Przez blisko 100 lat stadion przy ul. Okrzei w Pile był świadkiem wielu triumfów pilskich sportowców. Jednak lata mijały a degradacja obiektu postępowała. Dzięki staraniom Starostwa Powiatowego mieszkańcy znów mogą korzystać ze zmodernizowanego obiektu.
Początki Stadionu przy ul. Okrzei w Pile sięgają 1922 roku. Funkcjonował on wówczas pod nazwą plac Sportowy Stowarzyszenia Sportowego Hertha 1910 Piła. W miarę upływu czasu, obiekt stał się ulubionym miejscem spotkań pilskich sportowców. Piłkarze Hertha, którzy rozegrali na terenie ówczesnego placu mecze w sezonach 1931/1932 oraz 1932/1933 zdobyli nawet tytuł mistrzów ligi okręgowej. Sportowcy zmierzyli się również dwukrotnie z Polonią Bydgoszcz, obydwa mecze miały charakter międzypaństwowy.
W okresie powojennym stadion uczęszczany był przez zawodników Robotniczego Klubu Sportowego „Orzeł”.
W roku 1948 klub miał na tyle duże problemy finansowe, że trzeba było go rozwiązać. Stadion przeszedł w ręce Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Ta zmiana sprawiła, że piłkarze Kolejowego Klubu Sportowego „Polonia” zyskali miejsce do treningów i zawodów.
Prócz piłki nożnej, na stadionie królowała również lekkoatletyka. Zawodnicy założonej w 1971 roku pilskiej sekcji lekkoatletycznej często przygotowywali się tutaj do zawodów. W latach 1979-1989 pilscy lekkoatleci zdobyli 77 medali. Przez blisko 100 lat swego istnienia stadion przy ul. Okrzei w Pile był świadkiem wielu triumfów pilskich sportowców. Należy się spodziewać, że po gruntownej modernizacji obiekt, wychowa jeszcze większe rzesze mistrzów i będzie służył następnym pokoleniom.
Pierwsze prace modernizacyjne blisko stuletniego obiektu rozpoczęto w maju 2019 roku.
Objęły one wówczas swym zasięgiem zarówno część rekreacyjną jak i duże boisko. W części rekreacyjnej powstał plac zabaw, siłownia pod chmurką, postawiono również 4 altany, stół do ping-ponga, a także wybudowano drogi, miejsca parkingowe, chodniki.
Duży stadion zyskał nowe energooszczędne lampy, które pozwalają na organizowanie zawodów również po zmroku. Modernizacją objęte zostały także drogi i trybuny. Wiosną 2020 roku rozpoczęto drugą część prac modernizacyjnych na Stadionie Powiatowym przy ul. Okrzei. Powiat Pilski z własnych pieniędzy zrealizował dodatkowe inwestycje. Miejsce kortów tenisowych zajęło boisko treningowe dla młodszych piłkarzy. Boisko główne wyposażone zostało w bieżnie tartanową, skocznie w dal i wzwyż, rozbiegi do rzutu oszczepem i pchnięcia kulą. Murawa zyskała drugie życie poprzez zamontowany system nawadniania. Inwestycja kosztowała 1.500.000 złotych.
Teraz stadion Powiatowy przy ul. Okrzei znów cieszy oczy tłumnie przybywających mieszkańców, którym podoba się odnowiony obiekt i jego nowe funkcjonalności. Wśród nich jest Adam Żukowski – wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach, który swoją karierę sportową zaczynał na tym stadionie Gwardii Piła ponad 30 lat temu. Jak powiedział: „Startowałem na kilku stadionach w Polsce i Europie i myślę, że nie mamy dzięki starostwu powiatowemu czego się wstydzić mając taki obiekt w Pile.”
Głos zabrali również pracownicy Starostwa Powiatowego. Przemysław Pochylski – Radny Rady Powiatu w Pile: „ta decyzja o modernizacji obiektu, który jest w samym centrum miasta i przygotowanie go pod cele sportowe i rekreacyjne była decyzją słuszną. Świadczy o tym rzesza korzystających z tego obiektu obecnie”. Jego słowa potwierdza Monika Kubiak-Majewska – radna Rady Powiatu w Pile, która zwróciła uwagę, że ze stadionu korzystają sportowcy oraz całe rodziny: „Można na bieżni spotkać kobiety młode, matki, które po porodzie chcą wrócić do formy, kibicują im w tym mężczyźni, dzieci, słowem stadion ten jest przeznaczony, dla wszystkich Piliczan, niezależnie od wieku”.
Jednak nie miałaby jednak miejsca gdyby nie szereg działań jakich w 2016 roku podjęło się Starostwo Powiatowe w Pile.
Modernizacja Stadionu przy ul. Okrzei w Pile tak na prawdę zaczęła się w 2016 r.
Wtedy Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski, który w 2016 roku jako członek Porozumienia Samorządowego, wraz z koalicjantem przejął stery w powiecie Pilskim dostrzegł potencjał jaki tkwił w tym miejscu. Dlatego w 2016 roku otworzył podwoje stadionu dla mieszkańców: „zorganizowaliśmy w pierwszej kolejności: Piknik Strażacki, Piknik Militarny, Lokalne konkursy sprawnościowe i mini zawody, po to wszystko żeby ten obiekt po pierwsze dał się poznać mieszkańcom od nowa, a po drugie przede wszystkim też żeby tak naprawdę, ocenić zapotrzebowanie na tego typu przedsięwzięcia”.
Widząc jak wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszą się przygotowane atrakcje, Starostwo Pilskie zdecydowało się złożyć wniosek o sfinansowanie modernizacji obiektu. Karolina Szambelańczyk – dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Pile to jedna z tych osób, którym zawdzięcza się pozyskanie pieniędzy na realizację tego zamierzenia. To ona jest odpowiedzialna za zgłoszenie projektu rewitalizacji stadionu przy ul. Okrzei i kina Iskra do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Urzędniczka nie ukrywa, że była to dotacja najtrudniejsza do zdobycia, ze względu na liczną konkurencję w postaci 91 innych projektów: „w tym konkursie aż 91 beneficjentów przeszło pozytywnie ocenę merytoryczną a tylko 9 z nich mogło otrzymać wsparcie. Tym większa była nasza radość, gdy okazało się, że nasz projekt polegający na rewitalizacji stadionu przy ul. Okrzei i kina Iskra zajął drugie miejsce”.
Wartość unijnego projektu w ramach którego zmodernizowany został Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile oraz modernizowany jest budynek dawnego kina Iskra przy ul. Kilińskiego w Pile wycenia się na blisko 8.500.000 zł z czego dofinansowanie wyniosło 7.000.000 zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dotacja ta jest bezzwrotna.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /WAC/ 11.01.2021