124 sklepy sezonowe w miejscowościach turystycznych

 

W okresie wakacyjnym, sklepy w małych miejscowościach turystycznych, cieszących się ogromną popularnością odwiedzających, przeżywają prawdziwe oblężenie klientów, którzy odpoczywają w okolicy. Turyści i podróżni zamiast cieszyć się urokami urlopu, sporo czasu poświęcają sprawom aprowizacyjnym. Z odsieczą przychodzi sieć Żabka, która w okresie wakacyjnym uruchmia sowje placówki sezonowe.

W 2023 r. sieć Żabka uruchomi 124 sklepy sezonowe, czyli o ponad 20 proc. więcej niż w roku 2022. Pojawią się one w 24 nowych lokalizacjach, m.in. w osadzie Przyjezierze nad Jeziorem Ostrowskim, w kaszubskich wsiach Nadole i Swornegacie, we wsi Mielenko na Pojezierzu Słowińskim oraz w stolicy polskiego żeglarstwa, czyli Giżycku. Sklepy sezonowe mają zapewnić wygodę turystom, dając im stały dostęp do oferowanych przez sieć produktów i usług. Są także szansą na dodatkowy rozwój i przychód dla franczyzobiorców, którzy na co dzień prowadzą sklep w standardowych lokalizacjach.

Modern convenience stało się trwałym trendem

Grupa Żabka to najdynamiczniej rozwijająca się sieć modern convenience w Europie Środkowo-Wschodniej – obejmuje ponad 9.000 sklepów, prowadzonych przez ponad 8.000 franczyzobiorców. Żabka to także największa w Europie sieć sklepów autonomicznych – licząca ok. 50 Żabek Nano. W skład Grupy wchodzą także Maczfit, Dietly, delio i Żabka Jush. Zakres i skala działalności Grupy Żabka oraz franczyzobiorców ma istotny wpływ na polską gospodarkę, co obrazuje kwota wartości dodanej (VA), która za 2022 r. wyniosła 7.000.000.000 zł (w porównaniu do 5.300.000.000 zł w 2021 r.). Liczba ta równa się kwocie, która wystarczyłaby na sfinansowanie remontu ok. 12.700 km dróg krajowych.

„Sklepy sezonowe to bardzo pożyteczne rozwiązanie.” – Uważa Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Infrastruktura w miejscowościach, w których mieszka poza wakacyjnym sezonem kilkaset  jest z pewnością pożytecznym rozwiązaniem.” – Ocenia Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Pierwsze ze sklepów sezonowych Żabki, w popularnych nadbałtyckich miejscowościach, zostały otwarte już w drugiej połowie kwietnia 2023 r., dzięki czemu klienci mogli z nich korzystać podczas wypoczynku w trakcie długiego weekendu majowego. Kolejne, w większości zostały uruchomione już przed Bożym Ciałem czyli długim weekendem czerwcowym.

„Z roku na rok sieć Żabka otwiera coraz więcej sklepów sezonowych po to, aby być jeszcze bliżej swoich klientów i ułatwiać im życie, a w konsekwencji sprawiać, że czas który musieliby przeznaczać na sprawunki, mogą wykorzystać w inny sposób.” – Przekonuje Przemysław Kijewski – dyrektor ds. operacyjnych w Żabka Polska. – „Chodzi o to aby w trakcie wakacyjnych urlopów czy weekendowych wyjazdów turyści i podróżni mogli w pełni cieszyć się wypoczynkiem. Bez względu na miejsce – zarówno w nadbałtyckich miejscowościach, jak i nad mazurskimi jeziorami. W „sezonowych” Żabkach można znaleźć dobrze znany klientom asortyment, który jest sprawdzonym i bezpiecznym wyborem, a także skorzystać z szeregu wygodnych usług.” – Wyjaśnia Przemysław Kijewski – dyrektor ds. operacyjnych w Żabka Polska.

Żabka Nano – na największych targach na świecie w Nowym Jorku

Pierwsze modułowe sklepy sezonowe Żabki zostały uruchomione w 2016 roku nad morzem – w Międzywodziu i Międzyzdrojach. Od początku były one bardzo dobrze postrzegane przez klientów i współpracujących z siecią franczyzobiorców, dlatego co roku Żabka rozwija ten koncept. Sklepy sezonowe sieci Żabka to zarówno placówki stacjonarne, jak i te zlokalizowane w specjalnie postawionych pawilonach. Sieć rozwija koncept w miejscowościach letniskowo-turystycznych, które klienci wybierają jako cel swoich wakacyjnych urlopów czy weekendowych wycieczek.

„W 2022 roku prowadziłam sklep sezonowy Żabka w Trzęsaczu, w 2023 roku zdecydowałam się na placówkę zlokalizowaną w Międzyzdrojach. – Opowiada Barbara Budnik – franczyzobiorczyni sklepu Żabka. – „Tego typu punkty handlowe mają bardzo duży potencjał sprzedażowy i są chętnie odwiedzane przez klientów. Zarządzanie taką placówką to bardzo ciekawe doświadczenie zawodowe, które przynosi również wymierne korzyści finansowe.” – Ocenia Barbara Budnik – franczyzobiorczyni sklepu Żabka.

Grupa Żabka „Wygodnie i odpowiedzialnie”

W 2023 r. sieć Żabka uruchomi aż 28 kontenerowych sklepów sezonowych oraz 96 placówek stacjonarnych, również działających sezonowo. Najwięcej sezonowych Żabek pojawi się nad morzem Bałtyckim – m.in. 8 w Mielnie, 7 w Łebie, 7 w Niechorzu, 6 w Jarosławcu, 6 w Międzywodziu, 6 we Władysławowie i 5 w Rewalu. Placówki sezonowe Żabki działać będą także nad jeziorami – w miejscowościach Giżycko, Jedwabno, Mikołajki, Ruciane Nida (wszystkie w woj. warmińsko-mazurskim), Nowęcin (woj. pomorskie) oraz Okuninka i Zwierzyniec (obie w woj. lubelskim). Sezonowych Żabek nie zabraknie także w miejscowościach położonych nad zalewami. Znaleźć je będzie można w Sielpi Wielkiej nad zalewem Sielpia (woj. świętokrzyskie) oraz w Nowej Łuce nad zalewem Siemianówka (woj. podlaskie).

Sklepy sezonowe to z jednej strony wygoda dla turystów, którzy mogą w nich wygodnie dokonywać codziennych zakupów spożywczych w czasie urlopu, wybierając spośród dobrze znanych sobie produktów. Z drugiej strony, to możliwość dodatkowego rozwoju i przychodu dla współpracujących z siecią franczyzobiorców, którzy na co dzień prowadzą sklep w standardowych lokalizacjach w regionie.

Instytut Biznesu przyznał nagrody „Ambasador” i „Certyfikaty Jakości”

Co więcej, łącznie 17 sklepów Żabka, które były sklepami sezonowymi, jest obecnie sklepami stałymi. Są wśród nich m.in. placówki w Charzykowach, Dziwnówku, Mielnie, Niechorzu czy Rewalu. Dzięki temu klienci przez cały rok zyskali dostęp do oferowanych przez Żabkę produktów i usług, a franczyzobiorcy mogą dalej rozwijać swój biznes z Żabką.

„Mój sklep w Międzyzdrojach usytuowany jest przy Promenadzie Gwiazd i odwiedza go codziennie bardzo dużo klientów, a wielu już o 6 rano czeka na ciepłe bułki.” – Opowiada Barbara Budnik – franczyzobiorczyni sklepu Żabka. – „Nasi klienci są bardzo wymagający. Znają Żabkę, a w sklepach zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych szukają swoich ulubionych produktów. Dlatego dbam o codzienne dostawy i świeże produkty.” – Zapewnia Barbara Budnik – franczyzobiorczyni sklepu Żabka.

Jako sieć, Żabka zapewnia prowadzącym sklepy sezonowe franczyzobiorcom pawilon wraz z całym wyposażeniem i umożliwia prowadzenie takiego punktu zgodnie ze standardami sieci. Franczyzobiorcy jako niezależni przedsiębiorcy, samodzielnie podejmują decyzje dotyczące zatrudnienia pracowników, w tym rekrutacji oraz ewentualnych benefitów.

Grupa Żabka i współpracujący z nią franczyzobiorcy wpływają także na rynek pracy, utrzymując w 2022. r. ponad 56.400 miejsc pracy – to o 24 proc. więcej niż w 2021 r. (45.400) i aż o 55 proc. więcej niż w 2020 r. (36.500). Ten pozytywny wpływ w obszarze zatrudnienia jest odczuwalny we wszystkich sektorach polskiej gospodarki. Łączna liczba miejsc pracy utrzymana w 2022 roku jest w przybliżeniu równa łącznej liczbie mieszkańców Swarzędza i Jarocina (województwo wielkopolskie).

Data Point zdobyła prestiżowy Certyfikat Jakości Instytutu Biznesu

W 2020 r. Żabka zobowiązała się do podwojenia sprzedaży produktów marki własnej promujących zrównoważony styl życia do 2025 r. Dzięki podjętym działaniom, takim jak m.in. program reformulacji, promowanie diety roślinnej, eliminowanie oleju palmowego z produktów marek własnych oraz produktów markowych oznaczonych certyfikatem RSPO, Żabka osiągnęła ten cel dwa lata przed planowanym terminem. Dlatego w 2022 r. sieć na nowo zdefiniowała swoje podejście do dobrego żywienia i zidentyfikowała cztery aspekty, na których chce się skupić w najbliższych latach. Nowe założenia obejmują promowanie produktów, które uzyskały wysoką ocenę Nutri-Score, produktów pochodzenia roślinnego, z tzw. czystą etykietą lub oznaczeniami zdrowotnymi lub żywnościowymi zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej.

W 2022 r. znaczącym krokiem naprzód, mającym na celu pomoc klientom w podejmowaniu trafnych decyzji zakupowych, było także oznaczenie 100 proc. produktów marki własnej systemem Nutri-Score. Blisko połowa (45 proc.) produktów marki własnej Żabki otrzymała wysoką ocenę i ten odsetek wciąż się zwiększa. Dodatkowo żółte wersje dań gotowych marki własnej Szamamm zapewniają aż 2/5 sugerowanej do spożycia dziennej dawki warzyw.

Żabka wspiera lokalną przedsiębiorczość i nawiązuje współpracę z miastami. W ramach projektu „Zielona Odnowa”, realizowanego we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszcz, mieszkańcy mogą oddawać jednorazowe opakowania po napojach we wszystkich sklepach Żabka, których jest ponad 120 na terenie miasta. Zebrany surowiec służy do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej odpadów trafia na wysypiska. Celem tego pilotażowego projektu jest także budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów oraz wyrobienie w nich nawyku zwrotu plastikowych i metalowych opakowań po napojach tak, jak aktualnie zwraca się butelki szklane. To między innymi dzięki tego typu inicjatywom w 2022 r. Żabka osiągnęła neutralność plastikową dla produktów marek własnych. Jednocześnie sieć jest już bardzo blisko realizacji innego celu – do końca 2025 r. chce, by 100 proc. opakowań marek własnych pochodziło i nadawało się do recyklingu. W 2022 r. ten cel przedsiębiorstwo osiągnęło już w 94 proc.

Żabka z Equal-Salary

W 2022 r. w Poznaniu Żabka otworzyła swój pierwszy sklep Eko Smart, będący laboratorium innowacyjnych rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku, wzbogaconych o rozwiązania ułatwiające pracę franczyzobiorcom i ich pracownikom. W Żabce Eko Smart zastosowano jedną z pierwszych na świecie instalacji bazujących na ogniwach perowskitowych – w tej przełomowej technologii powstały wyświetlacze cenowe, tzw. cenówki, oraz żaluzje produkujące energię elektryczną. Placówkę wyposażono w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami (Smart Shop Control), a przy stoisku z kawomatem ułożono płytki wykonane z fusów i łusek po kawie. Zamykane, izolowane matami z konopi siewnych lodówki pozwalają na dużą oszczędność energii, podobnie jak wypełnione glikolem półki w szafie mroźniczej.

Grupa Żabka od lat konsekwentnie buduje także kulturę organizacyjną opartą na wartościach, dbając o swoich pracowników i ich rozwój. Jest miejscem, w którym każda zatrudniona osoba jest doceniana, szanowana i może w pełni realizować swój potencjał – niezależnie od tego, kim jest. Przedsiębiorstwo dba, aby wszyscy pracownicy byli równo wynagradzani za pracę o tej samej wartości i wpływie na organizację, czego potwierdzeniem jest przyznany przez Equal-Salary Foundation, szwajcarską fundację badającą równość płac w organizacjach, certyfikat równych płac. Żabka Polska jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, posiadającym ten dokument oparty na wytycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych i uznawanym przez Komisję Europejską. Certyfikat wzmacnia pozycję spółki wśród najlepszych pracodawców, którzy udowadniają ją swoje deklaracje realnym działaniem.

Dziś Grupa Żabka jest też jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc pracy na świecie – według badania Instytutu Gallupa znalazła się wśród 23 proc. najlepszych przedsiębiorstw na świecie, które tworzą jedno z najbardziej angażujących miejsc pracy. Dynamiczny rozwój spółki i ekspansja na dużą skalę jest niemożliwa bez zaangażowanych zespołów i silnych osób liderskich, dlatego ciągłe podnoszenie poziomu zaangażowania pracowników to jeden z celów strategicznych Grupy Żabka.

Grupa Żabka została utworzona na początku 2021 roku i w jej obrębie funkcjonują: Żabka Polska – największa jednostka biznesowa, skupiająca obszar handlowy, Żabka Future – odpowiedzialna za nowe inwestycje, rozwój biznesu i narzędzi technologicznych oraz Przywództwo Strategiczne – trzy zespoły odpowiedzialne za wyznaczanie kierunków rozwoju całej Grupy poprzez budowanie strategii konsumenckich, personalnych i finansowych. W skład Grupy Żabka wchodzą także firma Maczfit, lider rynku cateringu dietetycznego w Polsce oraz Dietly.pl, wiodąca platforma e-commerce w tym segmencie. Celem Grupy jest tworzenie i łączenie wygodnych i odpowiedzialnych rozwiązań w obszarze convenience, które ułatwiają klientom codzienne życie. Działania w obszarze odpowiedzialności Grupa rozwija w sposób strategiczny, integrując czynniki środowiskowe, społeczne i z obszaru ładu korporacyjnego (z ang. ESG)ze strategią biznesową. W ramach strategii odpowiedzialności Grupa Żabka podjęła się zobowiązań m.in. w zakresie dobrego żywienia, usług ułatwiających zrównoważone życie, rozwoju przedsiębiorczości, wzmacniającej kultury organizacyjnej, ładu korporacyjnego oraz cyrkularności i dekarbonizacji.

Agencja Informacyjna, gospodarka, /DEC/ 10.06.202