W salonach Empik w całej Polsce, a także w sieci internetowych księgarni, jest już dostępny trzeci numer magazynu „Raport ESG”. Kwartalnik porusza tematy społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony środowiska i ładu korporacyjnego.
II Kongres ESG – „Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG”
W najnowszym wydaniu magazynu „Raport ESG” dziennikarze zadają poważne pytania o bezpieczeństwo biznesu w sytuacji wojny i kryzysu gospodarczego, szczególnie jeśli chodzi o strategie ESG, w tym także o losy zielonej transformacji energetycznej, wdrażanej przez Unię Europejską.
W magazynie, dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej, na 68 stronach przedstawione są opinie, komentarze i artykuły, a także wskazówki i kierunki działania dla rozwoju idei ESG przygotowane z myślą o polskich przedsiębiorcach. Po raz pierwszy informacje na ten temat zostały zebrane w jednym miejscu, w przyjaznej czytelnikowi formie.
„Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i zerwane łańcuchy dostaw, rozpętana przez Federację Rosyjską wojna na Ukrainie, zmiany klimatyczne – to przyczyny kryzysów, z którymi zmaga się dziś cały świat. W „Raporcie ESG” najwięcej miejsca poświęcono rozważaniom, czy kryzys energetyczny zagrozi zielonej transformacji energetycznej.” – Zapowiada Bogusław Mazur – Redaktor naczelny magazynu „Raport ESG”. – „Z opinii ekspertów, które można przeczytać na łamach „Raportu ESG”, wynika że wojna rosyjsko-ukraińska raczej przyspieszy proces zielonej transformacji energetycznej, gdyż pozwoli ona uniezależniać się państwom Unii Europejskiej, od dostaw paliw energetycznych, z Federacji Rosyjskiej, która swój eksport wykorzystuje do politycznych szantaży” – Wyjaśnia Bogusław Mazur – Redaktor naczelny kwartalnika „Raport ESG”.
I Kongres ESG: trzeba wykorzystać potencjał zrównoważonego rozwoju!
Kwartalnik „Raport ESG” publikuje wypowiedzi m.in. Bartłomieja Pawlaka – wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Piotra Maciążka – eksperta rynku paliwowo-energetycznego i szefa projektu Wzielonejstrefie.pl, posła Urszuli Pasławskiej – przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, posła dr Marka Sawickiego – byłego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Aleksandry Marcinkowskiej – prezes EDU SMART TC Limited Irlandia.
W magazynie „Raport ESG” publikowane są także informacje związane z wydarzeniami w branży ESG, m.in. relacji z konferencji Instytutu ESG pt. „Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany” czy „Czas na ESG!”, zorganizowanej przez ADN Akademia.
O sprawy związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu redakcja magazynu „Raport ESG” pyta też m.in. prof. Piotra H. Skarżyńskiego ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, członka zarządu Centrum Słuchu i Mowy Medicinus; a także Wojciecha Racięckiego, dyrektora Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, który opowiada o ważnych dla gospodarki projektach centrum. Z kolei Wojciech Trojanowski, członek zarządu spółki Strabag, tłumaczy rangę zrównoważonego rozwoju dla branży budowlanej. Jest też wypowiedź Piotra Mazurka, pełnomocnika rządu do spraw polityki młodzieżowej, wiceprzewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, który z działacza organizacji pozarządowych został politykiem, z powodzeniem realizującym projekty wspierające środowiska młodzieży.
Redakcja magazynu „Raport ESG” przedstawia też m.in. wywiad z Bartłomiejem Jojczykiem, założycielem i prezesem zarządu Fundacji Dobrych Inicjatyw, który dzieli się ciekawymi przemyśleniami na temat społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). W kwartalniku „Raport ESG” można też przeczytać rozmowę z Marcinem Pieńkowskim, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, filmoznawcą, historykiem kina, który opowiada o tym, jak kwestie globalnego ocieplenia odciskają się na twórczości ambitnych twórców filmowych.
„Chciałbym szczególnie zaprosić do przeczytania felietonu o kontrowersyjnym przedsiębiorcy i miliarderze Elonie Musku. Kontrowersyjnym, bo „wyskoczył” z pokojową inicjatywą bez wyczucia emocji a potem okazało się, że nie był takim hojnym dobroczyńcą na jakiego go kreowano.”’ – Proponuje Bogusław Mazur – Redaktor naczelny kwartalnika „Raport ESG”. –„Elon Musk to także postać, która łoży miliony dolarów na utrzymanie starlinków nad Ukrainą. Polecam również polemiczny dwugłos dotyczący zachowania Finlandii Sanny Martin – premier republiki Finlandii, która zyskała szerokie poparcie środowisk feministycznych i wielotysięcznej rzeszy kobiet. Dość wspomnieć, że w serwisach społecznościowych pojawiły się filmiki, na których widać, jak kobiety tańczą na znak solidarności z Sanny Martin.” – Zaprasza do lektury Bogusław Mazur – Redaktor naczelny kwartalnika „Raport ESG”.
Wydawcą kwartalnika „Raportu ESG” jest Instytut ESG –zespół doradczo-analityczny – działający w ramach Fundacji XBW im. Ignacego Krasickiego, organizator I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG. Ekspertami Instytutu ESG są m. in.: Juliusz Bolek – przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu, Piotr Dubno – analityk finansowy, Krzysztof Krystowski – ekspert Instytutu ESG, Prezes Związek Pracodawców Klastry Polskie, Wiceprezes European Clusters Alliance, Damian Kuraś – Dyrektor Instytutu ESG, wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, Bogusław Mazur – publicysta historyk sekretarz redakcji RaportCSR.pl, Elżbieta Stępień ekspert Instytutu ESG, polska ekonomistka, polityk, przedstawicielka samorządu, Natalia Witkowska – redaktor naczelna RaportCSR.pl. Instytut jest też wydawcą portalu RaportCSR.pl, jednego z największych i najstarszych źródeł informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce, oraz oESG.pl – nowej platformy wiedzy dla przedsiębiorców i ekspertów, ale też przedstawicieli administracji państwowej, samorządowców, dziennikarzy i studentów.
Kwartalnik „Raport ESG” jest dostępny w sieci sklepów Empik, księgarniach internetowych, m.in. e-Kiosk.pl, Nexto.pl czy egazety.pl. https://www.empik.com/raport-esg,p1295877298,prasa-pl Kosztuje 19,90 złotych. Następny numer magazynu „Raport ESG” pojawi się w styczniu 2023 r.
„Raport ESG” to magazyn gospodarczy i pierwsze takie wydawnictwo na polskim rynku poświęcone zagadnieniom ESG. Wydawcą magazynu jest Fundacja XBW im. Ignacego Krasickiego, główny organizator Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju na rzecz ekosystemu ESG, którego kolejna edycja zostanie zorganizowana 25 stycznia 2023 roku. Fundacja jest także współorganizatorem Konkursu o Tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania. 12. edycja konkursu odbędzie już 28 listopada 2022 r. a wśród kategorii znalazła się m.in. Lider ESG.