Marek Wałkuski

Polski dziennikarz Marek Wałkuski przewodniczącym White House Foreign Press Group

Agencja Informacyjna: Marek Wałkuski został wybrany na przewodniczącego prestiżowej organizacji White House Foreign Press Group. W ten sposób będzie przewodniczył tej prestiżowej grupie korpusu prasowego w Białym Domu (z ang. White House) – oficjalnej rezydencja i miejsce pracy prezydentów Stanów Zjednoczonych Ameryki, położonej, w stolicy państwa Waszyngtonie. 

Marek Wałkuski od 1 lipca 2024 roku przewodniczącym White House Foreign Press Group

 „Być przewodniczącym White House Foreign Press Group to wyjątkowe wyróżnienie. Traktuję to jako wyraz uznania nie tylko dla mnie, ale także dla Polskiego Radia. Jestem wdzięczny kolegom za zaufanie.” – Poinformował Marek Wałkuski – pierwszy polski dziennikarz w White House Foreign Press Group od 2020 roku i wieloletni korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz roczną kadencję rozpocznie 1 lipca 2024 roku. Zastąpi na tym stanowisku Richarda Latendresse z francuskojęzycznej telewizji TVA Nouvelles. 

White House Foreign Press Group

„House Foreign Press Group cieszy się dużym uznaniem w Białym Domu, nie tylko za obiektywizm i profesjonalizm, ale także za to, że wnosimy unikalną perspektywę i stawiamy na porządku dnia kwestie międzynarodowe.” – Uważa Marek Wałkuski. W skład White House Foreign Press Group zrzesza korespondentów m. in. Z Japonii, Republiki Indii, Federacyjnej Republiki Brazylii, Republiki Federalnej Niemiec, Królestwa Hiszpanii, Królestwa Belgii, Republiki Francuskiej, Królestwa Arabii Saudyjskiej, Chińskiej Republiki Ludowej i Rzeczpospolitej Polskiej.

Marek Wałkuski od 2018 r. jest jedynym polskim dziennikarzem w stałym korpusie prasowym Białego Domu i członkiem White House Correspondents’ Association (Stowarzyszenie Korespondentów Białego Domu)Należy do grupy obsługującej wydarzenia, w których nie jest możliwy udział wszystkich przedstawicieli mediów. Od 1 lipca 2024 r. obejmie funkcję przewodniczącego White House Foreign Press Group, zrzeszającej korespondentów czołowych mediów z całego świata. Jej członkowie należą do tzw. poolu prasowego Białego Domu – dziennikarzy zawsze towarzyszących prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki. 

„Z polskich korespondentów w Białym Domu znałem Zygmunta Broniarka. Studiowałem razem z Dorotą Warakomską. Współpracowałem w przeszłości z Markiem Wałkuskim, popularnie nazywanym „Wałkiem”. Mimo, że on to przezwisko akceptuje, zgodnie ze swoim poczuciem humoru i dystansem do siebie, nie lubię tego określenia.” – Wyjaśnia Juliusz Erazm Bolek – poeta, laureat Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO.

– „Ponieważ ich znałem, to również obserwowałem ich pracę. To co łączy te postacie, bo tą postacie a nie tylko dziennikarze, to osobowość. Każde z nich ma swój charakter. To właśnie pozwalało im nie tylko funkcjonować w Białym Domu, ale również zyskać własną rozpoznawalność. Gratuluję Markowi wyboru na przewodniczącego White House Foreign Press Group to duży sukces.” – Komentuje Juliusz Erazm Bolek – poeta, laureat Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO.

Marek Janusz Wałkuski dziennikarz radiowy, reporter, wykładowca akademicki, wieloletni stały korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Urodził się w 1967 roku w Łomży. W drugiej połowie lat 80. XX wieku studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w studenckim periodyku „Enigma. Pismo młodej inteligencji” (obecnie „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”).

Marek Wałkuski – radiowiec

Marek Wałkuski swoją radiową „przygodę” rozpoczął pod koniec lat 80. XX wieku, w studenckim Radiu DESA na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1991-2002 pracował III programie Polskiego Radia (radiowa „Trójka”). Był reporterem, wydawcą oraz prowadzącym audycje informacyjne i publicystyczne. Zajmował się polityką, gospodarką, sprawami społecznymi następnie tematyką zagraniczną. W latach 1998–2001 był gospodarzem porannego wydania popularnej audycji „Zapraszamy do Trójki”. Do legendy przeszły jego piątkowe rozmowy na antenie z dziennikarzem Kubą Strzyczkowskim. Przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych Ameryki prowadził „Warsztat radiowy” w Collegium Civitas w Warszawie. Zasiada w jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Marek Wałkuski – 3 książki

Marek Wałkuski opublikował 3 książki: „Wałkowanie Ameryki” (Wydawnictwo Helion, Gliwice 2012 r.), „Ameryka po kawałku” (Wydawnictwo Znak, Kraków 2014 r.), „To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki”(opowieści o napadach na banki w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Wydawnictwo Editio, Gliwice 2017 r.)

Jakie nagrody i odznaczenia otrzymał Marek Wałkuski?

Marek Wałkuski w 2011 roku został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego – Prezydenta  Rzeczpospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2015 roku otrzymał najważniejszą nagrodę Polskiego Radia – Złoty Mikrofon. Dwukrotny finalista konkursu imienia Jacka Stwory. Laureat Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2022. 

Co jest Polskie Radio?

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów: Pierwszy („Jedynka”), Drugi („Dwójka’), Trzeci („Trójka”), Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: „Czwórkę”, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z Polski i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 27.06.2024 Fot. Wikipedia