Musztarda obowiązkowa

 

Musztarda to nieodłączny element grilla i jeden z najpopularniejszych sosów na świecie. Mimo to mało osób zna jej historię i właściwości.

 

Światowy Dzień Musztardy  (6 sierpnia) to zatem idealna okazja, by dowiedzieć się nieco więcej o tym sosie. Jego głównym składnikiem są ziarna gorczycy. Przyprawiany jest także o wodę, ocet, sól i cukier oraz inne dodatki.

 

Istnieje wiele odmian musztardy, w zależności od gatunku gorczycy, sposobu mielenia, czy też proporcji. Wśród najbardziej znany są: stołowa, sarepska, kremska, dijon, francuska, bawarska, rosyjska, miodowa, chrzanowa itd. Różnią się przede wszystkim smakiem i łagodnością.

 

Musztardę głównie stosuje się przy spożywaniu mięsa i wędlin. W niektórych kuchniach dodawana jest także do zup lub do innych sosów.

 

Początki stosowania musztardy datuje się na czasy starożytnego Rzymu. Rzymianie i Grecy mocno wierzyli we właściwości lecznicze sosu. Do dzisiaj uważa się, że musztarda jest ważna w ziołolecznictwie. Uznaje się, że gorczyca ma przede wszystkim właściwość poprawienia trawienia. Działa także relaksująco, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Ma w sobie witaminy z grup B i E, wpływające na kondycję i samopoczucie człowieka.

 

Musztarda może działać także kojąco na ból w poszczególnych mięśniach, albo przy okazji skurczów. Wtedy przykładowo używa się jej niczym maść. Kobiety z kolei mogą dodawać musztardę jako element maseczek na twarz.

 

Przed spożywaniem warto sprawdzić, czy nie ma się alergii na musztardę, a konkretniej na gorczycę. Należy także przeanalizować etykietę pod względem innych dodatków.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 4.08.2019