Wyhaftowany portret Stanisława Staszica

W siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ul. Kilińskiego w Pile odbyła się uroczystość odsłonięcia obrazu przedstawiającego Stanisława Staszica – patrona tej organizacji.

Uroczystość prezentacji portretu Stanisława Staszica odbyła się pod Honorowym Patronatem Eligiusza Komarowskiego – Starosty Pilskiego, który jest także honorowym członkiem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile i uczestniczył w spotkaniu. Gości witała Bogumiła Cybulska – prezes organizacji.

Odsłonięty obraz Stanisława Staszica jest wyjątkowy. Podarowała go Krystyna Plucińska – członek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile, która własnoręcznie używając „tony nici” wyszyła obraz techniką haftu krzyżykowego.

„Praca i efekt są godne najwyższego uznania.” Podziwiał obraz Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski.

Uroczystość zainaugurowała działania członków Uniwersytetu na rzecz propagowania hasła, ka które złożyły się słowa „Być narodowi użytecznym” Stanisława Staszica) i „Być seniorowi użytecznym” deklaracja Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile. Okazją jest obchodzona w tym roku 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spotkanie zainaugurowało cykl wykładów o Stanisławie Staszicu, najbliższy już 9 czerwca 2021 r., który poprowadzi historyk dr Robert Kolasa, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącego w Pile.

Spotkanie było okazją do pokazania efektów modernizacji budynku dawnego kina Iskra, w którym mieści się siedziba Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile. Po odremontowanym budynku oprowadził Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski.

– „Obejrzeliśmy zupełnie odmienioną salę widowiskową, która przeszła generalny remont. Niebawem będzie to nowe miejsce do wspólnych spotkań.” – Powiedział Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski.

Zmodernizowany budynek dawnego kina Iskra w Pile jest bardzo potrzebny i przyda się Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Pile, zwłaszcza, że w październiku 2021 roku organizacja rozpocznie obchody dwudziestolecia istnienia.

https://www.facebook.com/utwpila/videos/491559282178724

Stanisław Wawrzyniec Staszic to polski działacz oświeceniowy, pionier spółdzielczości, pisarz polityczny i publicysta, filozof i tłumacz, wolnomularz, przyrodnik: geograf i geolog; ksiądz katolicki (przez niemal 20 ostatnich lat życia Staszic nie pełnił posługi duszpasterskiej i nie nosił sutanny).

Stanisław Staszic był Członkiem Izby Edukacyjnej Księstwa Warszawskiego w 1808 roku, ministrem stanu Księstwa Warszawskiego od 1809 roku, radcą stanu Księstwa Warszawskiego od 1810 roku, zastępcą ministra oświaty Królestwa Polskiego w latach 1818–1824 i ministrem stanu Królestwa Polskiego od 1824 roku. Z pod pióra Stanisława Staszica wyszły takie dzieła jak „Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego”, „Przestrogi dla Polski”, „Uwagi zakordonowego obywatela pruskiego”, „O ziemiorództwie gór dawnej Sarmacji, a później Polski”, „O statystyce Polski”, „Do Sejmu”, „O ortografii, „Ostatnie moje do spółrodaków słowo”, „Przemowy do uczniów”, „Myśli o równowadze politycznej w Europie”, „O ziemiorodztwie Karpatów i innych gór i równin Polski”, „Pochwała Ludwika Gutakowskiego”, „Pochwała Andrzeja Zamoyskiego”, „O przyczynach szkodliwości Żydów”, „Ród ludzki”, „Pochwała Stanisława Potockiego” oraz Dzieła, t. 1-9.

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 4.06.2021

.