Kongres Srebrnej Gospodarki podczas VI Forum Wizja Rozwoju 

 

Od pewnego czasu coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy adresowane do seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką niebawem będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. To wszystko już od 19 do 20 czerwca 2023 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

VI Forum Wizja Rozwoju: Obronność – odpowiedzialność za los ojczyzny

Szybko zmieniający się świat, nowa struktura współczesnej rodziny, migracje i wiele innych czynników, powodują, że współczesnym seniorom towarzyszą różne problemy utrudniające odnalezienie się w rzeczywistości prywatnej i zawodowej. Z drugiej strony wśród grona, które przekroczyło 60. rok życia znajdziemy wiele osób, które odbiegają od powszechnie utartego wzorca. Pomimo podeszłego wieku aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, przeżywając niejako drugą młodość, nie chcą rezygnować z pracy zarobkowej i stale poszukują nowych wyzwań. Dlatego właśnie z jednej strony warto wspierać tych seniorów, którzy napotykają na trudności dla nich nie do pokonania, a z drugiej towarzyszyć tym, których duch jest młodszy niż metryka.

 „Szczególnie istotnym wydarzeniem towarzyszącym VI Forum Wizja Rozwoju jest VI Kongres Srebrnej Gospodarki, skierowanego do osób w wieku 60+.” – Zwraca uwagę Małgorzata Zwiercan – inicjatorka Kongresu Srebrnej Gospodarki. – „W poprzednich latach wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zyskało uznanie wielu uczestników. W 2023 roku, w ciągu dwóch dni zostaną poruszymy takie tematy, jak srebrna gospodarka, przyszłość seniorów na rynku pracy czy seniorzy jako model napędowy gospodarki. W dyskusjach nad zaproponowanymi tematami uczestniczyć będą eksperci, przedstawiciele rządu i samorządu, parlamentarzyści czy reprezentanci organizacji pozarządowych, m.in.: Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społeczne, Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Gertruda Uścińska – prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Elżbieta Bojanowska – dyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie, Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta czy Bartosz Marczuk – wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju S.A.” –mówi Małgorzata Zwiercan.

VI Forum Wizja Rozwoju

 „Wizerunek seniorów jest bardzo stereotypowy. Tom bardzo błędne i szkodliwe.” – Uważa Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Należy zwrócić uwagę, że na emeryturę przechodzą kobiety w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Jednak w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat długość życia się wydłużyła. Statystycznie, obecnie, przewidywana długość życia, w Polsce, oszacowana została dla a kobiet oszacowano na 79 lat, a dla mężczyzn na 71 lat. Wiek emerytalny nie oznacza zakończenia aktywności zawodowej, a nawet aktywności. Oczywiście w tym wielu część osób jest już mniej sprawna fizycznie, niż dwudziestolatkowie. Jednak nadal są to są to osoby sprawne cieszące się życiem i mogące jeszcze odegrać ważną rolę. Przykładem mogą być choćby prezydenci Stanów Zjednoczonych Ameryki, wybierani na ten urząd przez generacje młodszych wyborców. W Polsce konieczna jest zmiana postrzegania seniorów. Warto korzystać z ich doświadczenia i okazywać im szacunek. Takie podejście poprawi relacje społeczne, a w efekcie poprawi też rozwój gospodarczy.” – Wyjaśnia .” – Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Obiektyw Gospodarczy dla Instytutu Biznesu

VI Kongres Srebrnej Gospodarki to projekt realizowany dzięki Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej, dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, edycja 2023. Ponadto projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Patronat honorowy nad VI Forum Wizja Rozwoju objął Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Energa, Grupa Orlen. Partnerami Głównymi są: Totalizator Sportowy, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz Orlen Unipetrol RPA. Partnerem+ jest Agencja Rozwoju Przemysłu, Polskie Koleje Państwowe, Polski Fundusz Rozwoju, Węglokoks oraz Polskie Elektrownie Jądrowe. Partnerami są: KGHM Polska Miedź, Polski Holding Nieruchomości, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, PERN, PKO Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Rzecznik Finansowy, Polregio, Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, Instytut Finansów. Mikro Partnerami są: Poczta Polska, Centralny Port Komunikacyjny oraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W partnerstwo merytoryczne nad Forum Wizja Rozwoju włączyły się m.in.: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Infrastruktury oraz Komitet ds. Pożytku Publicznego. Internetowym partnerem medialnym jest Agencja Informacyjna.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdą Państwo w załącznikach oraz na stronie wizjarozwoju.pl. Zachęcam do lektury i publikacji.

Bezpłatna rejestracja na VI Forum Wizja Rozwoju jest już dostępna na stronie: www.rejestracja.wizjarozwoju.pl

Agencja Informacyjna, gospodarka, /DEC/ 11.06.2023