Łukasz Krupski „Magia spotkania” to wyjątkowa plenerowa wystawa rzeźb, w której publiczność będzie mogła uczestniczyć od poniedziałku, 1 lipca 2024 roku na plac Trzech Krzyży w Warszawie. Kuratorem tego projektu artystycznego jest Kama Zboralska, która za swoje wybitne osiągnięcia otrzymała nagrodę Ambasador Promocji Sztuki, przyznaną przez Instytut Biznesu. Współorganizatorami wydarzenia są Wydział Kultury miasta stołecznego Warszawa i Stołeczna Estrada. Projekt wspierają Audi City Warszawa i Skwara
23 rzeźby – wyjątkowa plenerowa wystawa Łukasza Krupskiego
„Chciałbym rozumieć świat, jako pieśń o miłości…” – to słowa Łukasza Krupskiego, którego 23 rzeźby, wykonane z różnych materiałów przez kilka letnich miesięcy będzie można podziwiać na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Jest to pierwsza plenerowa wystawa w tym szczególnym miejscu – jednym z najpiękniejszych i historycznie najważniejszych miejsc Warszawy, które jest także ważnym centrum biznesowym oraz kulturalnym stolicy.
Co to jest plac Trzech Krzyży?
Plac Trzech Krzyży, znajdujący się na trasie traktu królewskiego. Został ukształtowany w XVIII wieku. Od 1965 roku założenie urbanistyczne jest wpisane do rejestru zabytków. Z Placu Trzech Krzyży rozchodzi się wiele ważnych ulic Warszawy: Nowy Świat, Książęca, Wiejska, Mokotowska, Hoża, Żurawa, Bracka, Bolesława Prusa I al Ujazdowskich. W czasie czasie II wojny światowej został zburzony jak większość stolicy Polski, po wojnie odbudowany, a w 2023 zrewitalizowany.
Łukasz Krupski. O czym są jego rzeźby?
Przesłanie eksponowanych rzeźb Łukasza Krupskiego jest wyjątkowo spójne z postawą twórczą i życiową Artysty. Już sam kontakt z kamieniem jest dla niego mistycznym przeżyciem – świadomość, że dotyka, tworzy w kawałku skały, który kilkaset milionów lat temu był świadkiem tego co działo się na Ziemi. Kamień uczy pokory. Życie też.
Łukasz Krupski „Magia spotkania”. O czym jest wystawa?
Wystawa plenerowa „Magia spotkania” Łukasza Krupskiego, na placu Trzech Krzyży w Warszawie jest przede wszystkim opowieścią o przeplataniu się w ludzkim życiu duchowości i cielesności, stanowiącym dramat i wyzwanie, z którym zmaga się człowiek każdych czasów. W jego rzeźba można odnaleźć wątki obecne od wieków w kulturze europejskiej, odniesienia do kultury antycznej („Syzyf”), chrześcijańskiej („Pusta Pieta”) i najnowszej. W rzeźbach portretowych rzeźbiarz prowadzi dialog z wielkimi artystami i twórcami kultury („Herbert” – rok 2024 został ogłoszony rokiem poety Zbigniewa Herberta, Czesław Miłosz, Leszek Kołakowski), a w innych formach rzeźbiarskich można dostrzec nawiązania do największych twórców europejskich: Michała Anioła, Auguste Rodina, Anisha Kapoora czy Magdaleny Abakanowicz.
Aldona Machnowska-Góra o wystawie plenerowej “Magia spotkania” Łukasza Krupskiego
Plenerowa wystawa rzeźb Łukasza Krupskiego będzie okazją do „Spotkania” przedstawicieli różnych środowisk, których łączy ta sama wrażliwość na sztukę. – „Sztuka w przestrzeni publicznej zmienia miasto. Bardzo się cieszę, że możemy zaprezentować prace artystyczne w tej ciekawej, pełnej historii przestrzeni miejskiej. To ważne, by warszawianki i warszawiacy, ale też osoby odwiedzające stolicę mogły na co dzień obcować ze sztuką w nieskrępowanej atmosferze.” – Wyjaśnia Aldona Machnowska-Góra, Zastępczyni Prezydenta m. st. Warszawy.
Audi City Warszawa mecenasem sztuki
Te tytułowe „Spotkania” możliwe będą dzięki potędze sztuki, zawierającej w sobie uniwersalne kody kulturowe, które w czasach silnych podziałów społecznych pokazują trwałe więzi międzyludzkie. Łączą nie tylko świat biznesu, finansów, polityki, wielbicieli motoryzacji ze światem sztuki.
„Audi City Warszawa, od lat, aktywnie wspiera różnorodne inicjatywy artystyczne, dostrzegając w nich ogromną wartość dla mieszkańców Warszawy.” – Twierdzi Małgorzata Lochert – Kierownik Audi City Warszawa. – „Organizując wystawy, wydarzenia kulturalne i współpracując z lokalnymi artystami, Audi City Warszawa dąży do integracji miłośników motoryzacji i sztuki. Wierzymy, że te pasje mogą się wzajemnie uzupełniać. Podczas Warsaw Gallery Weekend gościliśmy wystawę Krzysztofa Franaszka „Morfa”, odbyła się też u nas premiera albumu „Kierunek Sztuka” autorstwa Kamy Zboralskiej, połączona z wernisażem dzieł laureatów Kompasu Młodej Sztuki. Teraz, z radością objęliśmy patronatem letnią wystawę rzeźby „Magia spotkania” Łukasza Krupskiego, co stanowi kolejny krok w naszej artystycznej podróży. W naszym salonie będzie można podziwiać kilka dzieł Artysty.” – Wyjaśnia Małgorzata Lochert – Kierownik Audi City Warszawa.
Kim jest Łukasz Krupski?
Łukasz Krupski – rzeźbiarz. Urodził się w 1990 roku w Warszawie. Tworzy w różnych materiałach. Jest absolwentem Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, (dyplom z wyróżnieniem rektorskim pod kierunkiem prof. Piotra Gawrona obronił w 2014 roku). Laureat wielu nagród i stypendiów artystycznych m. in. nagrody w konkursie rzeźby kamiennej w Neuzelle w Republice Federalnej Niemiec, nagrody im. ks. Janusza Pasierba, stypendium „Młoda Polska”.
Jakie rzeźby stworzył Łukasz Krupski?
Łukasz Krupski jest autorem licznych realizacji rzeźbiarskich w Warszawie, m. in.: Pomnika Matki na Woli, Drogi Krzyżowej w Bazylice Archikatedralnej p. w. św. Jana Chrzciciela, Popiersia Cypriana Norwida na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej twórczości podnosi temat człowieka jako przestrzeni, w której przeplata się duch i materia. Traktuje rzeźbę jako dotykalny znak i zapis zmagania człowieka z tajemnicą samego siebie oraz miejsca człowieka w otaczającym go wszechświecie.
W jakim okresie będzie dostępna wystawy plenerowej „Magia spotkania” Łukasza Krupskiego?
Wernisaż wystawy plenerowej „Magia spotkania” Łukasza Krupskiego, na placu Trzech Krzyży, w Warszawie, odbędzie się w poniedziałek 1 lipca 2024 rok o godz. 19.00. Kuratorem przedsięwzięcia jest Kama Zboralska – laureatka nagrody Ambasador Promocji Sztuki, przyznanej przez kapitałę Instytutu Biznesu. Wystawę plenerową „Magia spotkania” Łukasza Krupskiego, na placu Trzech Krzyży, w Warszawie, można zwiedzać do czwartku 10 października 2024 r. Współorganizatorami wystawy są Wydział Miasta Stołecznego Warszawa i Stołeczna Estrada. Partnerami są są Audi Citi Warszawa i Skwara. Patronem medialnym wydarzenia jest Agencja Informacyjna, Presto, artpost, artinfo.pl, konik kreatywny, Niezła sztuka, tygodnik „Przegląd”.
Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/