Kama Zboralska: teraz Łukasz Blikle

 

Kilkumiesięczny pobyt Łukasza Blikle, w 1998 roku, w malowniczo położonym klasztorze Zen Mountain Monastery, niedaleko Nowego Jorku, zmienił jego podejście do życia i sztuki. Filozofia i praktyki Zen oraz zajęcia z japońskim mistrzem kaligrafii i malarstwa Kazuki Tanachashi, nazywanym „malarzem jednego pociągnięcia” sprawiły, że Łukasz Blikle skupił się na abstrakcyjnej grafice opartej na rygorystycznych zasadach wczesnych technik sumi-e. Tylko czarny tusz na białym tle. Żadnych szkiców, żadnych poprawek. Nie ma miejsca na błędy. Tylko konsekwentnie doskonalony warsztat i pełna koncentracja pozwalają na takie działanie. Jak przyznaje Łukasz Blikle w znakomitej większości całe dzieło powstaje “za jednym razem”, powstaje na starannie wybranym, czerpanym papierze na jakim tworzona jest szlachetna sztuka kaligrafii japońskiej.   

 

Światy Moniki Szwed

 

Istotnym elementem kompozycji tworzonych przez Łukasza Blikle jest pozostawiona wolna przestrzeń, która pobudza wyobraźnię oraz pozwala widzowi na własną interpretację. Według mistrzów sumi-e osiągnięcie ekspresji przy zastosowaniu jedynie dwóch kolorów – czarnego i białego jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu. Daje też możliwość zrelaksowania się, odnalezienia wewnętrznego spokoju i odkrycia swoich nowych możliwości.

 

Filozofia Wschodu jest bliska Łukaszowi Blikle, także w kontekście postrzegania piękna w otaczającej nas przyrodzie. Kontakt z nią sprawia, że człowiek staje się bardziej wrażliwi, uczy też pokory, uzmysławia, że to nie on jest najważniejszy. I najlepiej jeżeli – o brzozie będzie uczyć się od brzozy, o bambusie od bambusa…

Filozofia Wschodu – współczesnej, niekończącej się gonitwie za dobrami materialnymi, wszechogarniającemu racjonalizmowi, przeciwstawia wyciszenie, skupienie na wartościach duchowych. Te wartości ważne są dla Łukasza Bliklego, dla którego sam akt tworzenia to zarówno doznania estetyczne i emocje trudne do sformułowania.

 

Łukasz Blikle tworzy także abstrakcyjne obrazy – malowane akrylami na płytach MDF oraz na płótnach. Artysta nie skrępowany surowymi zasadami, jakich nadal przestrzega przy tworzeniu czarno-białych rysunków, tworząc tradycyjne obrazy nieraz poddaje się przypadkowi, czasem odkłada pracę na kilka miesięcy, wraca, kończy… Eksperymentuje z kolorem, strukturą, bawi się plamą barwną, widać śmiałe pociągnięcia pędzlem. Chętnie sięga po odcienie zieleni, błękitu – kolory otaczającego nas świata.

Ostatnie prace Łukasza Blikle rozświetlają nasycone barwy czerwieni, żółci, bieli… Niezmiennie od lat zafascynowany urodą natury, nadal pozostaje pod jej urokiem – komentowanie rzeczywistości zostawia innym. Nie uwiecznia konkretnych form biologicznych, są dla niego zbyt dosłowne.

 

Łukasz Blikle w swoich pracach kreuje swój własny świat. Smakuje, kontempluje piękno jakie ma na wyciągnięcie ręki. Jego prace zapełniają abstrakcyjne kształty, wydają się znajome ale jednak trudne do określenia. Działają na zmysły, wywołują pewne skojarzenia. Artysta powtarzając pewne motywy buduje rytmiczne układy kompozycyjne – monumentalne ornamenty, dynamiczne, pełne ruchu i pozytywnej energii.

Łukasz Blikle w swojej oryginalnej twórczości odwołuje się do znaków, emblematów, symboli Wschodu, w tym do okręgu, najważniejszego znaku Zen. Jako figura doskonała ma perfekcyjny, idealny kształt, a przy tym tajemnicza, pełna mistycznych odniesień. Niedopowiedzeń, podobnie jak wyjątkowa, refleksyjna sztuka Łukasza Bliklego.

 

Kama Zboralska

 

Teraz w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego dostępna jest najnowsza wystawa „Malarstwo i grafika 2021-2022” Łukasza Blikle. Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, 01-531 Warszawa. Ekspozycja czynna jest od 21 czerwca do 11 sierpnia 2022 r. Kuratorem wystawy jest Kama Zboralska

 

101 artystów według Kamy Zboralskiej

 

Kama Zboralska – ekspert rynku sztuki, autorka „Kompasu Młodej Sztuki” i „Kompasu Sztuki”. Prowadzi wykłady m.in. na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendystka stowarzyszenia ZAiKS. Autorka cyklu książek: „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach” – pierwszy tom wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, w konkursie na najpiękniejsze książki roku 2003. Autorka albumu „Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016” (2016) oraz współautorka „Olimpijskich Konkursów Sztuki. Wawrzyny Olimpijskie” (PKOI, 2012). Ostatnia publikacja – „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” (2019). Kuratorka Galerii (-1) PKOI. Dyrektorka artystyczna Warszawskich Targów Sztuki.

 

Agencja Informacyjna, Kultura / 20.06.2022