-A-photorealistic-image-of-a-large-container-ship-flying-the-flag-of-the-Peoples-Republic-of-China.-The-ship-is-massive-with-rows-of-colorful-contain

Chiny: W porcie Tianjin działa pierwszy kierowany sztuczną inteligencją zeroemisyjny terminal

Agencja Informacyjna, AI World: Port w Tianjin (ChRL) posiada pierwszy na świecie inteligentny terminal zeroemisyjnego oraz demonstracyjny obszar autonomicznej jazdy portowej. Tianjin utrzymuje handlową wymianę morską z ponad 500 portami w ponad 180 krajach i regionach. Jego przepustowość ładunkowa i kontenerowa plasuje się wśród dziesięciu największych na świecie.

Tianjin – innowacje w porcie

Cheng Weidong, doświadczony kierowca ciągnika siodłowego w Porcie Tianjin, świadczy o transformacji tego miejsca przez niemal trzy dekady. Teraz do jego nowych obowiązków należy szkolenie robotów transportowych. „W przeszłości doświadczony kierowca przewoził tylko kilkaset ton towaru dziennie. Dziś, dzięki sztucznej inteligencji, możemy transportować, ładować i rozładowywać towary z całego świata znacznie efektywniej” – mówi Cheng.

Połączenie ze światem

W listopadzie 2023 roku odbyło się Tianjin International Shipping Industry Expo, które promowało rozwój globalnego przemysłu morskiego i gospodarki morskiej. „Myśląc nad przyszłością żeglugi na tym ważnym spotkaniu, podkreślamy również imponujące postępy, które umieściły Chińską Republikę Ludową na czele świata morskiego” – powiedział Jin Yu Cheong z Baltic Asia.

Wzrost azjatyckich centrów żeglugowych

Ostatnie wydanie raportu Xinhua-Baltic International Shipping Center Development Index pokazuje, że centra żeglugowe regionu Azji i Pacyfiku wzrosły w ciągu ostatniej dekady. „W ciągu ostatnich 10 lat centra międzynarodowego przemysłu żeglugowego znacznie się zmieniły, a towary, handel i kapitał stopniowo przesuwały się na wschód” – stwierdził Hayao Gen, prezes Fenghai Technology Consulting Services Co., Ltd.

China COSCO Shipping Corporation Limited posiada ponad 1300 statków o łącznej pojemności 111 milionów ton nośności, co plasuje je na pierwszym miejscu na świecie.

Wpływ na globalne łańcuchy dostaw

Porty takie jak Szanghaj, Guangzhou i Qingdao teraz plasują się wśród czołowych międzynarodowych centrów żeglugowych, przyczyniając się do stabilności globalnych łańcuchów dostaw. Port Szanghajski przez 13 kolejnych lat utrzymywał pierwsze miejsce pod względem przepustowości kontenerowej.

Handel – korzyści dwustronne

Do Tianjin Dongjiang Free Trade Port Area niedawno przybył kontener z winem wysłanym z Włoch. „W 2017 roku wprowadziliśmy tylko kilka palet wina tej marki i postanowiliśmy 'poczekaj-zobacz’, jak zareaguje rynek” – mówi Michelle Hu, dyrektor operacyjny Marquis (Tianjin) Trading Co., Ltd.

Pierwsze miejsce na świecie

Chińska Republika Ludowa skutecznie organizuje globalną współpracę w całym łańcuchu przemysłu żeglugowego, w tym współpracę międzynarodowych portów, budownictwo okrętowe i leasing statków. China COSCO Shipping Corporation Limited posiada ponad 1,300 statków o łącznej pojemności 111 milionów ton nośności, co plasuje je na pierwszym miejscu na świecie.

Komentarz Redaktora Naczelnego

Postępy Chińskiej Republiki Ludowej w dziedzinie żeglugi są imponujące – mówi redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski. – Chiny od dawna myślą nie tylko o tym, by pozostać fabryką świata, ale także zorganizować światowy przepływ towarów. W tym czasie Polsce kwestionuje się sens budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i rozbudowy portu kontenerowego w Świnoujściu i to mimo tego, że polski eksport z roku na rok rośnie – komentuje Miłosz Manasterski.

Agencja Informacyjna, AI World /EST, news.cn/ 19.11.2023

Ilustracje: DALL-E