Małgorzata Golińska

UA Perszyj w Polsce

Haniebny atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w znaczący sposób wpłynął na sytuację w Europie. Do Polski, przed rosyjskimi atakami na ludność cywilną, uciekło już kilkaset tysięcy Ukraińców, głównie kobiet z dziećmi. Spodziewać się można, że łączna liczba uciekinierów niebawem sięgnie kilka milionów. To zmienia również ład medialny w Polsce.

W zaistniałej sytuacji, dostęp do aktualnych wiadomości i ważnych informacji, dla osób z Ukrainy, w ich ojczystym języku jest ogromnie potrzebny. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Telewizja Polska oraz Emitel uruchomiły transmisję telewizji ukraińskiej UA Perszyj.

UA Perszyj jest dostępny dla widzów telewizji naziemnej, posiadających telewizory podłączone do Internetu ze standardem HbbTV. Kanał można odbierać na pozycji 95 MUX-8. Program UA1 ukraińskiej telewizji publicznej UA: PBC jest dostępny obecnie również za pośrednictwem aplikacji TVP GO (aplikacje mobilne i HbbTV) , TVP VOD (aplikacje mobilne i Smart TV) oraz portalu internetowego TVP Stream.

Dostęp do treści ukraińskiego nadawcy przyczyni się do lepszego informowania obywateli Ukrainy o wydarzeniach w ich ojczyźnie.

Agencja Informacyjna, Kultura, /KAM/ 4.02.2022