESG i organizator I Kongresu ESG. Czasopismo przedstawia relacje z paneli Kongresu oraz wnioski i rekomendacje, wypracowane przez panelistów.

1 numer kwartalnika „Raport ESG” informuje jak polska nauka może wesprzeć zieloną transformację przedsiębiorstw, jakie wymogi raportowe wynikają z unijnej Taksonomii, a także jaki wpływ na budownictwo może mieć ESG. Co ważne, poruszono też tematy takie jak: zaangażowanie artystów, przede wszystkim muzyków, którzy chętnie śpiewają o ekologii i jednocześnie produkują ogromne ilości plastiku w postaci milionów płyt CD czy winylowych. W numerze przedstawiono też przykłady hipokryzji, m.in. szczyt COP26, na który uczestnicy przylecieli blisko 400 samolotami, czy fakt wykonania przez linie lotnicze aż 18.000 pustych lotów, wymuszonych przez przepisy Unii Europejskiej. Nikogo nie trzeba przekonywać, że ten najszybszy i najwygodniejszy środek transportu, jest również najbardziej szkodliwy dla środowiska.

Partnerem strategicznym 1 numeru kwartalnika „Raport ESG” był Polski Koncern Naftowy Orlen, zaś partnerem wydania Diaverum – sieć klinik nefrologicznych. Wśród partnerów raportu jest też Akademia Zarządzania i Rozwoju, Forum Pracodawcy Godnego Zaufania i portal RaportCSR.pl, jedno z największych i najstarszych źródeł informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce.

Wydawcą kwartalnika „Raportu ESG” jest Instytut ESG, działający pod egidą Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego. Periodyk posiada 64 strony. Czasopismo jest rozpowszechniane w wersji papierowej w salonach Empik w całej Polsce. Wersja elektroniczna jest dostępna w księgarniach internetowych. Periodyk kosztuje 19,90 zł. Wydawca zapowiada, że 2 numer kwartalnika „Raportu ESG” pojawi się w maju 2022 r.

Agencja Informacyjna, Gospodarka /DEC/ 8.03.2022