Bożena Wróblewska: Azja Południowo-Wschodnia to ciekawa perspektywa dla polskich przedsiębiorstw
Agencja Informacyjna: Bożena Wróblewska: „Widzimy duży potencjał dla polskich przedsiębiorstw – mają one szansę podbić swoimi produktami Socjalistyczną Republikę Wietnamu i Republikę Singapuru. Warto się pospieszyć, zanim zrobią to inni.” – Uważa Bożena Wróblewska – prezes zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej (CP KIG), w rozmowie z dziennikiem „Puls Biznesu”.
Spis treści
Ilu ludzi żyje w Wietnamie?
W Socjalistycznej Republice Wietnamu mieszka 100.000.000 potencjalnych konsumentów. – „Wietnam to państwo, w dużej mierze, importowe, gdzie produkcja jest niewielka, a potrzeby w zakresie wielu towarów i usług stale rosną, ze względu na coraz większą ilość konsumentów oraz rosnące ich potrzeby.” – Twierdzi Bożena Wróblewska – prezes zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej (CP KIG).
Czy ciekawym kierunkiem eksportowym jest Singapur?
Ciekawym kierunkiem eksportowym jest także Republika Singapuru. Tutaj też króluje import zagranicznych towarów, a produkcja jest znikoma.– „Singapur to bardzo bogaty rynek, który stanowi „handlowy hub” na cały region.” – Ocenia Bożena Wróblewska – prezes zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej (CP KIG).
W Republice Singapuru mieszka zaledwie 6.000.000 ludzi, ale działa największy po Szanghaju port na świecie, przez który przechodzi ogromny wolumen handlu między Azją i całym światem.
Możliwości współpracy z Azją są zatem ogromne. Jednak, aby zaistnieć w tym regionie, trzeba poświęcić trochę czasu i być zdeterminowanym.” – Wyjaśnia Bożena Wróblewska – prezes zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej (CP KIG) na łamach dziennika „Puls Biznesu”.
Co to jest Azja Południowo-Wschodnia?
Azja Południowo-Wschodnia, czyli: Państwo Brunei Darussalam (, نڬارا بروني دارالسلام), Republika Filipin, Republika Indonezji, Królestwo Kambodży (ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា), Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna (ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ປະຊາຊົນລາວ, (สาธารณรัฐประชาธิปไตยประชาชนลาว), Malezja, Republika Związku Mjanmy (dawniej Birma), Republika Singapuru (chiń. 新加坡共和国, tamil. சிங்கப்பூர் குடியரசு), Królestwo Tajlandii (ราชอาณาจักรไทย), Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego oraz Socjalistyczna Republika Wietnamu (Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam).
Co to jest ASEAN?
ASEAN (ang. Association of South-East Asian Nations – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) to organizacja polityczno-gospodarcza, założona 8 sierpnia 1967 roku, po upadku Association of South-East Asia. Celem organizacji jest przyspieszanie wzrostu ekonomicznego, socjalnego oraz kulturowego w regionie oraz promowanie pokoju i stabilizacji na terytorium państw należących do tego ugrupowania.
W ostatnich latach ekonomiści zaczęli zauważać dynamizm gospodarczy państw z obszaru Azji Południowo-Wschodniej, które w sposób istotny zaczynają także wpływać na zmianę sytuacji gospodarki światowej. Stworzenie grupy ASEAN spowodowało, iż w ostatnich latach zwiększyła się wymiana międzynarodowa między ASEAN a Unią Europejską, w tym zintensyfikowanie kontaktów handlowych z Polską.
Kim jest Bożena Wróblewska?
Bożena Wróblewska jest Prezesem Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej, Centrum Promocji od 2004 roku. Studiowała Finanse Korporacyjne i Bankowość na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz na Washington State University. Jej głównym kompetencjami są koordynacja projektów na rynkach międzynarodowych, w obszarze promocji produktów i marek, a także strategiczne planowanie i tworzenie kampanii promocyjnych, oparte na analizie rynków zagranicznych, identyfikacji preferencji konsumentów, trendów rynkowych i konkurencji, oraz strategicznym pozycjonowaniu. Projekty związane z promocją produktów i marek realizowane są głównie na rynkach międzynarodowych, przede wszystkim w Azji, szczególnie na obszarze Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Północnej.
Bożena Wróblewska w latach 1999-2003, pełniła funkcję koordynatora programów na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wokół Morza Bałtyckiego, w tym w Rzeczpospolitej Polskiej, Republice Litwy, Republice Łotwy i w Republice Federalnej Niemiec. Projekty te obejmowały planowanie, wdrażanie i monitorowanie inicjatyw, mających na celu zrównoważony rozwój tych obszarów. Wcześniej, w latach 2000-2002, była koordynatorem wdrożenia lokalnych inicjatyw w ramach komponentu dla Europy Środkowo-Wschodniej Unii Europejskiej na pograniczu Polski, Litwy, Białorusi. Jej rola polegała na efektywnym zarządzaniu projektami, mającymi na celu wsparcie rozwoju lokalnych społeczności.
Co to jest Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej?
Krajowa Izba Gospodarcza Centrum Promocji Sp. z o.o. powstała w 2000 roku. Została powołana przez Krajową Izbę Gospodarczą – niezależną organizację biznesu, skupiającą największą liczbę przedsiębiorców w Polsce.
Jakie są cele Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej?
Celami działalności Krajowej Izby Gospodarczej Centrum Promocji jest kompleksowe wspieranie przedsiębiorstw, w zakresie kreowania wizerunku za granicą, rozwój eksportu oraz promocja handlu zagranicznego. Działalność obejmuje: promocję gospodarczą oraz doradztwo eksportowe; organizację targów zagranicznych; organizację wystaw; organizację misji handlowych; organizację konferencji i specjalistycznych szkoleń.
https://www.youtube.com/watch?v=Xj_r1J0Wmqk
Co zrobiło Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej?
Od roku 2000 Krajowa Izba Gospodarcza Centrum Promocji zrealizowała szereg projektów pro-eksportowych i szkoleniowo-doradczych, Polskich Wystaw Narodowych za granicą oraz polskich wystąpień na wystawach branżowych w Europie i Azji, w tym m. in. w Republice Białorusi, Chińskiej Republice Ludowej, Republice Estonii, Federacji Rosyjskiej, Republice Kazachstanu, Republice Litwy, Republice Łotewskiej, w Japonii, na Ukrainie oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Dziękujemy za przeczytanie artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o problematyce gospodarczej, które znajdują się na stronie www.agencja-informacyjna.com .
Agencja Informacyjna, AI World, Gospodarka, Wietnam, /DEC/ 12.02.2025, źródło: Puls Biznesu