Finał trylogii Marka Kozubala i Marcina Falińskiego

W czwartek, 24 czerwca 2021 r., o godz. 18.00, odbędzie się spotkanie z Marcinem Falińskim i Markiem Kozubalem, autorami książki „Operacji Retea”, trzeciej części historyczno-szpiegowskiej trylogii, do której należą publikacje „Operacja Rafal” i „Opercja Singe”. Wydarzenie odbędzie się ramach cyklu wirtualnych spotkań „e-Spotkania z książką”. Dzięki streamingowi imprezy są transmitowane na żywo.

Marek Kozubal dziennikarz śledczy i poszukiwacz zaginionych dzieł sztuki oraz Marcin Faliński były oficer Agencji Wywiadu w książce „Operacji Retea” przyglądają się procesowi indoktrynacji, wychowywania oraz działalności nielegałów. Marcin Faliński i Marek Kozubal dają czytelnikowi niepowtarzalną okazję, by spojrzeć na jedne z najważniejszych wydarzeń w historii światowego wywiadu… oczami drugiej strony…

W 1914 roku w Warszawie jeden z wysoko postawionych oficerów Agencji Wywiadu trafia do szpitala tuż po tym, jak zostaje ujawnione, że współpracował z Federacją Rosyjską. Zanim zostaje przesłuchany, umiera. Pielęgniarka twierdzi, że przed śmiercią odwiedził go brat – problem polega na tym, że mężczyzna był jedynakiem.

W 1939 roku z Bukaresztu w Rumuni ucieka major Sorin Dumitru razem z żoną i córką. II wojna światowa zburzyła jego plany. Teraz najważniejsze dla niego i jego rodziny jest dotarcie do bezpiecznego schronienia. Po drodze otrzymuje od swojego kontaktu nową tożsamość oraz rozkazy. Kiedy znajdzie się poza zasięgiem konfliktu, Operacja Retea przejdzie do kolejnego etapu.

W 2016 roku w Wiedniu podpułkownik Marcin Łodyna zostaje wysłany do Republiki Austrii, by razem z Amerykanami rozpracować potencjalny punkt kontaktowy rosyjskiego wywiadu. Na miejscu odkrywa ślady tajnej operacji, której początki sięgają jeszcze II wojny światowej. Czy to możliwe, żeby nieistniejące od ponad 70 latach NKWD (skr. od rosyjskiej nazwy: Narodnyj Komissariat Wnutriennich Dieł Sojuza Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik – Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich– centralny organ państwowy, wchodzący w skład Rady Komisarzy Ludowych – rządu ZSRR, istniejący pod tą nazwą w latach 1917–1946) wpływało na losy współczesnej polskiej polityki?

Organizatorem wieczoru autorskiego Marcina Falińskiego i Marka Kozubala jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, realizowanego w ramach cyklu „e-Spotkania z książką” jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego. Partnerami projektu są Fundacja XX. Czartoryskich, Fundacja Trzy Trąby, Żabka Polska i Wydawnictwo Czarna Owca. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na portalu YouTube pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=BAtKqashBes

oraz na stronie FB Fundacji XBW https://www.facebook.com/fundacjaxbw/

Marcin Faliński jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracował jako dziennikarz w piśmie „Życie Warszawy”. Od 1993 roku był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa. W 1996 roku został oficerem Zarządu Wywiadu, a od 2002 roku był oficer Agencji Wywiadu. Uczestniczył wielu operacji wywiadowczych poza granicami Polski. W 2017 roku, w stopniu podpułkownika, odszedł na emeryturę.

Marek Kozubal jest absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracował m. in.: w „Głosie Nauczycielskim”, „Życiu Warszawy”, „Gazecie Wyborczej”. Od kilkunastu lat jest publicystą dziennika „Rzeczpospolitej”. Przez kilka lat zajmował się tematyką kryminalną m. in. przestępczością zorganizowaną. Pasjonuje się historią i wojskowością, a przede wszystkim poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki.

Galeria Delfiny to unikatowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy.

Powstała w 1999 r. na Powiślu. Galeria gości wybitnych artystów z Polski i zagranicy, a także organizuje spotkania z pisarzami, dziennikarzami, filmowcami i politykami. W ostatnich latach wielokrotnie w tym miejscu odbywały się wieczory autorskie z najważniejszymi pisarzami i publicystami.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego powstała w 2018 r.

Jej celem jest  upowszechnianie spuścizny Księdza Biskupa Warmińskiego Ignacego Krasickiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci. Zajmuje się również działaniami związanymi ze wspieraniem w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 20.06.2021