Sportowiec Piotr/Pierre Sobotta i jego obrazy

 

 

Wybitny polski sportowiec Piotr Sobotta, który jest również uznanym architektem, niebawem zaprezentuje swoją wystawę obrazów. Będzie można ją zwiedzić w Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

 

Na wystawę obrazów Piotra/Pierre Sobotty składa się ponad 30 prac, które powstały w latach 2014 -2022. Artysta skupia się na realistycznych ludzkich postaciach, które łączy z prostymi formami geometrycznymi. Zdaniem malarza nie mają one stanowić konwencjonalnego tła, ale tworzyć z figurami uchwytną estetycznie „całość”. Obrazy Piotra/Pierre Sobotty nie aspirują do reprezentowania czegokolwiek, chcą być wyłącznie obrazami, chcącymi jedynie wzbudzić u widza różne uczucia, emocje…

Kilka prac Piotra/Pierre Sobotty, prezentowanych na jego wystawie obrazów w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego, nawiązuje do przeszłości sportowej malarza i tematycznie związane są z tą dziedziną jego życia. Część prac stanowi darowiznę autora dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Muzeum Sportu.

Wystawa obrazów Piotra/Pierre Sobotty, prezentowanych w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego uzupełniona jest dwoma planszami, zawierającymi wycinki – fragmenty jego realizacji i projektów architektonicznych, świadczących o bogatej zarówno geograficznie, jak i formalnie działalności zawodowej.

 

Kama Zboralska: teraz Łukasz Blikle

 

Piotr/Pierre Sobotta – architekt, artysta, sportowiec.  Z pewnością wszystkie te aktywności były dla niego bardzo ważne. Niemniej potrzeba rywalizacji, chęć odniesienia sukcesu, konsekwencja i wytrwałość w osiąganiu celu – to cechy przypisywane  sportowcom, szczególnie olimpijczykom, do których zalicza się Piotr/Pierre Sobotta. Dotyczy to wszystkich, którzy odnieśli sukces zawodowy. Piotr/Pierre Sobotta to także doceniony na świecie utalentowany architekt i malarz.” – Wyjaśnia Kama Zboralska – kurator wystawy obrazów Piotra/Pierre/a Sobotty w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego. – „W swojej charakterystycznej twórczości Piotr/Pierre Sobotta skupił się na człowieku, często uwieczniając siebie. Będąc lekkoatletą, rekordzistą Polski wzwyż potrafi w swoich „sportowych” obrazach przełożyć na język malarski, to co właściwie jest nieprzekładalne. Czasem nadludzki wysiłek, towarzyszący zmaganiom z samym sobą, udowodnienie samemu sobie i innym, że można jeszcze lepiej, szybciej, wyżej… Poszczególne dyscypliny sportowe „rozmontowuje” na czynniki pierwsze.  Np. w pracy „W dal” Piotra/Pierre’a Sobotty, na pierwszym planie widać zawodnika oddającego skok, w tle –  kilka kadrów rejestrujących jego rozbieg, który ma pomóc osiągnąć jak najlepszy rezultat. W innym obrazie „Młocie” po mistrzowsku malarz uchwycił rozbieg młociarza. W pracy „Wzwyż” artysta oddał po mistrzowsku, moment pokonania wysokości. Tylko niewielu artystów podobnie jak Piotr/Pierre Sobotta potrafi z taką wirtuozerią oddać specyfikę sportu. Świetnie skomponowane, wielowątkowe obrazy to osobisty zapis jego emocji, swego rodzaju dzienniki wydarzeń – inspiracje artysta czerpie z własnego życiorysu. Niezwykle bogatego pod każdym względem. ”– Ocenia Kama Zboralska – kurator wystawy obrazów Piotra/Pierre/a Sobotty w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Wystawa obrazów Piotra/Pierre Sobotty w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego dostępna będzie dla zwiedzających od 27 października do 20 listopada 2022 r. w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II (ul. Wybrzeże Gdyński 4, w Warszawie). Kuratorem wystawy obrazów jest Kama Zboralska. Patronat medialny nad ekspozycją objęła Agencja Informacyjna.

 

Światy Moniki Szwed

 

Piotr/Pierre Sobotta urodził się w 1940 roku w Gliwicach. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Dyplom obronił na Wydziale Architektury Politechniki Mediolańskiej w Republice Włoskiej. Po studiach mieszkał we Włoszech. W 2007 r.  Przeniósł się do Francji, przebywając w Paryżu i Nicei.

Piotr/Pierre Sobotta jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów na projekty architektoniczne. Po wielu prestiżowych realizacjach architektonicznych od ponad 13 lat skupił się na malowaniu. Jego obrazy wystawiane były już na licznych wystawach.

Piotr/Pierre Sobotta jest wielokrotnym reprezentantem, mistrzem i rekordzista Polski w skoku wzwyż i finalistą Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960 r.

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 26.09.2022