Polska na Targach Gulfood 2024

Polska na targach Gulfood 2024 i sukces Lestello

Agencja Informacyjna: Mocna obecność Polski na targach Gulfood 2024 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przyniosła nagrody dla polskich producentów żywności, m.in. przedsiębiorstwa Lestello.

Polskie stoisko na targach Gulfood 2024.

Sukcesy polskiej żywności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Od 19 do 23 lutego 2024 r. w Dubai Word Trade Center, w Dubaju, stolicy Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), odbyły się targi Gulfood, jedne z najważniejszych i największych międzynarodowych wydarzeń targowych dla branży spożywczej na świecie. Wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych z potencjalnymi kontrahentami nie tylko ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz innych państw Bliskiego Wschodu, ale także z całego świata, w szczególności z Azji i Afryki. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował polski pawilon narodowy na targach Gulfood 2024, a polskie przedsiębiorstwo Lestello zdobyło cenną nagrodę.

Targi Gulfood 2024 w liczbach

Przez 5 dni, podczas targów Gulfood 2024 w Dubaju, swoje produkty prezentowało ponad 5.500 wystawców ze 190 państw. Organizatorzy oceniają, że łącznie w wydarzeniu wzięło udział 200.000 gości. W 2024 roku na targach zadebiutowały państwa Republika Armenii, Republika Ekwadoru, Boliwariańska Republika Wenezueli.

W targach Gulfood 2024 w Dubaju, uczestniczy ponad 100 celebrytów i międzynarodowych szefów kuchni z 25 gwiazdkami Michelin między innymi, młodzi utalentowani kucharze oraz eksperci w dziedzinie przygotowywania jedzenia i napojów. Goście mieli okazję uczestniczenia w pokazach przygotowywania potraw na żywo, ich degustacji po warsztaty, w trakcie których dzielono się wiedzą na temat na temat nowych przepisów i receptur, trendów i arcydzieł, które podbiją świat kulinarny.

Stoisko na targach Gulfood 2024 przygotowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Poznaj innowacyjne produkty w sieci Żabka – polskie, smaczne i w atrakcyjnych cenach.

Polski pawilon narodowy na targach Gulfood 2024

W targach Gulfood 2024 z polskiej strony uczestniczył m. in. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zgodnie ze strategią określoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach realizacji działań promujących polskie artykuły rolno-spożywcze na rynkach zagranicznych, już po raz ósmy zorganizował polski pawilon narodowe pod hasłem Poland tastes good.

Polskie stoisko narodowe, przygotowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zlokalizowane było w trzech sektorach branżowych: ogólnospożywczym, produktów mlecznych oraz napojów. Polską ofertę eksportową prezentowało łącznie kilkadziesiąt przedsiębiorstw, reprezentujących następujące grupy produktowe: owoce i warzywa, soki, żywność bezglutenowa, produkty piekarnicze, makarony, produkty przemiału zbóż, mięso i produkty mięsne, mleko oraz wyroby mleczne, w tym mleko w proszku, przyprawy, a także napoje i kawa. 

KOWR otworzył polski pawilon narodowy na targach Gulfood 2024

Uroczystego otwarcia polskiego pawilonu narodowego, zorganizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na targach Gulfood 2024, dokonał Jakub Sławek – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich razem Henrykiem Smolarzem Dyrektorem Generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz z zaproszonymi gośćmi, w tym przedstawicielami Dubai Muncipality.

Polskie stoisko, na targach Gulfood 2024, zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, cieszyło się ogromną popularnością i zainteresowaniem gości wydarzenia. Polscy przedsiębiorcy przeprowadzili liczne rozmowy z potencjalnymi partnerami biznesowymi, w tym z dystrybutorami oraz przedstawicielami sieci handlowych działających w całym regionie Bliskiego Wschodu. 

W polskim pawilonie narodowym, zorganizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, na Targach Gulfood 2024, odbywały się także pokazy kulinarne. Goście wydarzenia mogli spróbować tradycyjnych polskich dań, serwowanych przez polskich szefów kuchni.

Targi Gulfood 2024.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przekazała, że w programie Erasmus+ Polacy złożyli rekordową liczbę wniosków.

Jakub Sławek – Ambasador RP w ZEA o polskim hicie eksportowym

„Polskie słodycze to hit eksportowy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Myślę, że podstawą sukcesu polskiej czekolady i słodyczy była polska “krówka”, która jest tutaj obecna od bodaj lat 60. XX wieku, kiedy jeszcze Zjednoczone Emiraty Arabskie nie były jednym państwem federalnym. Słowo “krówka” jest powszechnie kojarzone.” – Twierdzi Jakub Sławek – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

„Słowo “krówka” w ZEA jest w obiegu. Sukces jest rezultatem tego, że polskie słodycze są smaczne. To, czego brakuje w mojej perspektywy, to większej ekspozycji i promocji polskich marek słodyczy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Polsce jest wiele dużych producentów czekoladowych, którzy mają produkty oraz świetne kawiarnie i pijalnie czekolady.

Te marki powinny być obecne w ZEA i pewnością byłby to korzystny biznes dla nich. Zdaję sobie sprawę, że to inwestycja i na pewno jakieś ryzyko, ale obserwując inne europejskie marki, które sobie radzą na rynku, to nie ma powodów myśleć, aby polska marka nie miała odnieść sukcesu. Przecież czekolada to nie tylko Szwajcaria i Belgia. Polski biznes powinien być bardziej agresywny i odważny.” – Uważa Jakub Sławek – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Polskie stoisko zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na targach Gulfood 2024.
Prof. Piotr Skarżyński uważa, że Polska jest w czołówce krajów wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) w medycynie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie bramą na Bliski Wschód

„ZEA to rynek dojrzały i ogromnie konkurencyjny, ale oferujący ogromne możliwości. Jego przewagą jest to, że wejście na rynek Zjednoczonych Emiratach Arabskich wielokrotnie oznacza możliwość wejścia na rynki państwa Afryki, państw Zatoki Perskiej, Bliskiego Wschodu czy Indii a nawet Azji, co powinno stanowić szczególną zachętę dla polskiego biznesu.” – Przekonuje Jakub Sławek – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nagroda za najbardziej innowacyjny produkt: Quinoa cakes Lestello

Warto odnotować, że produkt Quinoa cakes – wafle z komosy ryżowej, w czekoladzie deserowej, z kawałkami wiśni, produkowany przez Lestello, jedno z przedsiębiorstw obecnych na polskim stoisku narodowym, zorganizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, uzyskał prestiżowe wyróżnienie w konkursie na najbardziej innowacyjny produkt „Gulfood Innovation Avards” w kategorii „Best snack & baked product”. Quinoa cakes – wafle z komosy ryżowej, w czekoladzie deserowej, z wiśnią to okrągłe wafle powstają w wyniku ekspandowania mikropelletu z komosy ryżowej, oblane jednostronnie obłędną czekoladą deserową a następnie obsypane wiórkami owoców wiśni liofilizowanej.

Ta pyszna przekąska, odpowiednia dla wegetarian i wegan jest doskonałym źródłem błonnika. Niewielkie opakowanie zawiera 2 wafle, dzięki czemu jest do idealna forma przekąski. Przydaje się w szkole, pracy czy na podczas wycieczki. Kompaktowe opakowanie sprawia, że przekąska zmieści praktycznie w każdym bagażu, tak, ze zawsze można ją mieć pod ręką. Łączymy zdrowe z przyjemnym!

Targi Gulfood 2024.
Wzrost gospodarczy Chin wg analityków Allianz Trade.

Lestello – główny profil działalności

Głównym profilem działalności Lestello jest konfekcjonowanie i produkcja artykułów zbożowych. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją i sprzedażą m.in. wafli, kasz, ryżu, płatków, zbóż ekspandowanych oraz produktów strączkowych na polskim rynku. Celem Lestello jest bycie przedsiębiorstwem kreatywnym, nowoczesnym i spełniającym wymogi nawet najbardziej wymagających konsumentów. Aby spełnić te oczekiwania stale rozwija swoje możliwości, unowocześniając park maszynowy, wprowadzając nowy asortyment i opierając produkcję na wysokich standardach jakości (IFS).

Produkty Lestello wpisują się w piramidę zdrowego żywienia i są wykorzystywane w dietetyce. Podążając za potrzebami i oczekiwaniami klientów posiada w swoim ofercie produkty bio, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem m.in.: Bio kaszę, Bio płatki, Bio ziarna ekspandowane oraz Bio wafle ryżowe i gryczane oraz Bio wafle ryżowe w czekoladzie deserowej (certyfikat bio).

Agus na Targach Gulfood 2024

„Targi Gulfood 2024 to doskonała okazja do prezentacji i promocji marek i produktów oraz ważne miejscem spotkań dla profesjonalistów z całego świata, którzy wspólnie tworzą przyszłość branży spożywczej. Bycie częścią tak ważnego procesu było zawsze ogromnie ważne dla rozwoju naszego przedsiębiorstwa.”  – Deklaruje Jarosław Bańda – dyrektor ds. komunikacji Agus, przedsiębiorstwa uczestniczącego w Targach Gulfood 2024 

Rozmowy w strefie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na targach Gulfood 2024.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wskazuje przyczyny protestów rolniczych.

Rośnie eksport polskiej żywności do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA)

Eksport polskich produktów rolno-spożywczych do ZEA dynamicznie rośnie. W 2022 r. wartość eksportu wyniosła 126.000.000 euro, co oznacza 55 proc. wzrost ro do roku.

„W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51.800.000.000 euro (236 mld zł), czyli za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż w roku 2022rok wcześniej.” – Zakomunikował Henryk Smolarz – dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

– „Rok 2023 to kolejny dobry rok w eksporcie polskiej żywności. Na ten rezultat składa się wiele czynników m.in. to, że polskie produkty są nadal konkurencyjne cenowo i dobre pod względem jakości. Postępująca dywersyfikacja eksportu oraz umiejętność dostosowywania przez producentów oferty asortymentowej do specyficznych wymagań konsumentów zagranicznych – to źródła sukcesu polskich eksporterów. Do rozwoju polskiego eksportu rolno-spożywczego przyczynia się także Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który wspiera działania eksporterów poprzez organizowanie targów i spotkań biznesowych, takich jak chociażby Targach Gulfood 2024 w Zjednoczoncyh Emiratach Arabskich, co uwiarygadnia polską żywność na rynkach zagranicznych oraz usprawnia obrót towarowy poprzez obsługę mechanizmów handlu zagranicznego.” – Podsumowuje Henryk Smolarz – dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz.

W 2025 r. targi Gulfood odbędą się w dniach 17-21 lutego, w Dubai Word Trade Center, w Dubaju, stolicy Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Przygotowania do tego wydarzenia już się rozpoczęły.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce gospodarczej, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Gospodarka /AIN/ 27.02.2024.