W przededniu Dnia Dziecka, w poniedziałek 31 maja 2021 r. odbędzie się internetowa premiera ekologicznego słuchowiska muzycznego „Smog nas zje” adresowanego do najmłodszych. Scenariusz powstał na podstawie bajki Marty Fox, poetki, powieściopisarki, mistrzyni literatury „dla kobiet”, popularnej pisarki dla młodzieży, autorki ponad 40 książek.
Akcja ekologicznego słuchowiska muzycznego „Smog nas zje” rozgrywa się w mieście Łodzi, w której, z podziemnych rzek, wyłonił się śpiący tam od wielu lat wielki smok.
Choć stwór wyglądał groźnie, bo miał aż 7 głów i długi ogon, którym niemrawo wywijał, to okazał się spokojny, a nawet łagodny. Smok był przyjaźnie nastawiony do odkrywców oraz dzieci, które polubił i cieszył się z ich odwiedzin. Zwierz był wielkim żarłokiem, nade wszystko upodobał sobie butle z plastiku po wodzie i sokach oraz śmieci. Okazało się, że to bardzo pożyteczny smok, bo pomaga utrzymać miasto w czystości, działając jak najwyższej klasy odkurzacz i utylizator. Któregoś ranka, nad miastami, pojawiły się ciemne chmury, miasto ogarnął smog. Normy czystości powietrza zostały przekroczone do granic bezpieczeństwa. Co stanie się ze smokiem, co zrobią dzieci? Tego słuchacze dowiedzą się z ekologicznego słuchowiska muzycznego „Smog nas zje”.
Celem projektu jest przekazywanie wiedzy o przyczynach zanieczyszczenia powietrza oraz o negatywnych tego skutkach dla środowiska i zdrowia dzieci.
Treść ekologiczna została podana w sposób prosty. Język jest jednocześnie bajkowy i współczesny, daleki od nachalnego dydaktyzmu. Ekologiczne słuchowisko muzyczne „Smog nas zje” ma zarówno walory artystyczne i edukacyjne. Bajka nawiązuje także do czasów pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, o czym mówi także piosenka „Będzie dobrze”.
Pomysłodawcą, autorem muzyki i reżyserem projektu jest Artur Gotz (wokalista, który nagrał 3 płyty, zagrał ponad 550 koncertów w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Związku Australijskim, Nowej Zelandii (Kraju Długiej Białej Chmury) i Republice Kuby, aktor scen Warszawy i Łodzi.
W ekologicznym słuchowisku muzycznym „Smog nas zje” wystąpili aktorzy: Hanka Brulińska, Barbara Garstka, Tomasz Gęsikowski, Artur Gotz, Arleta Lemańska, Karina Seweryn, Anna Walkowiak-Sikorska. Za aranżację muzyki odpowiedzialny jest Dawid Ludkiewicz, realizacja dźwięku Krzysztof Palczewski.
Fundacja 44 zorganizowała również konkurs plastyczny dla dzieci z całej Polski. Ponad 100 prac rysunkowych zmontowano w fabularną opowieść multimedialną. Dzięki nowoczesnej formie przekazu projekt jest skierowany do szerokiego grona odbiorców. Projekt został zrealizowanych dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Patronat medialny: Polskie Radio Dzieciom, TVP3 Łódź, Agencja Informacyjna, Kulturalni.pl
Oficjalna strona Marty Fox www.martafox.pl
Oficjalna strona Artura Gotza www.arturgotz.pl