Sport w domowych pieleszach

Pandemia przyspieszyła digitalizację wielu branż, w tym sportowo-rekreacyjnej, w której na co dzień działa m. in. Benefit Systems. W zaledwie 3 tygodnie po ogłoszeniu pierwszej „kwarantanny narodowej” przedsiębiorstwo stworzyło platformę treningową online Yes2Move. W ciągu roku przygotowano ponad 800 godzin materiałów treningowych, a użytkownicy wykonali 170.000 treningów w formule internetowej, spędzając na treningach live ponad 30.000 minut.

Restrykcje sanitarne w czasie pandemii na długo ograniczyły mobilność Polaków i sprawi, że znaczna część zaczęło większość czasu spędzać w domach. Izolacja sprawiła, że wzrosło zainteresowanie rozwiązaniami proponowanymi przez Internet, które umożliwiają korzystanie z usług niezależnie od miejsca i czasu. Ten trend pojawił się także w branży usług fitness online, które podjęły wyzwanie aby stworzyć zainteresowanym alternatywę dla zjawiska binge-watchingu (kompulsywnego oglądania seriali) w czasie restrykcji sanitarnych w czasie pandemii.

„Benefit System jako operator klubów fitness (m. in.: Zdrofit, Fabryka Formy, S4) od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad stworzeniem usług online, a pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 stała się katalizatorem planowanych zamierzeń w tym zakresie. I to dosłownie, bo platforma treningowa Yes2Move powstało w niemal 3 tygodnie po pierwszym, całkowitym zamrożeniu branży fitness, co oznaczało zamknięcie wszystkich prowadzonych przez nas obiektów sportowo-rekreacyjnych w całej Polsce. Z dnia na dzień nasi Klienci zostali pozbawieni dostępu nie tylko do infrastruktury sportowej, ale przede wszystkim do profesjonalnej opieki trenerów i instruktorów, z którymi na co dzień ćwiczyli.” – Wspomina Tomasz Groń – Dyrektor Zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, będącego twórcą platformy treningowej Yes2Move. – „Decyzje biznesowe podejmowane wiosną 2020 rok były bardzo szybko i świadomie. Od razu obawialiśmy się, że tak nagłe ograniczenie aktywności fizycznej, w tym codziennej mobilności Polaków, będzie miało poważne, negatywne konsekwencje zdrowotne. Uruchomienie platformy treningowej Yes2Move miało za zadanie przeciwdziałać złym tendencjom i wspierać naszych klientów w choć częściowym podtrzymywaniu aktywności fizycznej.” – Wyjaśnia Tomasz Groń – Dyrektor Zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, będącego twórcą platformy treningowej Yes2Move.

Grunt pod swoje działania Benefit System badał w mediach społecznościowych.

Początkowo robił to poprzez treningi prowadzone na żywo przez instruktorów na oficjalnych profilach swoich klubów fitness na Facebooku. Wirtualne spotkania z trenerem zostały bardzo dobrze przyjęte przez klientów. W tym samym czasie cały sztab ludzi, składający się z pracowników odpowiedzialnych za kreację, trenerów oraz ekspertów, zajmował się budowaniem strony internetowej platformy treningowej Yes2Move oraz produkcją filmów instruktażowych.

„Kręciliśmy w tamtym czasie prawdopodobnie więcej niż programów niż Bollywood.” – Ocenia Tomasz Groń – Dyrektor Zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, będącego twórcą platformy treningowej Yes2Move. – „Nagrania treningów udoskonalane były na bieżąco, w dużej mierze dzięki informacji zwrotnej, systematycznie przekazywanej przez użytkowników, w tym dotychczasowych klientów naszych klubów, którzy postanowili skorzystać z naszej internetowej oferty platformy treningowej Yes2Move. Ich opinia stanowiła dla nas szczególną wartość, ponieważ budowaliśmy produkt od zera, w bardzo dynamicznych i nieprzewidywalnych warunkach.” – Wyznaje Tomasz Groń – Dyrektor Zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, będącego twórcą platformy treningowej Yes2Move.

Przez rok działalności platforma twórcom platformy treningowej Yes2Move wygenerowała ponad 2.700.000 odsłon, a jej użytkownicy wykonali 170.000 treningów online.

Same treningi live, które na początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na platformie odbywały się 3 razy dziennie, to łącznie 30.000 minut transmisji bez przerwy. Obecnie na platformy treningowej Yes2Move dostępnych jest ponad 800 filmów instruktażowych, stworzonych we współpracy z blisko setką ekspertów z obszaru fitness i zdrowego stylu życia.

„Przez ostatnie 12 miesięcy Benefit System regularnie budował produkt w duchu holistycznego podejścia do zdrowia i aktywności fizycznej. Na przestrzeni tego czasu na platformie treningowej Yes2Move pojawiły się m. in.: tutoriale na temat odpowiedniej techniki ćwiczeń, sekcja dietetyczna z kreatorem diety, testy określające sprawność fizyczną użytkownika oraz pozwalające śledzić efekty ćwiczeń, a także liczne materiały edukacyjno-lifestyle’owe, takie jak podcasty czy poradniki. Benefit System wystartował również ze sklepem internetowym, w którym dostępne są produkty wspierające aktywny styl życia i treningi w domu. Na podstawie analizy ruchu na platformie treningowej Yes2Move, po roku pandemii koronawirusa SARS-cOv-2 Benefit System pozyskał też sporą wiedzę w zakresie tego, jak Polacy ćwiczą w sieci. Dla przykładu, zaobserwowano wyraźny wzrost popularności treningów w okresie październik-listopad 2020 – było to aż 5 razy więcej niż w okresie letnim, a więc w maju i czerwcu 2020 roku. Rekordowy pod względem liczby użytkowników na stronie był z kolei listopad 2020 roku, kiedy ponownie zamknięte zostały obiekty sportowe.” – Ujawnia Tomasz Groń – Dyrektor Zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, będącego twórcą platformy treningowej Yes2Move.

Jak twierdzą twórcy platformy treningowej Yes2Move, w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 prym wiodą takie kategorie treningów jak Body&Mind, treningi siłowe oraz wytrzymałościowe, a także treningi na zdrowy kręgosłup, który w czasie przeniesienia się wielu pracowników na pracę zdalną w domu jest nadwyrężany częściej, niż kiedykolwiek wcześniej. Według badania przeprowadzonego dla Benefit Systems na panelu Ariadna, 86 proc. Polaków odczuwa bóle kręgosłupa, a ponad połowa z nich zmaga się z tym problemem co najmniej raz w tygodniu.

„Sanitarne restrykcje pandemiczne przywiązały Polaków do kanap i foteli, w których spędzają oni znacznie więcej czasu niż przed rokiem.” – Uważa Nicole Kiersnowska – trenerka platformy Yes2Move oraz Zdrofit.

Według raportu MultiSport Index 2020 poziom aktywności fizycznej w czasie ostatnich 12 miesięcy drastycznie się obniżył, a 43 proc. aktywnych dotąd mieszkańców Polski ograniczyło treningi, najczęściej argumentując to brakiem dostępu do obiektów sportowych i warunków do wykonywania ćwiczeń. Siedzący tryb życia sprzyja podjadaniu.

Brak ruchu i zwiększona konsumpcja sprawiła, że w czasie sanitarnych restrykcji pandemicznych dwóch na pięciu Polaków przybrało na wadze średnio 5,7 kg, a co drugi posiada BMI (skr. od angielskiego Body Mass Index, po polsku: wskaźnik masy ciała) o wartości 25 lub więcej, co oznacza nadwagę lub otyłość.

Dla wszystkich, którzy są zainteresowani aktywnością trenerzy platformy Yes2Move pokazują, że nawet w domowej izolacji nadal można być aktywnym.

Agencja Informacyjna, Gospodarka /ART/ 12.05.2021