VIII Bitwa Regionów – finał!

 

Agencja Informacyjna: Schab w borowikach, gęsina w sosie śliwkowo- cebulowo-miodowym, udziec indyka wronimi uszami i kapustą kiszoną faszerowany, pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym, indyczka nadziewana pieczarkami, pieczona w towarzystwie słodkiej gruszki i renety, zupa grzybowa z warzywami korzennymi, ślebodna jorka z saflarzańskiej dziedziny piecono na zawaterniku, zieleńska szynka z nogą, przekładaniec miechowski (potrawa z kapusty kiszonej, pęczaku i kaszanki) podany ze swojską musztardą, karczek z dzika z plackami ziemniaczanymi i sosem z grzybów leśnych, rebionka z bulwami, doskonałe pieczonki z siadłym mlekiem lub maślanką, męcybuł, sandacz okraszany koperkiem, pod pierzyką z aksamitnej śmietanki podany z warmińskimi plincami, dziki gołąbek w modrej otulony kremowym sosem z borowików brunatnych i ryba w ogniu z kwaśnikiem – to m. in. te potrawy wezmą udział w największej „Bitwie regionów” w sobotę, 7 października 2023 r. To finał kulinarnej batalii organizowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Sukces pierwszego etapu konkursu „Bitwa Regionów” 2023

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs kulinarny, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę, w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Celem tego przedsięwzięcia jest m.in. promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.

Ogólnopolski konkurs kulinarny „Bitwa Regionów” adresowany jest do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń skupiających osoby z terenów wiejskich, których celem statutowym działania jest m.in. promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych, działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej, upowszechnianie i rozwój form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych.

Teraz kupuj świadomie

Konkurs „Bitwa Regionów” polega na przygotowaniu jednej potrawy z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego (z wyłączeniem deserów), charakterystycznej dla regionu działania KGW, potrawy mają być związane z danym obszarem geograficznym, które wywodzą się z tradycji i kultywowanych zwyczajów w danym regionie.

W finale VIII ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”, o miano najsmaczniejszej potrawy regionalnej, powalczą najlepsze dania etapów wojewódzkich. 16 Kół Gospodyń Wiejskich z całej Polski zaprezentuje, potrawy konkursowe, przed jury, któremu będzie przewodniczył Karol Okrasa, który również zademonstruje je swoje umiejętności kulinarne. List potraw pod adresem: https://bitwaregionow.pl/ranking/

Wydarzenia uświetnią występy muzyczne Agnes Violin i zespołów: Bayer Full, Piękni i Młodzi Dawid Narożny. Całą uroczystość  poprowadzi dziennikarz Tomasz Kammel. Finał VIII ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”, organizowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, odbędzie się w sobotę, 7 października 2023 r. o godzinie 14:00 w Tomaszowie Mazowieckim, w Arenie Lodowej, przy ul. Strzeleckiej 24/26, 97-200 Tomaszów Mazowiecki. Szczegóły pod adresem https://bitwaregionow.pl/aktualnosci/final-viii-edycji-bitwy-regionow-7-pazdziernika-w-tomaszowie-mazowieckim/

VIII ogólnopolski konkurs kulinarny „Bitwa Regionów” odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Współorganizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Pomysł realizacji konkursu „Bitwa Regionów” dedykowanego Kołom Gospodyń Wiejskich zrodził się w 2014 r., a inicjatorami przedsięwzięcia byli pracownicy OT Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy i Gdyni. Do 2017 roku konkurs był realizowany jako wydarzenie o zasięgu wojewódzkim. Dopiero w 2018 roku zorganizowano pierwszą edycję ogólnopolską, do udziału w której zaproszono Koła Gospodyń Wiejskich ze wszystkich województw. Konkurs polegał na realizacji najpierw eliminacji wojewódzkich, a następnie organizacji Wielkiego Finału.

Od pola do stołu – czyli zrównoważony system żywnościowy

Początkowo w konkursie było udział tylko od 10 do 20 Kół Gospodyń Wiejskich. W 2022 roku udział w konkursie wzięło 618 KGW, co już było osiągnięciem. W 2023 r liczba zgłoszeń zaskoczyła samych organizatorów. Widać, że konkurs zyskał przychylność Kół Gospodyń Wiejskich. To ogromny sukces tego przedsięwzięcia, który również pokazuje, że w Polsce kultywowanie lokalnej tradycji i sięganie po dobre, wysokiej jakości produkty produkowane w Polsce mają coraz większe znaczenie.

Agencja Informacyjna, kultura, /dec/ 6.10.2023