Wietnam Ho Chi Minh City

Centrum Promocji KIG: Czy Daleki Wschód, a zwłaszcza Wietnam, może być bliski?

Agencja Informacyjna: Eksperci i inwestorzy uważają określenie „Daleki Wschód” za zbyt mało precyzyjne. Każde państwo w tym regionie jest zupełnie inne: – odmienna kultura, zróżnicowane oczekiwania. Przyczyną takie stanu rzeczy są uwarunkowania kulturowe, prawne, ustrojowe, historyczne oraz m.in. przyzwyczajenia konsumenta z danego kraju. To wstęp do refleksji, które na ten temat ma Bożena Wróblewska – prezes Zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej:

Bożena Wróblewska: Nie ma jednego „Dalekiego Wchodu”

Chińska Republika Ludowa, Japonia, Republika Korea, Republika Indonezji, Socjalistyczna Republika Wietnamu, – bez poznania specyfiki tych państw może być bardzo trudno o „przebicie się” z własną ofertą handlową czy z inwestycją. Od czego zacząć poznawanie specyfiki wybranego kraju? Może od weryfikacji utartych wyobrażeń. Na przykład Wietnam nadal jest często postrzegany przez obrazy z przeszłości, czyli ulice pełne rowerów i ryżowe pola.

Jaki obecnie jest Wietnam?

W rzeczywistości Socjalistyczna Republika Wietnamu to państwo, które przeszło gigantyczną transformację społeczno-gospodarczą. Przekształciła ona kraj z rolniczego społeczeństwa w nowoczesną gospodarkę przemysłową i technologiczną.

Widać to wyraźnie po dużych aglomeracjach pełnych wieżowców, nowoczesnych centrów handlowych i imponującej, rosnącej infrastruktury. Albo po rozwoju sektora turystyki. W Socjalistycznej Republice Wietnamu zniknęły z ulic wszechobecne rowery. Zastąpiły je wprawdzie skutery, ale państwo dynamicznie rozwija własny przemysł motoryzacyjny.

Kto inwestuje w Wietnamie?

Socjalistyczna Republika Wietnamu skutecznie przyciągnęła największych producentów typu Samsung (Republika Korea) czy Intel (Stany Zjednoczone Ameryki), Adamed (Rzeczpospolita Polska) co sprawiło, że stała się ogromnym ośrodkiem produkcji urządzeń cyfrowych czy ogólnie elektroniki, a nawet farmaceutyków  w regionie. Połączenie tego z rozwojem handlu e-commerce i wzrostem klasy średniej nastawionej na konsumpcję, stawia ten Socjalistyczną Republikę Wietnamu na doskonałej pozycji do uzyskania statusu głównej gospodarki Azji Południowo-Wschodniej.

Jaka jest pozycja Wietnamu?

O pozycji Socjalistycznej Republiki Wietnamu świadczy wiele danych. Bank Światowy ocenił, że w 2024 r. produkt Krajowy brutto tego państwa wzrósł o 5,5 proc., i spodziewa się, że w 2025 r. umocni się do 6 proc. Inne źródła z kolei przewidują wzrost w przedziale aż 6-6,5 proc. w ciągu najbliższej dekady. Ma to sprawić, że Socjalistyczna Republika Wietnamu ma osiągnąć statusu gospodarki o wysokim dochodzie do 2045 r.

Prognozy długoterminowe Banku Światowego oceniają, że do 2035 r. Wietnam przekształci się w gospodarkę przemysłową o statusie „uppermiddleincomeeconomy” (gospodarka średniodochodwa) lub „high incomeeconomy” (gospodarka wysokodochodwa).

Jakie podejście do relacji międzynarodowych ma Wietnam?

Co istotne, Socjalistyczna Republika Wietnamu ma pragmatyczne podejście do relacji międzynarodowych. Położenie w centrum Azji Południowo-Wschodniej czyni go atrakcyjnym węzłem dla globalnych łańcuchów dostaw, zwłaszcza w kontekście napięć handlowych między Chińską Republika Ludową a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Wiele przedsiębiorstw przeniosło swoje operacje z Państwa Środka do Socjalistycznej Republiki Wietnamu, aby skorzystać z niższych kosztów i unikać taryf celnych.

W czym może pomóc Centrum Promocji KIG w Wietnamie?

Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej realizuje szereg kampanii promujących polskie i europejskie produkty rolno-spożywcze na rynku wietnamskim, co spotyka się z pozytywnym odbiorem zarówno biznesu, jak i konsumenta wietnamskiego.

Część polskiego biznesu już poznała zalety Socjalistycznej Republiki Wietnamu. W największym stopniu Polska eksportuje do tego państwa maszyny i urządzenia, w tym sprzęt przemysłowy. Sprzedawanych jest także dużo produktów rolno-spożywczych, głównie mleko i mięso. Polska eksportuje także chemikalia, nawozy, środki ochrony roślin, produkty farmaceutyczne oraz wyroby metalowe.

Są też inwestorzy – np. Grupa Adamed polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczno-biotechnologiczne) nabyło 100 proc. udziałów w wietnamskiej spółce Davipharm i z powodzeniem rozwija działalność w całym regionie.

Czy Polacy cieszą się sympatią Wietnamczyków?

Warto dodać, że Polska cieszy się sympatią m.in. z tego względu, że wielu Wietnamczyków studiowało nad Wisłą. Podczas spotkania „face to face” (twarzą w twarz) może się okazać, że wietnamski rozmówca mówi po polsku. Po bardziej dogłębne poznanie warunków udanej biznesowej obecności w Wietnamie i innych państwach Azji Południowo-Wschodniej zapraszam jednak do Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej.

Bożena Wróblewska – prezes Zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej


Kim jest Bożena Wróblewska?

Bożena Wróblewska jest Prezesem Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej, Centrum Promocji Sp. z o.o. od 2004 roku. Studiowała Finanse Korporacyjne i Bankowość na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz na Washington State University. Jej głównym kompetencjami są koordynacja projektów na rynkach międzynarodowych, w obszarze promocji produktów i marek, a także strategiczne planowanie i tworzenie kampanii promocyjnych, oparte na analizie rynków zagranicznych, identyfikacji preferencji konsumentów, trendów rynkowych i konkurencji, oraz strategicznym pozycjonowaniu. Projekty związane z promocją produktów i marek realizowane są głównie na rynkach międzynarodowych, przede wszystkim w Azji, szczególnie na obszarze Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Północnej.

https://portal-informacyjny.com/?s=certyfikat

Bożena Wróblewska w latach 1999-2003, pełniła funkcję koordynatora programów na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wokół Morza Bałtyckiego, w tym w Rzeczpospolitej Polskiej, Republice Litwy, Republice Łotwy i w Republice Federalnej Niemiec. Projekty te obejmowały planowanie, wdrażanie i monitorowanie inicjatyw, mających na celu zrównoważony rozwój tych obszarów. Wcześniej, w latach 2000-2002, była koordynatorem wdrożenia lokalnych inicjatyw w ramach komponentu dla Europy Środkowo-Wschodniej Unii Europejskiej na pograniczu Polski, Litwy, Białorusi. Jej rola polegała na efektywnym zarządzaniu projektami, mającymi na celu wsparcie rozwoju lokalnych społeczności.

Co to jest Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej?

Krajowa Izba Gospodarcza Centrum Promocji Sp. z o.o. powstała w 2000 roku. Została powołana przez Krajową Izbę Gospodarczą – niezależną organizację biznesu, skupiającą największą liczbę przedsiębiorców w Polsce.

Jakie są cele Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej?

Celami działalności Krajowej Izby Gospodarczej Centrum Promocji jest kompleksowe wspieranie przedsiębiorstw, w zakresie kreowania wizerunku za granicą, rozwój eksportu oraz promocja handlu zagranicznego. Działalność obejmuje: promocję gospodarczą oraz doradztwo eksportowe; organizację targów zagranicznych; organizację wystaw; organizację misji handlowych; organizację konferencji i specjalistycznych szkoleń.

Co zrobiło Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej?

Od roku 2000 Krajowa Izba Gospodarcza Centrum Promocji zrealizowała szereg projektów pro-eksportowych i szkoleniowo-doradczych, Polskich Wystaw Narodowych za granicą oraz polskich wystąpień na wystawach branżowych w Europie i Azji, w tym m. in. w Republice Białorusi, Chińskiej Republice Ludowej, Republice Estonii, Federacji Rosyjskiej, Republice Kazachstanu, Republice Litwy, Republice Łotewskiej, w Japonii, na Ukrainie oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Co to jest Daleki Wschód?

Daleki Wschód – nazwa stosowana na określenie obszaru wschodniej Azji, ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego. 

Najczęściej do tego regionu zalicza się Japonię, Koreę Południową, Koreę Północną, Republikę Chińską (Tajwan) oraz wschodnie tereny Chińskiej Republiki Ludowej. Niekiedy włącza się również Mongolię, kraje Azji Południowo-Wschodniej położone na Archipelagu Malajskim i Półwyspie Indochińskim, takie jak Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, Królestwo Bhutanu, Republika Związku Mjanmy (dawniej Związek Birmański), Królestwo Tajlandii, Republika Singapuru, Państwo Brunei Darussalam,  Królestwo Kambodży, czy Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki.

Daleki Wschód jest najludniejszym regionem świata: na obszarze ponad 5.000.000 km² zamieszkuje tu blisko 2.100.000.000 osób (2012).

https://youtu.be/imwrtAP0u3U?si=yyUN8Nro_rsEDvcQ

Dziękujemy za przeczytanie artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o problematyce gospodarczej, które znajdziesz tutaj.

Agencja Informacyjna, AI World, Gospodarka, Wietnam, /DEC/ źródło: Home & Market, / Na zdjęciu Ho Chi Minh City, Wietnam , fot. Min An / 6.01.2025

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura