Wino nie jest jedynie alkoholem. Wino to przygoda, podróże przez kultury, a dla niektórych nawet styl życia. Wino potrafi dostarczyć niesamowitych doznań smakowych, a najlepszą przekąską do niego są sery. 25 lipca obchodzimy Dzień Wina i Sera.
Na świecie istnieje ponad 1300 różnych rodzajów win, nie ma jednak żadnego powszechnie uznawanego systemu klasyfikacji. Najczęściej dzieli się je na stołowe, musujące i wzmacniane. W kategorii win stołowych, w których objętość alkoholu wynosi od 9% do 15%, mieści się najwięcej win. Najstarszy ich podział opiera się na barwie i jednocześnie pokrywa się z różnicami w produkcji, zastosowaniu i cechach. Wśród nich wyróżniamy wina czerwone, zwykle bardziej cierpkie i wytrawne; wina białe, bardziej kwaskowe i o różnym poziomie słodyczy oraz wina różowe. Wina czerwone i białe można podzielić na podkategorie. Do win czerwonych można zaliczyć:
- delikatne wina, stosunkowo mało aromatyczne i mało wyraziste (np. włoski merlot)
- łagodne wina o wyraźnie owocowym aromacie i niskiej zawartości garbników (np. australijski shiraz)
- rześkie przyprawowe wina, o solidnej strukturze i intensywnym zapachu i smaku, często z nutami przypraw (np. wina z Corbières)
- potężne wina, o ciężkiej strukturze, intensywne (np. cabernet sauvignon z Napa Valley).
Wśród białych win można wyróżnić:
- wytrawne z owocowymi i kwiatowymi nutami zapachowymi (np. niemieckie rieslingi)
- wytrawne, dobrze zbudowane, dojrzewające w dębinie (np. białe burgundy)
- półwytrawne z owocowymi i kwiatowymi nutami zapachowymi (np. wina z późnego zbioru z regionu Mozeli)
- słodkie, produkowane z winogron porażonych szlachetną pleśnią (np. sauternes).
Kolejna kategoria win to wina wzmacniane, w których objętość alkoholu osiąga zwykle od 17% do 22%. Wina te mogą być wytrawne i cierpkie, takie jak sherry fino czy vin jaune. Podaje się je zwykle jako aperitif lub do zup czy tapas. Innym rodzajem win wzmacnianych są słodkie i rozgrzewające wina takie jak na przykład portugalskie porto, które podaje się do deserów.
Ostatnią kategorię stanowią wina musujące, które często dzieli się ze względu na metodę produkcji. Wyróżniane są metody: szampańska (klasyczna), transferowa, zbiornikowa oraz saturacja dwutlenkiem węgla, która polega na jego wkomponowaniu do kadzi. Charakter win musujących zależy jednak najbardziej od ich kontaktu z drożdżami, ewentualnej fermentacji wtórnej, a także użytej odmiany winorośli.
Do najpopularniejszych i najbardziej uznawanych win zalicza się: z win czerwonych Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah i Pinot Noir, a z win białych Chardonnay Sauvignon Blanc i Riesling.
Największymi producentami win na świecie są Włochy, Francja, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Argentyna, Chile, Australia, RPA, Chiny, Niemcy, Portugalia, Rosja, Rumunia, Węgry i Brazylia.
W Polsce winiarstwo jest dopiero w fazie rozwoju, bowiem zaczęło odradzać się dopiero po 1989 roku. Do powszechnej sprzedaży polskie wina trafiły dopiero na początku XXI wieku. Było to spowodowane koniecznością odbudowy całego przemysłu winiarskiego oraz nieprzyjaznym prawem. Winnice powstają w rejonach, gdzie już kiedyś istniały. Często łączy się je także z agroturystyką. W Polsce klimat nie pozwala na większe uprawy winorośli właściwej, dlatego zwykle uprawia się odporne na mróz i choroby hybrydy. Cechą charakterystyczną win produkowanych w Polsce jest dość wątłe ciało i niska zawartość alkoholu, czego powodem jest trudność w osiągnięciu odpowiedniego poziomu dojrzałości winogron.
Jeśli chodzi o spożycie win na świecie, to najwięcej wina spożywa się w Watykanie. Roczne spożycie na osobę wynosi tam ponad 60 litrów. Pozostałe regiony ze sporym spożyciem wina to Australia, Grenlandia i Europa Zachodnia ( w szczególności Francja). Tam roczne spożycie wina na osobę wynosi ok. 30-40 litrów. Spore spożycie ma także Ameryka Północna i pozostała cześć Europy ( ok. 20 litrów na osobę rocznie). Polska w ogólnym zestawieniu znajduje się na dalekim miejscu. Średnie spożycie roczne na jedną osobę wynosi ok. 2,2 litra.
Przekąską nieodłącznie kojarzącą się z winem są sery. Sery to produkty spożywcze, które powstają z mleka, poprzez wytrącenie z niego białka i tłuszczu. Powstałe skrzepy poddaje się dalszej obróbce. Tak jak i wina, istnieje wiele rodzajów serów. Dzieli się je ze względu na gatunek mleka, zawartość tłuszczu, konsystencję, proces produkcyjny i czas dojrzewania.
Z okazji Dnia Wina i Sera zespół Agencji Informacyjnej życzy wszystkim przyjemnego i smacznego świętowania.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/ 23.07.2020, akt. 20.07.2022