W „Podróże w nieznane” zabierają Trochim i Górski

 

„Podróże w nieznane” to wyjątkowa wystawa, której autorami są malarka Anna Alicja Trochim i rzeźbiarz Jakub Górski. Organizatorem ekspozycji jest 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej. Kurator wystawy jest Paulina Świerczyńska-Brzezińska.

 

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

 

Ekspozycja „Podróże w nieznane” artystów: Anna Alicja Trochim i Jakub Górski dostępna jest dla zwiedzających w Galeria 101 Projekt (ul. Wilcza 55/63 lok.6, w Warszawie, wejście od ul. Pięknej 62/64 )od 18 listopada do 1 grudnia 2022 r.

 

Anna Alicja Trochimmalarka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Malarstwa prof. Stefana Gierowskiego, aneks z malarstwa ściennego u prof. Ryszarda Wojciechowskiego, aneks ze struktur wizualnych u prof. Romana Owidzkiego. Jest laureatką wielu nagród m. in. Talens Company Award I II nagrody na Festiwalu Sztuki Młodych Środowiska Warszawskiego w 1979 r. Była współorganizatorem wielu akcji charytatywnych m.in. aukcji na rzecz Hospicjum Onkologicznego w Warszawie i ogólnopolskiej aukcji „Żywioł” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jest współzałożycielką Galerii Delfiny w warszawskim Powiślu oraz współtwórczynią warszawskiej grupy „Via Varsovia”. Swoje prace prezentowała na ponad 40 wystawach indywidualnych m.in. w Warszawie, Sztokholmie, Wilnie, Paryżu, Budapeszcie, Moskwie oraz Berlinie, mają one również swoje stałe miejsce w kolekcjach muzealnych i prywatnych w Polsce i za granicą m.in. w zbiorach Królowej Niderlandów – Beatrix.

 

Jakub Górskirzeźbiarz. Ukończył studia artystyczne na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom magistra sztuki uzyskał w pracowni rzeźby dr hab. Józefa Jerzego Kierskiego w 2013 r. W swojej twórczości zajmuje się formami figuratywnymi. Prostota i surowość kreowanych figur podkreślają charakter materiału w którym pracuje. Skromny odłam surowego kamienia, kryje w sobie wiele tajemniczych możliwości jego preparacji. Każda z rzeźb jest odbiciem emocjonalnym i zarazem wyzwaniem warsztatowo technicznym dla artysty. Syntetyczne, milczące bryły zimnego kamienia, ożywają pod rytm dłuta. Ostrość faktur przenika się tu z lustrem błyszczącego poleru. Walor natęża się i zanika, wyrazista krawędź urywa się poprzez transformację w płaszczyznę. Światło współgra z dosadnym cieniem, rysując przejrzyste oblicze aranżowanej, niepowtarzalnej kompozycji. Konstrukcja ekspresji rzeźbiarskiej, jest wynikiem analizy budowy kamienia. Przemijanie zapisane jest w pradawnej materii. Uprawia rzeźbę kameralną, monumentalną oraz portret. Brał udział w wystawach zbiorowych i plenerach artystycznych.

 

Wojciech Fangor – rocznica urodzin

 

101 Projekt / Galeria Sztuki Współczesnej i Dom Aukcyjny Warszawie, w swojej ofercie prezentuje współczesne malarstwo, rzeźbę, a także fotografię. Od początku swojej działalności współpracuje zarówno z młodymi, obiecującymi artystami, jak i twórcami o ugruntowanej pozycji, takimi jak: Sylwester Ambroziak, Eugeniusz Gerlach, Grzegorz Gwiazda, Agata Krutul, Magdalena Laskowska, Krzysztof Ostrzeszewicz, Krzysztof Pająk czy Marcin Rząsa. W swojej ofercie posiadamy prace wybitnych profesorów Akademii Sztuk Pięknych, a także prace ich uczniów. Galeria promując twórczość artystów, z którymi współpracuje, organizuje wystawy indywidualne, prowadzi również comiesięczne Aukcje Sztuki.

 

Agencja Informacyjna, Kultura, /ART/ 17.11.2022