Bruce Liu na IX Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”

 

Agencja Informacyjna: Gwiazdą koncertu finałowego podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” był Bruce Liu – jeden z najwybitniejszych pianistów świata, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego. Wydarzenie przyciąga osoby, które odzyskały słuch i mogą zaprezentować swoje umiejętności instrumentalne i wokalne.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu Liderem

„Tam, gdzie gra muzyka” – to tytuł finałowego koncertu IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. W 2023 roku, w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, pod Warszawą, można było usłyszeć wyjątkowy występ – przed publicznością wystąpił Bruce Liu – zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Przygotowując się do koncertu, Bruce Liu miał okazję pracować z artystami-pacjentami Światowego Centrum Słuchu, Małgorzatą Strycharz-Dudziak i Nikodemem Dudziakiem, z którymi pianista zagrał na cztery ręce.

„To jest wyjątkowe doświadczenie, móc pracować z ludźmi, którzy nie będąc profesjonalnymi muzykami, tak kochają muzykę i wykorzystują ją do komunikowania się i do wyrażenia emocji.” – Oznajmił Bruce Liu – zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. – „To jest dla mnie przyjemność móc odnajdywać ich naturę i dopasowywać do niej naszą współpracę – to doświadczenie jest bardzo podobne do gry z profesjonalnymi muzykami. Gdyby mi nie powiedziano, że ci artyści mają wszczepione implanty nigdy bym się tego nie domyślił.” – Wyznał Bruce Liu – zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Liczby mówią: Światowe Centrum Słuchu w Polsce

Plany Bruce’a Liu na lata 2023 i 2024 obejmuję między innymi współpracę z Filharmonią Nowojorską oraz recitale w Paryżu, Amsterdamie, Pekinie i Szanghaju oraz tournée po Japonii.

„Dzięki implantom ślimakowym mogę słyszeć i mogę grać. Na dodatek mam zaszczyt i możliwość wystąpienia ze zwycięzcą konkursu chopinowskiego, z tak wspaniałym pianistą jako Bruce Liu.” – Wyznała Małgorzata Strycharz-Dudziak – uczestnik IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.

Pomysłodawcą i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” jest profesor Henryk Skarżyński – światowej sławy polski otolaryngolog. – „Celem Festiwalu, przede wszystkim jest uhonorowanie tego, co dokonują pacjenci, którym przywrócono słuch. Wydawać by się mogło, że osoba niesłysząca nie nauczy się języka, nie nauczy się swobodnie komunikować. Tymczasem oni pokazują, że nie tylko uczą się języków, swobodnie komunikują się, a nawet grają na różnych instrumentach, śpiewają amatorsko lub profesjonalnie.” – Wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński.

Światowy Dzień Słuchu – słuch degeneruje się szybciej

IX Międzynarodowemu Festiwalowi Muzycznemu Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” towarzyszyła IX Konferencja Naukowa z cyklu „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”. W 2023 roku pod hasłem „Muzyka i sztuka w terapii”. Eksperci skupili się na tematach związanych z medycyną i terapią a muzyką i sztuką. Specjaliści poprowadzili wykłady, dotyczące muzykoterapii dzieci z różnymi zaburzeniami słuchu, terapii opartej na rytmice, metod diagnostycznych i rehabilitacji przy niedosłuchu oraz po wszczepieniu implantów słuchowych.

Agencja Informacyjna, kultura, 9.09.2023