Żabka Nano – na największych targach na świecie w Nowym Jorku

Grupa Żabka na zaproszenie Microsoft wzięła udział w konferencji NRF 2023 Retail’s Big Show w Nowym Jorku – największej na świecie imprezie wystawienniczej dla przedsiębiorstw z branży handlu detalicznego. Lider rynku convenience (wygodnych osiedlowych sklepów z podstawowym asortymentem) w Polsce, na stoisku Microsoftu, zaprezentował Żabkę Nano, czyli koncept sklepu autonomicznego, który od ponad czerwca 2021 roku rozwijany jest w ramach Żabki Future.

Modern convenience stało się trwałym trendem

Modern convenience to anglojęzyczny termin odnoszący do współczesnej wygody. Używa się go się w węższym znaczeniu w przypadkach małych sklepów, zazwyczaj położony w dzielnicach mieszkaniowych miast albo w innych dogodnych i często odwiedzanych punktach, handlujący głównie towarami na potrzeby bieżące. Są to przede wszystkim gotowe, konfekcjonowane produkty spożywcze i napoje (mrożonki, konserwy, paczkowane wędliny i sery, lody, alkohole itp.), środki czystości osobistej i gospodarczej, gazety, papierosy, zapałki, baterie itp. Czasami też np. losy na loterie.

Konferencja NRF Retail’s Big Show to jedno z najważniejszych wydarzeń dla przedstawicieli świata handlu detalicznego. Sesje z udziałem prelegentów, uzupełnione ofertą wystawienniczą tworzą platformę wymiany informacji i doświadczeń na temat najnowszych trendów wpływających na kierunki rozwoju sektora retail na świecie. W dniach 15–17 stycznia 2023 roku konferencja NRF Retail’s Big Show odbyła się w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W ramach wydarzenia odbyło się ponad 175 sesji z udziałem ponad 350 prelegentów, zaprezentowało się także ponad 800 wystawców.

 „Udział Konferencji NRF 2023 Retail’s Big Show, to dla Grupy prestiżowe wyróżnienie oraz szansa na nawiązanie nowych kontaktów z potencjalnymi partnerami i możliwość zaprezentowania Żabki jako jednej z najbardziej innowacyjnych na świecie przedsiębiorstw z branży handlowej.” – Wyjaśnia Tomasz Blicharski – wiceprezes zarządu Grupy Żabka, dyrektor zarządzający Żabka Future. – „Warszawa, za sprawą naszego konceptu Żabka Nano, stała się światową stolicą sklepów autonomicznych, dlatego cieszę się, że mamy okazję zaprezentować ten projekt światowej publiczności. Chcemy pokazać, jak tworzone przez nas, we współpracy z partnerami, nowoczesne technologie ułatwiają życie i uwalniają czas naszych klientów.” – Uważa Tomasz Blicharski – wiceprezes zarządu Grupy Żabka, dyrektor zarządzający Żabka Future.

Żabka z Equal-Salary

Prezentowany w trakcie NRF 2023 Retail’s Big Show autonomiczny sklep spożywczy typu convenience Żabka Nano jest unikalnym w skali świata przedsięwzięciem, które jest połączeniem sklepu fizycznego z cyfrowym, wspieranych przez sztuczną inteligencję. Jest to innowacyjny koncept, pozwala na szybkie zakupy bez kasjerów, kolejek i gotówki, jest precyzyjnie dostosowany do charakteru lokalizacji oraz profilu klientów.

 „Cieszymy się, że możemy współpracować Microsoft i Grupą Żabka na NRF 2023 Retail’s Big Show największej imprezie handlowej na świecie.” – Oświadczył Steve Carlin – CEO AiFi. – „Biorąc pod uwagę, że w ciągu półtora roku zaczęło funkcjonować już ponad 50 autonomicznych sklepów spożywczych typu convenience Żabka Nano, wspieranych rozwiązaniami AiFi, można stwierdzić, że szybko rośnie zapotrzebowanie na autonomiczną realizację transakcji, w sklepach spożywczych. To największa w Europie sieć sklepów tego typu. Jesteśmy dumni, że udowodniliśmy naszą zdolność do wdrażania sklepów autonomicznych, w rekordowym tempie we współpracy z Żabką.” – Stwierdził Steve Carlin – CEO AiFi.

Przedstawiciele Grupy Żabka o transformacji cyfrowej, jaka trwa w sieci od 2016 r., rozmawiali także podczas części merytorycznej wydarzenia. 15 stycznia Tomasz Blicharski opowiadał m.in. o koncepcie autonomcnzych sklepów spożywczych typu convenience Żabka Nano w trakcie sesji BIG Ideas „Resilient retail. Achieve more with Microsoft Cloud for Retail”. Sesję poprowadziła Shelley Bransten – Global Corporate Vice President, Retail & Consumer Goods Industries w Microsoft.

Żabka: „Wygodnie i Odpowiedzialnie”

Technologia cyfrowa, która umożliwia korzystanie z takich doświadczeń jak autonomiczne sklepy, jest tym, co odróżnia dobrze prosperujących sprzedawców detalicznych od tych, którzy zostają w tyle.” – Uważa Shelley Bransten – Global Corporate Vice President, Retail & Consumer Goods Industries w Microsoft. – „Cieszymy się z tego, że we współpracy z partnerem Microsoft, przedsiębiorstwem AiFi, możemy zaprezentować pozbawione kas rozwiązanie dla autonomicznych sklepów spożywczych typu convenience Żabka Nano na targach NRF 2023 Retail’s Big Show i pokazać światowej branży detalicznej, jakie rozwiązania są dostępne dla autonomicznych sklepów dzięki udanemu wdrożeniu w Żabce.

Autonomiczne sklepy spożywcze, typu convenience Żabka Nano działają w kilku formatach, takich jak: samodzielne kontenerowe automaty sprzedażowe, tradycyjne punkty brick-and-mortar czy store-in-the-store. Każdy z nich wykorzystuje technologię opracowaną w ścisłej współpracy z amerykańskim przedsiębiorstwem technologicznym AiFi i wykorzystuje platformę Microsoft Azure. Pierwsza Żabka Nano powstała w czerwcu 2021 roku w Poznaniu.

Żabka – sieć niewielkich sklepów spożywczych (typu convenience) działających w Polsce na zasadzie franczyzy, utworzona w 1998 roku.. W lutym 2017 roku właścicielem sieci Żabka została CVC Capital Partners – jedno z największych przedsiębiorstw private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. Sieć sklepów Żabka liczy już 8.718 sklepów, prowadzonych przez przeszło 7.000 franczyzobiorców. Szacuje się, że oferty korzysta ponad 15.500.000 konsumentów w Polsce, którzy mieszka nie dalej, niż 500 m od najbliższej Żabki.

Agencja Informacyjna, gospodarka /DEC/ 25.01.2023