Targi Foodex Japan 2025

Bożena Wróblewska: Targi Foodex Japan 2025 – apetyt rośnie

Agencja Informacyjna: We wtorek, 11 marca 2025 r. rozpoczyna się jubileuszowa, 50. Foodex Japan w Tokio. To jedne z większych i ważniejszych targów spożywczych w Azji Południowo-Wschodniej. Polscy producenci na Foodex Japan obecni są stale od 2007 r.

Jaką opinię o obecności polskich wystawców na targach ma Andrzej Arendarski?

W 2025 roku, w kontekście Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, misja Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej, w Azji Południowo-Wschodniej, zyskuje dodatkowy wymiar, podkreślając eksportowy potencjał polskiej branży spożywczej i wzmacniając jej obecność na globalnej scenie. Udział, w targach Foodex Japan 2025, to dla polskich producentów żywności, poważna szansa nawiązania nowych partnerstw biznesowych i dodatkową promocję rodzimych produktów, na dynamicznie rozwijającym się rynku azjatyckim.

Znaczenie obecności polskich wystawców na targach międzynarodowych docenia podkreśla Andrzej Arendarski – Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej: „Udział w zagranicznych targach typu Foodex Japan 2025 to wyjątkowa okazja dla polskich przedsiębiorstw, by umocnić swoją pozycję na rynku japońskim i zwiększyć rozpoznawalność rodzimych produktów w globalnym handlu. Polska dysponuje silnym potencjałem eksportowym w sektorach takich jak nabiał, mięso, słodycze, przetwory owocowo-warzywne oraz produkty ekologiczne. Udział w targach Foodex Japan 2025, w Tokio, otwiera drogę do nowych partnerstw biznesowych i pozwala na efektywną promocję polskiej żywności na kontynencie azjatyckim. Obecność na tym rynku jest także okazją do pozyskania długoterminowych kontraktów, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości produkty, jak te pochodzące z Polski oraz dynamiczny rozwój eksportu”. – Twierdzi Andrzej Arendarski – Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej.

Jak promowana jest polska żywność wysokiej jakości?

Stoiska, na targach Foodex Japan 2025 w Tokio, prezentujące polskich producentów i organizacje branżowe będą miejscem ekspozycji wysokiej jakości żywności oznaczonej znakiem Unii Europejskiej. Polskie produkty spożywcze cieszą się rosnącym zainteresowaniem na rynkach azjatyckich. Japonia, trzecia co do wielkości gospodarka świata, z ponad 124.000.000 konsumentów, stanowi atrakcyjny rynek eksportowy dla polskich producentów żywności.

Jakie polskie towary dominują na rynku japońskim?

Na rynku japońskim dominują polskie towary rolno-spożywcze oraz artykuły pochodzenia zwierzęcego. Polski eksport produktów rolno-spożywczych do Japonii w 2023 roku osiągnął wartość 87.500.000 euro. W okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski, na wszystkie rynki świata, wyniosła łącznie 34.750.000.000 euro, co stanowi wzrost o 0,6 proc., w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. Zniesienie, w lipcu 2024 roku, zakazu importu polskiego mięsa drobiowego i produktów jajecznych przez Japonię, otworzyło nowe możliwości dla polskich eksporterów, co może przełożyć się na dalszy wzrost wartości sprzedaży na tym rynku.

Ilu polskich wystawców będzie obecnych na targach Foodex Japan 2025?

Na targach Foodex Japan 2025 zaprezentuje się blisko 50 polskich przedsiębiorstw oraz z przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który w swoje zadania ma wpisane wspieranie polskiego rolnictwa a także polskich organizacji branżowych, w tym Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczpospolitej Polskiej oraz Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Polskiej misji eksportowej będzie także towarzyszyła delegacja rządowa z udziałem Michała Kołodziejczaka – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Producenci żywności spotkają się z japońskimi partnerami biznesowymi, instytucjami otoczenia biznesu oraz konsumentami.

Udział w targach Foodex Japan 2025,w Tokio,to doskonała okazja, aby zwiększyć szanse na rozwój długofalowej współpracy handlowej. Wymiana handlowa pomiędzy Unią Europejską a Japonią, wspierana przez Umowę o Partnerstwie Gospodarczym (EPA), która stopniowo niweluje bariery handlowe i pomaga przedsiębiorstwom europejskim konkurować na rynku japońskim, otwiera dodatkowe możliwości dla polskich eksporterów.

Jakie polskiej produkty zostaną zaprezentowane na targach Foodex Japan 2025?

Podczas targów Foodex Japan 2025 ,w Tokio,zaprezentowane zostaną kluczowe produkty polskiego sektora rolno-spożywczego, w tym wysokiej jakości nabiał, przetworzone produkty rolne, takie jak słodycze, wyroby zbożowe i mleczne, a także specjalności mięsne na bazie polskiej wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Oferta obejmie również świeże owoce i warzywa, żywność premium i ekologiczną oraz suplementy diety, odzwierciedlając różnorodność i innowacyjność polskiego przemysłu spożywczego.

Co będzie towarzyszyć targom Foodex Japan 2025?

W wybranych dniach, targom Foodex Japan 2025,w Tokio,będą towarzyszyć degustacje i pokazy kulinarne, warsztaty z ekspertami branżowymi czy spotkania networkingowe z importerami, dystrybutorami oraz japońskimi influencerami. Prezentacja Polski, na Foodex Japan 2025,w Tokio,to zarówno przestrzeń biznesowa jak i wyjątkowy moment doświadczenia nowoczesnej polskiej gastronomii. Podczas targów Foodex Japan 2025,w Tokio,odbędą się pokazy kulinarne, w ramach których zaprezentowane zostaną innowacyjne interpretacje polskich dań – m.in. pierogi w autorskich wersjach fusion, tatar wołowy z polskiej wołowiny z azjatyckimi dodatkami, kremowe serniki, inspirowane japońskim stylem wypieków, a także eksperymentalne dania bazujące na polskich superfoods, takich jak żurawina, aronia czy fermentowane produkty mleczne.

Jaka jest opinia Bożeny Wróblewskiej na temat Foodex Japan 2025?

„Podczas poprzednich targów największym zainteresowaniem cieszyły się wędliny premium, ręcznie produkowane czekolady i naturalne słodycze oraz soki i nektary z polskich owoców.” – Przypomina Bożena Wróblewska – Prezes Zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej.” – „Udział w Foodex Japan 2025, w Tokio, jest dla polskich przedsiębiorstw szansą budowania rozpoznawalności na wymagającym rynku japońskim, ale także szansa na nawiązanie strategicznych relacji biznesowych i dalszą ekspansję w regionie Azji.” – Uważa Bożena Wróblewska – Prezes Zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej, które specjalizuje się w promocji polskich przedsiębiorców w Południowo-Wschodniej Azji.

Co to jest Azja Południowo-Wschodnia?

Azja Południowo-Wschodnia, czyli: Państwo Brunei Darussalam (نڬارا بروني دارالسلام), Republika Filipin, Republika Indonezji, Królestwo Kambodży (ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា), Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ປະຊາຊົນລາວ, (สาธารณรัฐประชาธิปไตยประชาชนลาว), Malezja, Republika Związku Mjanmy (dawniej Birma), Republika Singapuru (chiń. 新加坡共和国, tamil. சிங்கப்பூர் குடியரசு), Królestwo Tajlandii (ราชอาณาจักรไทย), Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego oraz Socjalistyczna Republika Wietnamu (Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam).

Kim jest Bożena Wróblewska?

Bożena Wróblewska jest Prezesem Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej, Centrum Promocji od 2004 roku. Studiowała Finanse Korporacyjne i Bankowość na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz na Washington State University. Jej głównym kompetencjami są koordynacja projektów na rynkach międzynarodowych, w obszarze promocji produktów i marek, a także strategiczne planowanie i tworzenie kampanii promocyjnych, oparte na analizie rynków zagranicznych, identyfikacji preferencji konsumentów, trendów rynkowych i konkurencji, oraz strategicznym pozycjonowaniu. Projekty związane z promocją produktów i marek realizowane są głównie na rynkach międzynarodowych, przede wszystkim w Azji, szczególnie na obszarze Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Północnej.

Bożena Wróblewska w latach 1999-2003, pełniła funkcję koordynatora programów na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wokół Morza Bałtyckiego, w tym w Rzeczpospolitej Polskiej, Republice Litwy, Republice Łotwy i w Republice Federalnej Niemiec. Projekty te obejmowały planowanie, wdrażanie i monitorowanie inicjatyw, mających na celu zrównoważony rozwój tych obszarów. Wcześniej, w latach 2000-2002, była koordynatorem wdrożenia lokalnych inicjatyw w ramach komponentu dla Europy Środkowo-Wschodniej Unii Europejskiej na pograniczu Polski, Litwy, Białorusi. Jej rola polegała na efektywnym zarządzaniu projektami, mającymi na celu wsparcie rozwoju lokalnych społeczności.

Co to jest Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej?

Krajowa Izba Gospodarcza Centrum Promocji Sp. z o.o. powstała w 2000 roku. Została powołana przez Krajową Izbę Gospodarczą – niezależną organizację biznesu, skupiającą największą liczbę przedsiębiorców w Polsce.

Jakie są cele Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej?

Celami działalności Krajowej Izby Gospodarczej Centrum Promocji jest kompleksowe wspieranie przedsiębiorstw, w zakresie kreowania wizerunku za granicą, rozwój eksportu oraz promocja handlu zagranicznego. Działalność obejmuje: promocję gospodarczą oraz doradztwo eksportowe; organizację targów zagranicznych; organizację wystaw; organizację misji handlowych; organizację konferencji i specjalistycznych szkoleń.

Co zrobiło Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej?

Od roku 2000 Krajowa Izba Gospodarcza Centrum Promocji zrealizowała szereg projektów pro-eksportowych i szkoleniowo-doradczych, Polskich Wystaw Narodowych za granicą oraz polskich wystąpień na wystawach branżowych w Europie i Azji, w tym m. in. w Republice Białorusi, Chińskiej Republice Ludowej, Republice Estonii, Federacji Rosyjskiej, Republice Kazachstanu, Republice Litwy, Republice Łotewskiej, w Japonii, na Ukrainie oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dziękujemy za przeczytanie artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o problematyce gospodarczej, które znajdują się na stronie www.agencja-informacyjna.com .

Agencja Informacyjna, Gospodarka, AI World, Japonia, /ART/ 10.03.2025, fot: mat. prasowe

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura