KOWR organizuje warsztaty z produkcji brykietów ze słomy

 

Agencja Informacyjna: Są już pierwsze doświadczenia wynikające z przeprowadzonych warsztatów z produkcji brykietów z biomasy roślinnej (słomy),w Dąbrówce Kościelnej i Kiszkowie (woj. Wielkopolskie). Już niebawem w październiku 2023 r. kolejne tego typu wydarzenia dla rolników, poświęcone wykorzystaniu biomasy rolniczej, do wytwarzania ciepła na potrzeby gospodarstwa.

Waldemar Humięcki: KOWR udziela pożyczki płynnościowe

Za biomasę uważa się rośliny energetyczne np. wierzba, topola, wieloletnie trawy (miskant, proso rózgowe) oraz produkty z rolnictwa np. słomę, części roślin nieprzetwarzanych na żywność, paszę, nadwyżki traw, gnojowicę, odpady rzeźne. Brykiet z biomasy jest to wysokowydajna forma przetworzonej biomasy i czysty ekologiczny opał. Tego typu brykiet to wydajna, przyjazna dla środowiska i tania alternatywa dla tradycyjnych paliw takich jak: węgiel, koks, miał, ekogroszek. Brykiet może być produkowany z roślinnej biomasy.

„Podczas warsztatów dla rolników, z produkcji brykietów ze słomy, zostaną omówione zagadnienia dotyczące brykietowania biomasy roślinnej oraz zaprezentowane zostanie działanie brykieciarki do słomy. To bardzo ciekawe i inspirujące.” – Ocenia dr Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – „Brykiety produkowane ze słomy to ciekawe i oczekiwane źródło energii, zwłaszcza teraz kiedy tradycyjne surowce energetyczne są drogie. Jest to szansa na zwiększanie niezależności, dywersyfikację źródeł energii i dbałość o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.” – Wyjaśnia dr Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Koniczyna Biogaz i Polska Agencja Pozyskiwania Funduszy Unijnych zapraszają rolników do uczestnictwa w bezpłatnych warsztatach dotyczących brykietowania słomy, będącej własnym, niezależnym źródłem energii cieplnej. W programie warsztatów: „Podstawowa wiedza o brykietowaniu słomy” (Wprowadzenie do tematu, rodzaje biomasy, potencjał biomasy rolniczej, rodzaje brykieciarek i dobór instalacji), „Aspekty techniczne i finansowe” (Omówienie instalacji do wytwarzania brykietu w gospodarstwach rolnych, wymogów surowcowych oraz kosztów eksploatacyjnych), „Działanie brykieciarki w praktyce” (Warsztaty obejmują prezentację sposobu działania i obsługi instalacji do brykietowania słomy).

Powiększają się areały w dyspozycji gospodarstw rodzinnych

Najbliższe bezpłatne warsztaty dla rolników, z produkcji brykietów ze słomy, odbędą się, w godzinach od 10.00 do 14.30, w następujących terminach i lokalizacjach:

wtorek, 3 października 2023 r., w Grabów nad Pilicą (woj. mazowieckie),

czwartek, 5 października 2023 r., Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie),

czwartek, 19 października 2023 r., Kiszkowo (woj. wielkopolskie).

Podczas bezpłatnych warsztatów z produkcji brykietów ze słomy w Kiszkowie zostanie zaprezentowana stacjonarna brykieciarka, natomiast brykieciarka mobilna podczas warsztatów w Grabowie nad Pilicą oraz w Grudziądzu.

Zgłoszenie na bezpłatne warsztaty z produkcji brykietów ze słomy należy wysłać za pomocą formularza on-line dostępnego na stronie internetowej: https://www.koniczyna.com.pl/brykiet. Liczba miejsc uczestników na szkoleniu ograniczona. Ewentualne, dodatkowe pytania można zadać elektronicznie na adres pocztowy: wiktor.borowiecki@koniczyna.com.pl.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi działania wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii w rolnictwie, w tym również biogazowni rolniczych. Więcej informacji na temat działań KOWR w zakresie wsparcia OZE można znaleźć na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/kowr/dzialania-informacyjno–promocyjne.

Agencja Informacyjna, gospodarka, /DEC/ 7.09.2023