Agencja Informacyjna: Są już pierwsze doświadczenia wynikające z przeprowadzonych warsztatów z produkcji brykietów z biomasy roślinnej (słomy),w Dąbrówce Kościelnej i Kiszkowie (woj. Wielkopolskie). Już niebawem w październiku 2023 r. kolejne tego typu wydarzenia dla rolników, poświęcone wykorzystaniu biomasy rolniczej, do wytwarzania ciepła na potrzeby gospodarstwa.
Za biomasę uważa się rośliny energetyczne np. wierzba, topola, wieloletnie trawy (miskant, proso rózgowe) oraz produkty z rolnictwa np. słomę, części roślin nieprzetwarzanych na żywność, paszę, nadwyżki traw, gnojowicę, odpady rzeźne. Brykiet z biomasy jest to wysokowydajna forma przetworzonej biomasy i czysty ekologiczny opał. Tego typu brykiet to wydajna, przyjazna dla środowiska i tania alternatywa dla tradycyjnych paliw takich jak: węgiel, koks, miał, ekogroszek. Brykiet może być produkowany z roślinnej biomasy.
„Podczas warsztatów dla rolników, z produkcji brykietów ze słomy, zostaną omówione zagadnienia dotyczące brykietowania biomasy roślinnej oraz zaprezentowane zostanie działanie brykieciarki do słomy. To bardzo ciekawe i inspirujące.” – Ocenia dr Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – „Brykiety produkowane ze słomy to ciekawe i oczekiwane źródło energii, zwłaszcza teraz kiedy tradycyjne surowce energetyczne są drogie. Jest to szansa na zwiększanie niezależności, dywersyfikację źródeł energii i dbałość o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.” – Wyjaśnia dr Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Koniczyna Biogaz i Polska Agencja Pozyskiwania Funduszy Unijnych zapraszają rolników do uczestnictwa w bezpłatnych warsztatach dotyczących brykietowania słomy, będącej własnym, niezależnym źródłem energii cieplnej. W programie warsztatów: „Podstawowa wiedza o brykietowaniu słomy” (Wprowadzenie do tematu, rodzaje biomasy, potencjał biomasy rolniczej, rodzaje brykieciarek i dobór instalacji), „Aspekty techniczne i finansowe” (Omówienie instalacji do wytwarzania brykietu w gospodarstwach rolnych, wymogów surowcowych oraz kosztów eksploatacyjnych), „Działanie brykieciarki w praktyce” (Warsztaty obejmują prezentację sposobu działania i obsługi instalacji do brykietowania słomy).
Najbliższe bezpłatne warsztaty dla rolników, z produkcji brykietów ze słomy, odbędą się, w godzinach od 10.00 do 14.30, w następujących terminach i lokalizacjach:
wtorek, 3 października 2023 r., w Grabów nad Pilicą (woj. mazowieckie),
czwartek, 5 października 2023 r., Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie),
czwartek, 19 października 2023 r., Kiszkowo (woj. wielkopolskie).
Podczas bezpłatnych warsztatów z produkcji brykietów ze słomy w Kiszkowie zostanie zaprezentowana stacjonarna brykieciarka, natomiast brykieciarka mobilna podczas warsztatów w Grabowie nad Pilicą oraz w Grudziądzu.
Zgłoszenie na bezpłatne warsztaty z produkcji brykietów ze słomy należy wysłać za pomocą formularza on-line dostępnego na stronie internetowej: https://www.koniczyna.com.pl/brykiet. Liczba miejsc uczestników na szkoleniu ograniczona. Ewentualne, dodatkowe pytania można zadać elektronicznie na adres pocztowy: wiktor.borowiecki@koniczyna.com.pl.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi działania wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii w rolnictwie, w tym również biogazowni rolniczych. Więcej informacji na temat działań KOWR w zakresie wsparcia OZE można znaleźć na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/kowr/dzialania-informacyjno–promocyjne.