8 września – Dzień Marzyciela

 

Agencja Informacyjna: 8 września obchodzony jest Dzień Marzyciela. Święto pochodzące z kalendarza świąt nietypowych jest równie sympatyczne co ważne. W codziennym pośpiechu często zapominamy, że bez marzeń nasz świat byłby bardzo smutny.

Jak podaje słownik języka polskiego, marzenie to powstający w wyobraźni ciąg obrazów i myśli odzwierciedlających pragnienia, często nierealne; przedmiot pragnień i dążeń lub też ciąg myśli i wyobrażeń powstających podczas snu. Według definicji wikisłownika marzenie jest fantazjowaniem, pragnieniem czegoś, chęcią uzyskania lub osiągnięcia czegoś.

 

Dyzio Marzyciel

„Położył się Dyzio na łące,

Przygląda niebu błękitnemu

I marzy…

Jaka szkoda, że te obłoczki płynące

Nie są z waniliowego kremu…

A te różowe, że to nie lody malinowe.

A te złociste pierzaste, że to nie stosy ciastek…

I szkoda, że całe niebo

Nie jest z tortu czekoladowego…

Jaki piękny byłby wtedy świat.

Leżałbym sobie, jak leżę,

Na tej murawie świeżej,

Wyciągnąłbym tylko rękę

I jadł… i jadł… i jadł…”

Julian Tuwim

Każdy z nas jest marzycielem, tak jak tytułowy Dyzio z wierszyka Juliana Tuwima. Marzenia są niezwykle ważne w życiu każdego człowieka. Pozwalają oderwać się od codzienności, przenoszą nas do świata wyobraźni i pragnień. Marzenia dodają nam wytrwałości w dążeniu do osiągania celów. Pomagają przetrwać trudne chwile.

W pędzącym coraz szybciej świecie trudno znaleźć moment dla siebie, czas na rozmyślanie i marzenia. Otaczająca nas rzeczywistość i dorosłe życie spowodowały, ze coraz częściej boimy się marzyć, a tym bardziej za tymi marzeniami podążać. Tym bardziej ważne są tak wyjątkowe święta jak Dzień Marzyciela. To święto każdego człowieka. Moment na zatrzymanie się i refleksję nad naszymi pragnieniami. To czas na to, by znów poczuć się dzieckiem, bo to właśnie dziecięce marzenia zawsze są najpiękniejsze. Warto zatem chociaż raz w roku, w ten szczególny dzień, wrócić wspomnieniami do naszych najskrytszych pragnień i najgłębszych marzeń. Takich, które kiedyś wydawały nam się nieosiągalne, niedoścignione. I uświadomić sobie, że na marzenia nigdy nie jest za późno, i że jeśli mocno będzie się pragnąć, to każde z nich może się spełnić.

Dzień Marzyciela powstał w 2001 roku z inicjatywy Sławomira Rybki – Dyżurnego Marzyciela Kraju, założyciela Polskiego Portalu Marzeń, dzięki któremu udało się spełnić wiele marzeń. Data święta została wyznaczona na 8 września. W tym roku Dzień Marzyciela obchodzony będzie po raz dwudziesty.

W to szczególne święto Zespół Agencji Informacyjnej życzy wszystkim spełnienia marzeń!!!

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 7.09.2021

Aktualizacja 7.09.2023