Kolejny etap wdrażania systemu “No Frost”

 

 

PKP Energetyka i Politechnika Warszawska przedłużyły umowę o wyłączności na dalszy rozwój systemu “No-Frost”.

 

Zima to trudny czas dla sieci trakcyjnej. Niska temperatura, czy wilgoć to dobre warunki na oblodzenie lub oszronienie. Przeciwdziałaniem ma być dopracowanie systemu “No-Frost”, który będzie monitorować stan sieci.

 

“Inteligentny system zapobiegający obladzaniu sieci trakcyjnej „No-Frost” to precyzyjny monitoring kluczowych parametrów – wilgotności i temperatury, który pozwala jednoznacznie określić miejsca, w których może wystąpić oblodzenie. Następnie system automatycznie uwalnia w tym miejscu sieci przepływ prądu o niskim natężeniu – tylko tyle, aby podgrzać sieć do temperatury, która uniemożliwi osadzenie się szronu.” – mówi Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka.

 

PKP Energetyka i naukowcy Politechniki Warszawskiej prace nad systemem rozpoczęły w 2017 roku. 31 lipca bieżącego roku przedłużono umowę o współpracy. W imieniu spółki podpis złożyli Wojciech Orzech, Prezes PKP Energetyka i Leszek Hołda, Członek Zarządu.  Uczelnię reprezentował prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju. Pozwoli to nie tylko dalej pracować nad systemem, ale i rozpocząć komercjalizację projektu.

 

Jeżeli “No-Frost” wejdzie w życie, to mocno wpłynie na ograniczenie liczby awarii na sieci trakcyjnej. To z kolei zmniejszy opóźnienie pociągów zimą, co jest dobrą wiadomością dla pasażerów.

 

PKP Energetyka jest największą w Polsce firmą zajmującą się siecią trakcyjną i elektroenergetyką kolejową. Z kolei Politechnika Warszawska to jedna z czołowych uczelni technicznych.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/ 05.08.2019