Bard sztuczna inteligencja

Bard sztuczna inteligencja od Google AI: ile kosztuje i jak działa?

Agencja Informacyjna: Bard to sztuczna inteligencja stworzona przez Google AI i udostępniona już użytkownikom internetu. Co potrafi, a czego jeszcze nie umie nowe narzędzie stworzone przez potężną wyszukiwarkę?Czym jest Bard sztuczna inteligencja od Google AI?

Bard to duży model językowy (LLM), który został opracowany przez Google AI. Jest to sztuczna inteligencja, która została przeszkolona na ogromnym zbiorze danych tekstu i kodu. Umożliwia to Bardowi generowanie tekstu, tłumaczenie języków, pisanie różnego rodzaju kreatywnych treści i odpowiadanie na pytania w sposób informacyjny.

Jak działa Bard?

Bard sztuczna inteligencja od Google AI jest modelem językowym opartym na sieci neuronowej. Sieć neuronowa to typ sztucznej inteligencji, który jest inspirowany ludzkim mózgiem. Sieć neuronowa Barda jest przeszkolona na ogromnym zbiorze danych tekstu i kodu. Ten zbiór danych zawiera tekst z książek, artykułów, stron internetowych i innych źródeł. Kod z repozytoriów GitHub i innych witryn internetowych. Kiedy użytkownik podaje Bardowi instrukcję lub pytanie, sieć neuronowa Barda przetwarza instrukcję lub pytanie i generuje odpowiedź. Odpowiedź Barda jest tworzona na podstawie wiedzy, którą sieć neuronowa zdobyła podczas szkolenia.

Możliwości Barda – sztucznej inteligencji od Google AI

Generowanie tekstu 

Bard może generować tekst w różnych stylach i formatach. Może generować wiersze, kod, skrypty, utwory muzyczne, e-maile, listy itp.

Przykłady:

 • Bard może napisać wiersz o miłości w stylu romantycznym.

 • Bard może napisać kod w języku Python, który rozwiązuje problem matematyczny.

 • Bard może napisać scenariusz do filmu akcji.

 • Bard może napisać utwór muzyczny w stylu klasycznym.

 • Bard może napisać e-mail do przyjaciela, w którym opowiada o swoich planach na weekend.Bard może napisać list do rodziny, w którym dzieli się swoimi przemyśleniami na temat aktualnych wydarzeń.

Bard sztuczna inteligencja od Google AI pisze bardzo szybko i sprawnie w porównaniu z konkurencją. W dodatku od razu oferuje trzy warianty tekstu oraz sposoby jego modyfikacji. Możemy wybrać wersję krótszą, dłuższą, profesjonalną, prostszą i bardziej swobodną. A to wszystko również w trzech wariantach. Niestety w przypadku wybrania wersji dłuższej kolejne warianty mogą być niepełne, przycięte. Google AI musi jeszcze nad tym popracować, ale szybkość działania Barda jest naprawdę imponująca.

Gorzej z prawdomównością… Niestety Bardowi (jak to poetom) nie do końca można zaufać, choć potrafi szybko badać internet, wyniki mogą jednak nas zaskoczyć. Bard poproszony o wyszukiwanie wypowiedzi artystów na temat śmierci aktora Macieja Damięckiego obok prawdziwych danych wyszukał nam odpowiedzi osób, które również już dawno nie żyją. Warto prosić więc Barda o wskazywanie źródeł.

Tłumaczenie języków 

Bard może tłumaczyć tekst z jednego języka na drugi. Obecnie obsługuje ponad 100 języków.Przykłady:

 • Bard może przetłumaczyć artykuł z angielskiego na polski.

 • Bard może przetłumaczyć książkę z francuskiego na hiszpański.

 • Bard może przetłumaczyć stronę internetową z chińskiego na japoński.

Test zdolności językowych Barda

Nad tłumaczeniem języków Google pracowało od bardzo dawna, więc zdolności Barda w tym zakresie nie dziwią. Sprawdziliśmy, czy Tłumacz Google korzysta z tego samego modułu językowego co Bard. Oto tekst z języka angielskiego przełożony na Polski przez Tłumacza Google:

„Pierwszy satelita opracowany przez ormiańskich specjalistów w Armenii, Hayasat-1, został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Satelita zostanie wystrzelony na orbitę o wysokości 517 km, nazywaną orbitą synchroniczną ze Słońcem. Jest wyjątkowy, ponieważ stale obraca się wokół osi Ziemi i jest zorientowany w ten sam sposób względem Słońca. Oznacza to, że za każdym razem, gdy satelita przekracza równik ziemski, mniej więcej w tym samym czasie, mamy sesje komunikacyjne.

Według wstępnych danych już jutro rano będzie można nawiązać kontakt z satelitą. Nie oznacza to jednak, że połączenie będzie działać, gdyż satelita od dłuższego czasu był wyłączony, z Holandii do USA, i w tym czasie akumulatory mogły się stopniowo rozładowywać, co oznacza, że może mu nie wystarczyć naładuj, aby natychmiast rozpocząć swoje funkcje.”

A teraz wersja przetłumaczona przez Barda:

„Sure, here is the translation of the text into Polish:

Pierwszy satelita opracowany przez armeńskich specjalistów w Armenii, Hayasat-1, został wystrzelony w kosmos rakietą Falcon 9 SpaceX.

Satelit zostanie umieszczony na orbicie o wysokości 517 km, nazywanej orbitą synchroniczną ze Słońcem. Jest to wyjątkowe, ponieważ satelita stale obraca się wokół osi Ziemi i jest zorientowany w ten sam sposób względem Słońca. Oznacza to, że za każdym razem, gdy satelita przekracza równik Ziemi mniej więcej o tym samym czasie, mamy sesje komunikacyjne.

Według wstępnych danych, jutro rano będzie już możliwe nawiązanie kontaktu z satelitą. Nie oznacza to jednak, że połączenie będzie działać, ponieważ satelita był wyłączony przez długi czas, od Holandii do USA, aw tym czasie baterie mogły stopniowo tracić ładunek, co oznacza, że może nie mieć wystarczającej ilości energii, aby natychmiast rozpocząć swoje funkcje.”

Jak widzicie Bard ma osobny mechanizm tłumaczący od Tłumacza Google i generalnie jeśli chodzi o tłumaczenie z angielskiego na polski to radzi sobie gorzej od popularnego narzędzia. Sztuczna inteligencja zrobiła błędy ortograficzne („satelit”, „aw” ) użyła niepoprawnej formy („o tym samym czasie”) i niezręcznego sformułowania „wystrzelony w kosmos rakietą”.

Tłumacz Google używa też frazy „ormiański satelita”, podczas gdy Bard tłumaczy „armeński satelita”. I w tym przypadku rację ma Bard, ponieważ przymiotnik „ormiański” przypisywany jest do narodu Ormian. Jednak w przypadku Republiki Armenii, w której zamieszkują nie tylko Ormianie (choć stanowią oni większość) coraz częściej używa się określenia „armeński”.

W każdym razie wiemy już, że Bard sztuczna inteligencja od Google AI samodzielnie uczy się sztuki przekładu nie korzystając z możliwości Tłumacza Google. I musi jeszcze nad tym popracować…

Bard – sztuczna inteligencja od Google AI tworzy kreatywne teksty

Bard może generować różnego rodzaju kreatywne treści, takie jak opowiadania, wiersze, scenariusze, utwory muzyczne itp.

Przykłady:

 • Bard może napisać opowiadanie o przygodach robota w świecie przyszłości.

 • Bard może napisać wiersz o miłości do natury.

 • Bard może napisać scenariusz do filmu science fiction.

 • Bard może napisać utwór muzyczny w stylu rockowym.

Jak Bard, sztuczna inteligencja od Google radzi sobie z wierszami?

Postanowiliśmy sprawdzić jak idzie Bardowi pisanie poezji. Jego zadaniem było napisanie sonetu o miłości do kobiety inspirowanego twórczością filmową Woodego Allena. Zgadzamy się, że nie jest to zadanie łatwe, ale po co nam sztuczna inteligencja do łatwych zadań?

Sonet o miłości do kobiety

O ty, której uroda

Jest jak wstrząsające piękno

Którego nie można zapomnieć

Pomimo upływu czasu,

O ty, której uśmiech

Jest jak słoneczny dzień

Który rozjaśnia każdy dzień

I sprawia, że wszystko jest łatwiejsze,

O ty, której śmiech

Jest jak muzyka

Która wypełnia mnie radością

I sprawia, że czuję się wolny,

Kocham cię bardziej niż słowa

Mogłyby wyrazić,

I nigdy nie przestanę cię kochać

Pomimo wszystkich przeciwności.

(Bard sztuczna inteligencja od Google AI)

Już na samym początku musimy z powrotem wysłać Barda do szkoły, bo nie użył formy sonetu w żadnym z trzech wariantów tekstu (sonet musi mieć 14 wersów, utwory Barda mają po 16 wersów). Sonet jest rymowany według specyficznego schematu, Bard napisał wiersz bez rymów. To jednak może być efekt nadużywania pojęcia „sonetu” przez współczesnych twórców, którzy często tytułują tak utwory nie mające nic wspólnego z klasyczną formą. Jednak Bard powinien znać kanony literackie. Za to zna twórczość Woodego Allena (a przynajmniej tak mu się wydaje) i potrafi uzasadnić swoje działania twórcze:

„Ten sonet inspirowany jest twórczością filmową Woodego Allena, ponieważ zawiera w sobie elementy charakterystyczne dla jego filmów, takie jak:

 • Uczucie melancholii i tęsknoty za przeszłością, wyrażone przez stwierdzenie, że uroda kobiety jest „wstrząsającym pięknem, którego nie można zapomnieć”.
 • Skupienie się na codziennych, prostych chwilach, które są źródłem szczęścia, wyrażone przez stwierdzenie, że uśmiech kobiety jest „jak słoneczny dzień, który rozjaśnia każdy dzień”.
 • Humor, wyrażony przez stwierdzenie, że śmiech kobiety jest „jak muzyka, która wypełnia mnie radością i sprawia, że czuję się wolny”.

Sonet kończy się deklaracją miłości, która jest trwała i niezmienna, pomimo wszystkich przeciwności.”

Bard na warsztaty literackie

O wartość literacką tekstu zapytaliśmy redaktora naczelnego Agencji Informacyjnej, Miłosza Manasterskiego, który sam para się twórczością literacką, prowadzi warsztaty literackie i był jurorem w wielu konkursach literackich. Nie powiedzieliśmy, że nie jest to dzieło człowieka. – Przede wszystkim sonet to sonet, a ten wiersz sonetem nie jest – ocenia Miłosz Manasterski. – Przypuszczam, że autor stawia pierwsze kroki w poezji, więc nie należy go jednak zniechęcać. Jeśli odbiorcą utworu jest konkretna kobieta, to wierzę, że jego lektura sprawiła jej przyjemność. W konkursie literackim ten wiersz przeszedłby jednak niezauważony, ze względu na małą oryginalność. Autora jednak proszę pochwalić za podjęcie wyzwania i zaprosić na warsztaty literackie, na których będzie mógł doskonalić swoje pióro – stwierdził Miłosz Manasterski.

Cechy wyróżniające Barda

Bard wyróżnia się kilkoma cechami, które czynią go wyjątkowym wśród innych modeli językowych:

 • Bard jest przeszkolony na ogromnym zbiorze danych tekstu i kodu. To pozwala Bardowi generować bardziej kreatywny i informacyjny tekst niż inne modele językowe, które są przeszkolone na mniejszych zbiorach danych.

 • Bard może generować kod, który jest bardziej wydajny i efektywny.

 • Bard może odpowiadać na pytania w sposób bardziej kompleksowy i wyczerpujący.

 • Bard jest w stanie zrozumieć i odpowiedzieć na otwarte, trudne lub dziwne pytania. To pozwala Bardowi być bardziej pomocnym i informatywnym niż inne modele językowe, które mogą mieć trudności z odpowiedzią na takie pytania.

Przykłady:

 • Bard może odpowiedzieć na pytanie „Co by się stało, gdyby Ziemia przestała się obracać?” albo „Jak znaleźć sens życia?”

To ostatnie pytanie postanowiliśmy zadać i sprawdzić, jak sobie poradzi z nim Bard, sztuczna inteligencja od Google. Jest to pytanie, które z reguły zadają osoby o obniżonym w nastroju lub cierpiące na depresję. Ważne jest, by sztuczna inteligencja udzieliła rozważną odpowiedź.

Sens życia według Barda

Sens życia to pytanie, które nurtuje ludzi od wieków. Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, która spełniłaby wszystkich. Jednak istnieją pewne rzeczy, które mogą pomóc nam znaleźć sens w naszym życiu.

1. Znajdź swoje wartości i cele.

Pierwszym krokiem do znalezienia sensu w życiu jest poznanie swoich wartości i celów. Co jest dla Ciebie ważne? Co chcesz osiągnąć? Kiedy znasz swoje wartości i cele, możesz zacząć szukać sposobów na ich realizację. 

2. Skup się na tym, co masz, a nie na tym, czego nie masz.

Ludzie często skupiają się na tym, czego nie mają, i to może prowadzić do poczucia braku sensu w życiu. Zamiast tego skup się na tym, co masz. Zastanów się nad swoimi błogosławieństwami, takimi jak zdrowi bliscy, dach nad głową i jedzenie na stole. Kiedy skupisz się na tym, co masz, poczujesz się bardziej wdzięczny i spełniony. 

3. Pomagaj innym.

Pomaganie innym jest jednym z najlepszych sposobów na znalezienie sensu w życiu. Kiedy pomagasz innym, czujesz się dobrze z samym sobą i robisz różnicę w świecie. Istnieje wiele sposobów na pomaganie innym, takich jak wolontariat, przekazywanie darowizn lub po prostu bycie dobrym przyjacielem lub członkiem rodziny. 

4. Naucz się cieszyć chwilą.

Życie jest pełne piękna i cudów, ale często za bardzo skupiamy się na przyszłości lub przeszłości, aby to zauważyć. Naucz się cieszyć chwilą i znajdować radość w prostych rzeczach, takich jak spędzanie czasu z bliskimi, podziwianie natury lub po prostu cieszenie się smakiem pysznego posiłku. 

5. Miej otwarty umysł.

Świat jest pełen niespodzianek. Miej otwarty umysł na nowe doświadczenia i możliwości. Nigdy nie wiesz, kiedy możesz odkryć coś, co całkowicie odmieni Twoje życie. 

Szukanie sensu w życiu to podróż, a nie cel. Nie oczekuj, że znajdziesz odpowiedź w jednej chwili. Zamiast tego bądź cierpliwy i otwarty na nowe możliwości. W końcu znajdziesz to, co szukasz.

Do każdego z pięciu tekstów Bard sztuczna inteligencja od Google AI dodała również grafik wyszukanie w sieci, które mają za zadanie ilustrować tekst a może nawet poprawić humor komuś, kto zadaje egzystencjalne pytanie.

Ile kosztuje Bard sztuczna inteligencja od Google AI?

Konkurencja przygotowała oferty w różnych planach cenowych w ramach abonamentu za miesiąc lub za samo użytkowanie AI. Ile kosztuje Bard? Mamy dla Was świetną wiadomość. Google AI udostępnia swoje narzędzie za darmo na stronie https://bard.google.com/. Oczywiście trzeba się zarejestrować, jeśli ktoś nie posiada konta Google.

Czy warto? Oczywiście – próbujcie, sprawdzajcie, testujcie. I pamiętajcie tylko, że samo Google AI przypomina, że jest to ciągle eksperyment.

Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST, Bard sztuczna inteligencja od Google AI, Tłumacz Google/ 3.12.2023

Ilustracje: DALL-E