Międzynarodowy Dzień Gier Wideo

Gry wideo stały się w ciągu kilku ostatnich dekad jedną z największych rozrywek. Zyskały ogromną popularność nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych. Międzynarodowy Dzień Gier Wideo przypada aż dwa dni w roku. Pierwsza data to 8 lipca, po raz drugi miłośnicy gier wideo mogą świętować 12 września.

Dzień Gier Video to idealny czas dla graczy na całym świecie. Miłośnicy tej rozrywki mogą tego dnia usiąść do swoich ulubionych gier i oddawać się przyjemności, jaka płynie dla nich z grania. Ostatnie lata były bardzo rozwojowe dla przemysłu gier, który obecnie przynosi ogromne zyski każdego roku.

 Skąd właściwie wziął się pomysł na obchodzenie Międzynarodowego Dnia Gier Wideo? W latach 90-tych XX wieku, w dniu 8 lipca, prezes firmy Kid Video Warriors, David Earle, został patronem pierwszego Międzynarodowego Dnia Gier Wideo. Stało się tak za sprawą ufundowanego przez niego święta dla okolicznych dzieci. Od tego czasu co roku 8 lipca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Gier Wideo. Później, z nieznanych powodów, przeniesiono datę święta na 12 września. Miłośnicy gier wideo świętują jednak w oba te dni.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Gier Wideo zarówno zwolennicy pecetów jak i konsol, samodzielnie bądź w gronie przyjaciół, grają w ulubione gry. Organizowane są także mini turnieje. Są też osoby, które świętują kupując nową figurkę kolekcjonerską bohatera ulubionej gry.

Przemysł gier wideo stał się ogromnym biznesem na całym świecie. To nie tylko gry same w sobie, ale także figurki, koszulki, komiksy i inne gadżety związane z najpopularniejszymi grami. Najsłynniejsze na świecie gry to Minecraft, Fallout. Fortnite, Mario, Lara Croft: Tomb Rider, Resident Evil, Hitman. Na podstawie fabuł gier komputerowych powstają także produkcje filmowe.

Pochodząca z Amsterdamu firma Newzoo, która zajmuje się badaniami rynku, w 2017 roku przeprowadziła badania dotyczące przemysłu gier komputerowych. Szacowana wartość tego sektora rynku światowego wynosiła wtedy około 116 miliardów dolarów. Największy udział w przemyśle bo aż 43%, maja gry na urządzenia mobilne. Sprzedaż gier na konsole to około 29% rynku gier, natomiast na komputery około 28%.

Polski rynek gier komputerowych zajmuje dziewiętnastą pozycję na rynku światowym. Jego wartość szacowana jest na 1,5 miliarda złotych. Według danych szacunkowych w Polsce jest około 13,4 miliona graczy, podczas gdy na świecie jest ich 2,2 miliarda. Najsłynniejsze gry stworzone w Polsce to Wiedźmin, This War of Mine, Dead Island, Dying Light, Bulletstorm, Layers of Fear, Irony Curtain: From Matryoshka with Love, Call of Juarez. Największą popularność zyskał oczywiście Wiedźmin. Historia powstawania gry jest bardzo długa, ponieważ pierwsze projekty i próby pojawiły się już w 1997 roku. Ostatecznie gra powstawała do 200 7 roku, kiedy to miała miejsce jej premiera. Koncepcje i scenariusze były zmieniane wielokrotnie. Zmieniał się także skład osoby jej twórców. Projektantem  gry był Michał Madej, a autorem głównym scenariusza Artur Ganszyniec. Twórcą wizerunku głównego bohatera, Geralta, był rysownik Przemysław Truściński. Film wprowadzający do gry stworzył Tomasz Bagiński. Całkowity budżet gry wyniósł 19,1 miliona złotych.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 08.07.2020