Napięcie w motoryzacji

„Elektromobilność” to coraz popularniejsze pojęcie. Słyszy je przeważnie od polityków, najczęściej w kontekście innowacyjności polskiej gospodarki i uwarunkowań środowiskowych, wymaganych w dyrektywach przyjętych przez Unię Europejską. O tym jak naprawdę postępuje rozwój elektromobilności w Polsce będą rozmawiać eksperci, ekonomiści i politycy podczas IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, w dniach 26–27 sierpnia 2021 r.

„To właśnie na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni został zainicjowany projekt polskiego wana o napędzie elektrycznym, a kilka gigantów energetycznych podpisało tu umowę o wspólnych działaniach na rzecz elektromobilności. Narodziło się wiele rozwiązań dla przedsiębiorców, niektóre już zostały urzeczywistnione, inne są w toku.” – Opowiada dr Andrzej Michalak – prezes fundacji Wizja Rozwoju.

Jak podaje portal cire.pl, w Polsce jest zarejestrowanych blisko 24.000 elektrycznych aut osobowych. Inaczej przedstawia się sytuacja w segmencie samochodów dostawczych, których dotychczas zarejestrowano tylko 900.

Duży wzrost rejestracji obserwuje się we flocie autobusowej – od stycznia do kwietnia 2021 przybyły 52 nowe zeroemisyjne pojazdy i obecnie jest och ponad 484. Ten ostatni wynik to m. in. efekt benefitów uruchamianych przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej, w tym zakresie, w ramach Krajowego Planu Odbudowy i rozwoju elektromobilności. Przykładem może być gmina Ząbkowice Śląskie, która niedawno otrzymała niemal 6.000.000 złotych. Pozwoli to samorządowcom na zakup zeroemisyjnego elektrycznego taboru autobusowego do obsługi Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej.

„W przyjętym, przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej, Krajowym Planie odbudowy ponad jedna trzecia środków zostanie przeznaczona na działania klimatyczne, w tym m. in. na zieloną, inteligentną mobilność.” – Przypomina Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – „To wielka szansa na dokonanie zielonej transformacji i wykonanie kroku do przodu, w kierunku zrównoważonego rozwoju ekokomunikacji.

„Elektromobilność to wielka szansa dla gospodarki. Co prawda pojawiają się opinie, że jest już za późno jest na stworzenie w Polsce tej branży, ale moim zdaniem to nieprawda. Stale powstają nowe start-upy które planują działalność w tym sektorze, a inne już osiągają sukcesy na świecie. Przykładem może być Rivian, który skonstruował elektrycznego pick upa i busa dostawczego.” – Uważa Krzysztof Burda – Prezes Zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności. – „Polska już stała znaczącym uczestnikiem rynku komponentów do aut elektrycznych. Jeśli chodzi jesteśmy największym eksporterem baterii w Europie. Spółka Solaris jest liderem w produkcji autobusów elektrycznych. Co prawda tym przedsiębiorstwem zarządza kapitał hiszpański, ale przecież pojazdy są produkowane w Polsce.” – „Uważa Krzysztof Burda – Prezes Zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Interesującym przykładem jest też przedsiębiorstwo EKOenergetyka, produkujące doskonałe stacje szybkiego ładowania prądem. Niedawno ta Spółka wprowadziła na rynek stacje, na których kierowcy, za usługę, mogą zapłacić kartą.

Produkty EKOenergetyki można już spotkać w 18 państwach i 131 miastach. –

„ Jest to ogromnie istotne, ponieważ bez tworzenia infrastruktury rozwoju elektromobilności będzie bardzo trudny. Szybkie stacja ładowania to podstawa – należy dążyć do tego, aby kierowcy posiadający auta z napędem elektrycznym mieli taki sam komfort użytkowania ich, jak ci, którzy korzystają z aut z napędem spalinowym.” – Wyjaśnia Krzysztof Burda – Prezes Zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Jest oczywiste, że Unia Europejska będzie stanowczo dążyć do rozwoju elektromobilność. Artur Lorkowski – Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał, że prowadzony jest dialog z Komisją Europejską na temat programu wspierania finansowego do zakupu aut elektrycznych dla osób fizycznych i przedsiębiorców. – „Jesteśmy zainteresowani udzielaniem dopłat na zakup elektrycznych samochodów osobowych, busów i pojazdów dostawczych.” – Zadeklarował, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. elektromobilności Artur Lorkowski – Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

E-trend jest też zdecydowanie widoczny w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Przykładowo Norwedzy, planują w 2025 roku, a więc za zaledwie 4 lata, całkowicie zrezygnować z pojazdów spalinowych. W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii mówi się, że od 2030 roku nie będzie możliwości rejestracji pojazdów o napędzie spalinowym. O podobnych rozwiązaniach rozmawia się też Republice Federalnej Niemiec.

O tym w jaki sposób przekonać Polaków do elektromobilności i jak wykorzystać gospodarczą szansę jaką daje ten kierunek rozwoju, będą rozmawiać ekonomiści, eksperci i politycy podczas IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, które odbędzie się w dniach 26 i 27 sierpnia 2021 r.

IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni zajmie się najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką, m. in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Wydarzeniem towarzyszącym Forum będzie organizowany, wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Kongres 3W – WĘGIEL, WODA, WODÓR. Swoją kontynuację będzie miało Pomorskie Forum Kół Gospodyń Wiejskich oraz cieszący się coraz większym zainteresowaniem Hackathon, którego partnerem został GovTech, oraz IV Kongres Srebrnej Gospodarki.

Patronat nad IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni objął Mateusz Morawiecki prezes Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej. Partnerem Generalnym jest Polski Koncern Naftowy Orlen, partnerem strategicznym: KGHM Polska Miedź, zaś partnerami + są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe, Partner + oraz Fundacja State of Poland. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Agencja Informacyjna. Szczegóły na temat IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni i zapisy dostępne są pod linkiem: www.wizjarozwoju.pl

Zdjęcie: Izera ma być pierwszym polskim samochodem elektrycznym

Agencja Informacyjna, Gospodarka /DEC/ 19.06.2021