Swissmed Centrum Zdrowia zmienia właściciela

Grupa Lux Med – lider prywatnego sektora zdrowia w Polsce poszerza swoją działalność i zawiera umowę przewidującą nabycie pakietu 55 proc. akcji Swissmed od dotychczasowego większościowego akcjonariusza – Bruno Hangartnera. Swissmed od 2004r. notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Grupa Lux Med i Bruno Hangartner podejmą działania ukierunkowane na dalszy rozwój Swissmed. W ramach strategicznego planu Grupa Lux Med obejmie pakiet kontrolny i przejmie operacyjną funkcję w szpitalu Swissmed. Po przejęciu pakietu 21 proc. akcji Swissmed, kolejnym istotnym krokiem zmierzającym do realizacji celów strategicznych będzie ogłoszenie wezwania na sprzedaż akcji Swissmed.

„Intencją Lux Med jest wycofanie Swissmed z obrotu giełdowego. Docelowym planem jest nabycie wszystkich akcji Swissmed, nie później niż do dnia 15 maja 2022 r.” – Wyjaśnia Jakub Tatak – Członek  Zarządu ds. finansowych Grupy Lux Med.

Przejęcie Swissmed Centrum Zdrowia to dla Lux Med bardzo ważny krok w stronę rozwoju usług szpitalnych. Spółka założona przez szwajcarskiego akcjonariusza oferuje kompleksowe usługi medyczne, od medycyny rodzinnej po lecznictwo szpitalne, tak więc transakcja doskonale wpisuje się w długoletnią strategię Grupy Lux Med.

Szpital Swissmed Centrum Zdrowia jest największym tego typu prywatnym centrum zdrowia na Pomorzu. Obiekt zajmuje powierzchnię ok. 8.000 m kw. To wielospecjalistyczny szpital, który oferuje pacjentom m. in.: 80 łóżek, 5 sal operacyjnych, najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz opiekę wybitnych specjalistów, w różnych dziedzinach medycyny. Szpital jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, a także wielokrotnie zajmował wysoką pozycję w ogólnopolskich rankingach. Dla Lux Med – nowego inwestora branżowego, będącego liderem rynku, inwestycja ta przyczyni się natomiast do dynamicznego rozwoju usług w regionie północnym w Polsce.

„Zaangażowanie udziałowe w tak dynamicznie rozwijający się i rozpoznawalny zakład opieki zdrowotnej jak Swissmed Centrum Zdrowia to ważny krok w kierunku rozwoju szpitalnictwa prowadzonego przez Lux Med czyli obszaru, na którym bardzo nam zależy.” – Tłumaczy Anna Rulkiewicz – Prezes  Grupy Lux Med. – „Chcemy zapewniać kompleksowe usługi pacjentom w całej Polsce, aby tak było konieczne jest  zagwarantowanie dostępu do leczenia szpitalnego. Spoczywa na nas duża odpowiedzialność wspólnego, skutecznego zarządzania w połączeniu z ciągłym doskonaleniem usług. Cieszę się na współpracę z zespołem Swissmed Centrum Zdrowia.“ – Wyjaśnia Anna Rulkiewicz – Prezes  Grupy Lux Med.

Wspólna historia Grupy Lux Med i Swissmed Centrum Zdrowia sięga 2018 roku, kiedy Lux Med stał się właścicielem placówek Swissmed Prywatny Serwis Medyczny, ówczesnej spółki zależnej Swissmed zlokalizowanej w Gdańsku, Gdyni i Pruszczu Gdańskim.

„Od początku istnienia Swissmed Centrum Zdrowia, czyli od 1996 roku głęboko wierzyłem w potencjał tej inwestycji, ale także w możliwości, które daje region Pomorza.” – Opowiada Bruno Hangartner – główny akcjonariusz Swissmed Centrum Zdrowia. – „Nie mógłbym wyobrazić sobie lepszego inwestora dla naszego personelu, niż Grupa Lux Med. Niezmiernie cieszę się, że mamy strategicznego inwestora branżowego i jestem spokojny, ponieważ wiem, że Swissmed pozostaje w dobrych rękach.” – Wyjaśnia Bruno Hangartner – główny akcjonariusz Swissmed Centrum Zdrowia.

Za kompleksowe wsparcie prawne Grupy Lux Med, obejmujące zarówno doradztwo transakcyjne, jak i obsługę w zakresie prawa rynków kapitałowych odpowiedzialny był zespół Kancelarii Gessel. Doradztwo finansowo-podatkowe zapewnił natomiast zespół EY Polska.

Agencja Informacyjna /ART/ 8.07.2021